Sexuálny slovník Vatikánu

TASR

Talianski homosexuáli ostro vystúpujú proti novému sexuálnemu slovníku Vatikánu

Rím 31. marca (TASR) – Kontroverzný nový vatikánsky slovník sexuálnych pojmov označuje homosexuálne orientovaných ľudí za nenormálnych a krajiny, v ktorých povolili sobáše homosexuálov, sú vraj obývané ľuďmi s “úplne narušenou mysľou”.

Talianska homosexuálna komunita okamžite odsúdila skoro 900-stranový slovník, ktorý sa dostal na pulty kníhkupectiev ako súčasť tzv. novej krížovej výpravy proti homosexuálom. Pripravila ho Pápežská rada pre rodinu a obsahuje heslá ako sexualita, kondómy, potrat, kontrola pôrodnosti či genetická manipulácia. V časti Homosexualita a homofóbia sa v slovníku uvádza, že homosexualita pramení z “nevyriešených psychických problémov”. Tí, čo chcú homosexuálom zaručiť rovnaké práva, “popierajú psychologický problém, ktorý stavia homosexualitu proti spoločnosti”.

Podľa slovníka sú heterosexuáli prinucovaní cítiť sa vinnými, ak čo i len spochybnia homosexualitu. “Akákoľvek kritika, každý hanlivý výrok o homosexualite sa často považuje skoro za rúhačstvo,” uvádza sa vo vatikánskej publikácii.  Aj keď postoj Vatikánu proti homosexualite a homosexuálnym manželstvám nie je ničím novým, pozorovateľov zarazil oveľa prísnejší tón.

Taliansku homosexuálnu komunitu slovník nazvaný Lexikón viacvýznamových a hovorových výrazov o rodinnom živote a etických otázkach doslova rozzúril.

“Vatikán prešiel od invektív k urážkam,” vyhlásil Franco Grillini, poslanec najväčšej talianskej opozičnej strany Ľavicoví demokrati, ktorý je zároveň čestným predsedom najväčšej talianskej skupiny bojujúcej za práva homosexuálov – Arcigay. Pre tlačovú agentúru Reuters povedal, že podľa neho sa rímskokatolícka cirkev v Taliansku vydala na “novú krížovú výpravu proti homosexuálom”, ktorú podporuje aj stredopravicová vláda.

“Vatikán je skutočne posadnutý. Neprejde deň, aby nejaký kardinál alebo niekto z vatikánskej hierarchie nezaútočil na homosexuálov. Hovoria veci, ktoré sú čistými lžami. Je to práve homofóbia katolíckej cirkvi, čo spôsobuje homosexuálom problémy. Keby katolícka cirkev prestala s nenávistnou kampaňou voči homosexuálom, veľká časť ich problémov by bola vyriešená,” vyhlásil poslanec.

V inej časti lexikónu sa hovorí, že homosexuáli neprestali vyhlasovať – neprimeraným až agresívnym spôsobom – svoju “normálnosť” a, samozrejme, odsudzuje sa používanie kondómov na bezpečný sex – nazýva sa to “sebaospravedlňovaním”. Fakt, že lídri niektorých krajín povoľujú homosexuálne manželstvá,

poukazuje na úplne narušenú myseľ ľudí týchto krajín”.

Autorom myšlienky slovníka je kolumbijský kardinál Alfonso López Trujillo, jeden z najkonzervatívnejších predstaviteľov vatikánskej politiky.

Prameň: © TASR  31. 03.  2003

Be the first to comment on "Sexuálny slovník Vatikánu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*