Astrofyzik odporúča, čo by si mal prečítať každý inteligentný človek na planéte

V roku 2019 vyšla vo vydavateľstve TATRAN kniha amerického astrofyzika, vedca a pedagóga Neila deGrasse Tysona Listy od astrofyzika v preklade Kataríny Groznovičovej.

O knihe si môžete viac prečítať, prípadne si ju zakúpiť na stránke vydavateľstva TATRAN https://www.slovtatran.sk/listy-od-astrofyzika/.

V zbierke 101 starostlivo vybraných listov autor odpovedá ľuďom, ktorí ho oslovili pri hľadaní odpovedí na otázky súčasnosti, ktoré ich zaujímali.

Vďaka láskavému súhlasu vydavateľstva TATRAN sme vybrali a zverejňujeme jeden z textov z tejto knihy. Je to odporúčanie autora aké knihy by si mal inteligentný človek určite prečítať.

Tu je naša  malá ochutnávka. Prajeme príjemné čítanie a premýšľanie.

Myslite za seba

V decembri 2011 sa ma vo vesmíre internetového četu, na Reddite, opýtali, ktoré knihy by si mal prečítať každý inteligentný človek na planéte. V odpovedi som uviedol osem diel, každé s krátkym zdôvodnením. Bibliu som uviedol ako prvú v poradí, komentárom som však rozčúlil nejedného veriaceho. Po niekoľkých rokoch som si prečítal komentáre a napísal na ne odpoveď.

Zoznam…

 1. Biblia
  „… aby ste zistili, že je jednoduchšie, aby Vám iní hovorili, čo si máte myslieť a čomu veriť, než aby ste mysleli za seba.“
 1. O systéme sveta od Isaaca Newtona
  „… aby ste zistili, že vesmír je poznateľné miesto.“
 1. O pôvode druhov od Charlesa Darwina
  „… aby ste zistili, že sme si blízki so všetkým živým na zemi.“
 1. Guliverové cesty od Jonathana Swifta
  „… aby ste sa okrem iných výsmešných ponaučení dozvedeli, že ľudia sú väčšinou primitívni Jahuovia.“
 1. Vek rozumu od Thomasa Painea
  „… aby ste zistili, že moc racionálneho uvažovania je hlavným zdrojom slobody na svete.“
 1. Bohatstvo národov od Adama Smitha
  „… aby ste zistili, že kapitalizmus je hospodárstvom chamtivosti, ktorá je sama o sebe prírodnou silou.“
 1. Umenie vojny od Sun-c´
  „… aby ste zistili, že zabíjanie iných ľudských bytostí možno povýšiť na umenie.“
 1. Vladár od Machiavelliho
  „… aby ste zistili, že ľudia, ktorí nie sú pri moci, urobia všetko preto, aby ju získali, a ľudia pri moci urobia všetko pre to, aby si ju udržali.“

Prečo je moje odôvodnenie pri Biblii také nelichotivé?

 1. Židovsko-kresťanská Biblia je pravdepodobne najväčším (samostatným) zdrojom kmeňového konfliktu, aký kedy svet poznal. Nemám nič proti tým, čo tvrdia, že trestuhodné sú pokrivené interpretácie ľudí, nie samotná Biblia. To však neospravedlňuje ľudí, ktorí sa tak nesprávajú pre slobodu myslenia, ale pre pasáže Biblie s údajne božským pôvodom. Toto správanie vychádza z hierarchií, ktoré pramenia z nespochybniteľnej autority – dogmy. Keď ste pod vplyvom dogmy, hovoríte, robíte a myslíte si to , čo vám povedia iní. A to je vždy jednoduchšie, než myslieť za seba alebo vzdorovať silám, ktoré túto dogmu zaviedli.
 2. Náboženstvo, samozrejme, nie je jediný zdroj dogmy na svete. Existuje politická aj kultúrny a etnická dogma. A príležitostne sa vyskytne aj vedecká dogma. Veda však disponuje metódami a nástrojmi na jej vypátranie, a preto sa vo vede dlho neudrží. Okrem toho si uvedomte, že vedci len zriedka uplatňujú svoju moc. Keď sa z vedy v krajine stane dogma, je to preto, že si ju osvojil dogmatický politický systém. Najlepšími príkladmi sú zrejme nacistické Nemecko a komunistické Lysenkovo Rusko.
 3. Pripomínam len, že ma požiadali, aby som uviedol knihy, o ktorých sa domnievam, že by si ich mal prečítať vzdelaný človek – knihy, ktoré by umožnili pohľad do ľudských pomerov a z nich prameniaci h trajektórii civilizácie. Správanie ľudí, ktorí po prečítaní Biblie vytvorili kmeň – tých, čo sa podieľajú na akomsi „skupinovom myslení“ –, je zodpovedné za utváranie dlhých období dejín západného sveta. To všetko ma privádza k jedinému záveru: „Je jednoduchšie, aby Vám iní hovorili, čo si máte myslieť a čomu veriť, než aby ste mysleli za seba“.

Preto trvám na tom, čo som tou vetou myslel a čo som v nej vyjadril.

S úctou
Neil deGrasse Tyson, New York City

Zvýraznenie tučným písmom v autorovom texte je naše.

 

Be the first to comment on "Astrofyzik odporúča, čo by si mal prečítať každý inteligentný človek na planéte"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*