Leo Igwe na Slovensku

Naši čitatelia dobre vedia, že sa osudu a prípadu prezidenta Humanistickej asociácie Nigérie Mubaraku Balu venujeme hneď od začiatku, od apríla 2020. Pravidelne informujeme o jeho osude, dávame odkazy na podporu jeho advokácie. Obrátili sme sa aj dvoma listami na ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o vykonanie konkrétnych krokov na jeho oslobodenie. Naposledy sme sa mu venovali 2. júna 2023 v článku Mubarak Bala je vo väzení už viac ako tri roky – 1130 dníNigérijský humanista Bala je odsúdený na 24-ročný trest väzenia len za to, že sa na svojom súkromnom účte na sociálnej sieti Facebook vzdal islamu a prihlásil k ateizmu.

Vy/zneužiť sa dá všetko

Balov nástupca vo funkcii prezidenta Humanistickej asociácie Nigérie Leo Igwe počas svojho pobytu v Európe sa snaží urobiť maximum pre informovanie o situácii Mubaraka Balu tak v európskej verejnosti, ako aj vlád jednotlivých európskych krajín. Listami oslovil nielen vlády, ale aj osobitných splnomocnencov európskych vlád pre ochranu slobody vierovyznania a presvedčenia. Na jeho list zareagoval aj riaditeľ úradu Splnomocnenca vlády Slovenskej republiky Michal Považan, ktorý pozval Lea Igwu na osobné stretnutie. Toto stretnutie sa uskutočnilo pred pár dňami, koncom júla.

Snímka článku na Facebooku Úradu splnomocnenca vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania a presvedčenia. V rámiku sú zvýraznené kľúčové slová (hashtagy) k článku, ktoré poukazujú na propagačnú funkciu článku. Zdroj snímky obrazovky z účtu Úradu splnomocnenca na Facebooku: Spoločnosť Prometheus

Prijatie nigérijského humanistu Igwu využil Úrad splnomocnenca na propagáciu spolupráce s humanistami na svojom účte na Facebooku. V príspevku o tomto stretnutí úrad vyjadril podporu Igwemu v jeho úsilí pre dosiahnutie prepustenia Mubaraka Balu z väzenia. Pričom nezabudol zdôrazniť, že Slovenská republika je členským štátom Medzinárodnej aliancie pre slobodu náboženského vyznania alebo presvedčenia. A článok ukončil kľúčovými slovami (hashtagom) Humanist Association of Nigeria, Spoločnosť Prometheus, Leo Igwe.

Snímka fotografií zo stretnutia riaditeľa úradu Michala Považana a Lea Igwu na Facebooku Úradu splnomocnenca vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania a presvedčenia. Aj tie zvýrazňujú propagačnú funkciu stretnutia. Zdroj snímky obrazovky z účtu Úradu splnomocnenca na Facebooku: Spoločnosť Prometheus

S Leom Igwe sme sa zhodou okolností stretli minulý týždeň počas rokovania Svetového humanistického kongresu v Kodani. Počas nášho príjemného a priateľského rozhovoru nám Igwe vysvetlil okolnosti stretnutia. Zdôraznil, že až počas tohto stretnutia mu pán riaditeľ úradu splnomocnenca Michal Považan spomenul, že spolupracuje so slovenskými humanistami, so Spoločnosťou Prometheus. Táto informácia nám vysvetlila záverečné hashtagy článku.

My sme na druhej strane informovali prezidenta nigérijských humanistov Lea Igwu o skutočnom charaktere našej spolupráce s Úradom splnomocnenca i o jeho konkrétnej činnosti. Presne tak, ako sme ju popísali v našom predchádzajúcom článku Predsa len sme si niečo potvrdili. Leo Igwe bol na Slovensku len niekoľko hodín a nestihol s nami pred stretnutím s riaditeľom úradu komunikovať. Škoda, mohol rokovať s pánom riaditeľom s poznaním situácie na Slovensku. Pretože, ako sme už v súvislosti s Úradom splnomocnenca písali, nie slová, ale činy sú kritériom pravdy.

Spoločná fotografia delegátiov Spoločnosti Prometheus s prezidentom Humanistickej asociácie Nigérie Leom Igwem počas rokovania tohtoročného Svetového humanistického kongresu v Kodani. Leo Igwe bol na tomto kongrese začiatkom augusta zvolený za člena správnej rady (najužšie vedenie) Medzinárodných humanistov na najbližšie obdobie. Zdroj fotografie: Spoločnosť Prometheus

V prípade Mubaraka Balu totiž nejde len o to, formálne mu vysloviť podporu, ale najmä o to, niečo reálne urobiť pre jeho oslobodenie. Spoločnosť Prometheus už dlhodobo a pravidelne informuje o jeho situácii, finančne sme podporili jeho advokátsky tím, podpísali sme celosvetovú petíciu za jeho oslobodenie, napísali list guvernérovi provincie so žiadosťou o spravodlivý súdny proces a jeho oslobodenie. Oslovili sme listami Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky so žiadosťou o pomoc pri jeho oslobodení z väzby.

Mubarak Bala je po nespravodlivom procese vo väzení už viac ako tri roky. Bez reálneho kontaktu so svojou rodinou, v obmedzenom priestore, bez reálnej šance žiť slobodný život. Takto by mal žiť neuveriteľných 24 rokov. A to len preto, že mal odvahu verejne sa priznať k svojmu ateistickému presvedčeniu. Bude Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pro ochranu náboženského vyznania alebo presvedčenia podporu len deklarovať Mubarakovi Balovi alebo urobí niečo konkrétne pre jeho oslobodenie?

 

Titulná fotografia: Zdroj snímky obrazovky z účtu Úradu splnomocnenca na Facebooku: Spoločnosť Prometheus

2 Comments on "Leo Igwe na Slovensku"

  1. Je hanba p.Považanovi, že nebol schopný informovať a pozvať na stretnutie s Leom Igwe, zástupcu spoločnosti Prometheus. Alebo to tak bolo naschvál? Len sa pýtam.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*