Vďaka za všetko, Marika…

Smutné správy prichádzajú nečakane a väčšinou nás zachytia nepripravených. Tak ako informácia, že náhle, po krátkej a ťažkej chorobe v uplynulých dňoch zomrela dlhoročná hospodárka našej spoločnosti Prometheus Mária Marušicová. Posledná rozlúčka s Marikou bude dnes, 17. apríla 2024, o 15-tej hodine na cintoríne v Pezinku.

Mária sa narodila 16. januára 1950 v Prahe. Detstvo prežila bez otca, s maminou a sestrou Milušou v Rumburku v Českej republike. Tu ukončila základnú školu a hneď začala pomáhať svojej mame v práci. V Čechách sa zoznámila s budúcim manželom Jánom Marušicom, s ktorým odišla na Slovensko. Pre Máriu bola úplne samozrejmou prioritou rodina, v ktorej spoločne vychovali tri deti: Petra, Vladislava a Janku. Ale nezabudla ani na svoje vzdelávanie. Popri rodine a zamestnaní vyštudovala Strednú školu ekonomickú.

Počas aktívneho života pracovala ako šička a normovačka v Avane, neskôr ako ekonómka na bratislavskom letisku a v súkromnej firme. Vo voľnom čase sa rada venovala ručným prácam, záhradkárčeniu, turistike, osobitne milovala prírodu. Bola ocenenou dobrovoľnou darkyňou krvi.

Mária bola priateľská a svedomitá. Vzhľadom na jej pôvod je prirodzené, že vždy zvažovala veci a udalosti so silným zmyslom pre spravodlivosť stojac na strane chudobných a utláčaných. To ju priviedlo k aktívnej činnosti v Komunistickej strane, kde zastávala viaceré funkcie.

Od vzniku Spoločnosti Prometheus – združenia svetských humanistov aktívne pôsobila ako jej členka, neskôr ako predsedníčka mestského klubu v Pezinku. Svoje profesionálne vedomosti dala do služieb našej spoločnosti, keď dlhé roky pôsobila ako naša hospodárka a členka Predsedníctva Ústrednej rady. Svojou precíznosťou a dôslednosťou dokázala vždy udržiavať naše financie v perfektnom poriadku. V roku 2010 pri dvadsiatom výročí založenia Spoločnosti Prometheus bola Ústrednou radou ocenená medailou Za vernosť humanizmu.

Naša kolegyňa a priateľka, Mária Marušicová, odišla po náhlej, krátkej a ťažkej chorobe. Do poslednej chvíle bola obklopená svojimi najbližšími, v starostlivosti detí, sestry a partnera Stanislava. Naposledy vydýchla doma, v sobotu 13. apríla.

Vďaka za všetko, Marika…

Be the first to comment on "Vďaka za všetko, Marika…"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*