Vaječník zo skúmavky

Redakcia

Biológovia vypestovali v laboratóriu umelé vajíčka. Tento ďalší prelom biotechnológie, porovnateľný s narodením ovečky Dolly, má ďalekosiahle následky pre bioetiku. Karin Hübnerová sa náhodou práve v tom momente dívala cez optiku svojho binokulára na dianie na dne Petriho misky.

No čo zočila táto výskumníčka pensylvánskej univerzity vo Philadelphii, to ľudské oči dosiaľ nevideli.

„Bolo to neuveriteľné. Ešte pred chvíľou sa tá malá kôpka buniek pokojne kúpala vo svojej živnej tekutine, keď tu naraz sa z ich stredu vylúpila väčšia guľa, tá chvíľku rástla, až praskla a porodila neobyčajne veľkú bunku – tá priam vyskočila z tej kôpky.“

Výskumníčka videla na vlastné oči vyskočenie vajíčka,  prvú laboratórnu ovuláciu v dejinách. Jej a jej šéfovi Schöllerovi to dopomôže k svetovej sláve, no bioetikom asi prerastú problémy cez hlavu: Kde a kedy sa vlastne začína život? Folikuly s vajíčkami v Petriho miske sú umelé výtvory, vypestované z (myšacích, zatiaľ) embryonálnych kmeňových buniek (pluripotentných), sú zárodočné bunky pre vznik vajíčok a spermií (totipotentné), čo sa dosiaľ považovalo za nemožnosť. Kedy a za akých podmienok bude dovolené v týchto pokusoch pokračovať?

Be the first to comment on "Vaječník zo skúmavky"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*