Sloboda a spravodlivosť pre všetkých

Charles M. Blow

Stalo sa.

V stredu 9. mája 2012 prezident Spojených štátov amerických oficiálne uznal rovnopohlavné manželstvo. V rozhovore s televíznou stanicou ABC News povedal:

„Na určitom bode som prišiel k záveru, že považujem za dôležité ísť dopredu a povedať, že si myslím, že rovnopohlavné páry by mali mať právo uzavrieť manželstvo.“

Tu treba na chvíľu zastať a uvážiť historickú váhu tejto chvíle, než sa pozrieme na minulosť vývoja názorov prezidenta na riešenie tejto otázky alebo sa ponoríme do zajtrajších strategických úvah o jej politických dôsledkoch.

Nikto by nemal podceňovať silu tohto prezidentovho posolstva.

Obama vysvetlil svoje rozhodnutie v náboženskom rámci a priznal, že sa ho zúčastnila aj prvá dáma:

„Je to problém, o ktorom sme spolu roky hovorili. Viete, ona cíti to isté, čo ja. Nakoniec sú to hodnoty, na ktorých najviac záleží aj mne, aj jej; viete, obidvaja sme praktizujúci kresťania a pre toto stanovisko sa môžeme dostať do sporu s inými; keď uvažujeme o svojej viere, nemyslíme len na Krista, ktorý sa za nás obetoval, ale aj na Zlaté pravidlo; poznáte ho, rob druhým to, čo chceš, aby druhí robili tebe. A uvedomujem si, že toto sa pokúšame vštepiť do svojich detí a toto ma motivuje ako prezidenta; myslím si, že čím vernejší budem tomuto pravidlu, tým lepší budem ako otec, ako manžel a, dúfam, aj ako prezident.“

Amen.

Dnes sme ako národ narástli o jeden inč. Dnes sme na míle bližšie k ideálom opísaným v Deklarácii nezávislosti. Dnešok nás o svetelné roky priblížil k miestu, ktoré mnohí považujú za náš cieľ.

Dejiny si zapamätajú prezidenta tejto chvíle. Zastal sa osobnej slobody a verejne potvrdil to, čo nemalo potrebovať potvrdenie: že v spravodlivej spoločnosti musí byť právo niekoľkých právom všetkých, že neodsudzujeme tých, čo milujú inakšie ako my; že všetci budeme väčší, ak budeme rovnako meraní.

Joe Solmonese, prezident Human Rights Campaign (Hnutie za ľudské práva) vydal dnes vyhlásenie, z ktorého vyberám:

„Prezident Obama dnes smelo vyhlásil, že americkí gejovia a lesbičky sú plnoprávne a rovnoprávne časti americkej spoločnosti a že naše rodiny si zaslúžia rovnaký rešpekt a uznanie, ako dáva manželstvo. Jeho prezidentstvo ukázalo, že náš národ prekoná hanebnú históriu diskriminácie a nespravodlivosti.“

Niektorí namietajú, že prezident mal odložiť reč o tomto predmete na čas po voľbách, aby neposkytol republikánom zbraň na útok.

Nesúhlasím s takým stanoviskom. Neexistuje nesprávny čas na urobiť správnu vec. Rátanie s odkladom môže otupiť cenu činu podľa hlasu svedomia. Odvaha, ktorú vyžaduje súčasnosť, je väčšia, ako výhody, ktoré poskytne budúcnosť.

Nie všetci budú spokojní. Dôležité stanoviská nie sú vždy aj populárne. Ale sú potrebné. Vizionárski lídri tomu rozumejú.

Ako raz povedal rev. Dr. Martin Luther King Jr.,

„Ľudský pokrok nie je ani automatický, ani nevyhnutný.“

Skutočne, každý krok dopredu smerom k spravodlivosti vyžaduje obetu, utrpenie a boj; neúnavné snaženie a vášnivé zameranie záujmu oddaných jednotlivcov.

Časťou obeti je riziko straty niektorých priaznivcov. Ale King povedal aj to, že „ozajstný líder nehľadá len súhlas, on ho modeluje.“

O vás toho neviem veľa, ale dávam prednosť vedeniu lídrov.

Je prirodzenou snahou ľudí žiť slobodne a s vlastnou pravdou. Včera prezident Obama pozdvihol hlas a potvrdil základnú humanitu gejských a lesbických komunít.

Povstať za to, v čo niekto skutočne verí, je jedna z najväčších vecí, ktorú môže niekto dokázať. Nakoniec si myslím, že väčšina Američanov rešpektuje odvahu osobného presvedčenia a dodržiavania slušnosti, hoci ešte neprijímajú myšlienku rovnopohlavných manželstiev a možno ani homosexuality.

Odvaha v politike nie je častá a svetská spravodlivosť nie je vždy rýchla. Mohol to Obama urobiť skôr? Možno mohol. Ale dôležité je, že to urobil.

Prameň: Charles M. Blow, Liberty and Justice for All (Sloboda a spravodlivosť pre všetkých), The New York Times, 9. mája 2012.

4 Comments on "Sloboda a spravodlivosť pre všetkých"

  1. Manzelstvo je vztah zeny a muza, cize vztah roznopohlavnych osob. Definiciu v tomto duchu najdete obrazne povedane na kazdom rohu, tato interpretacia je vzita, prirodzena, tak nas to ucili doma, v skole, tak to vidime okolo seba, niet dovodu tuto definiciu menit, lebo vystihuje realitu a aj tradiciu, je v sulade s nasou praxou, nasou logikou a aj s nasimi citmi.

    Ak sa homosexualne osoby domnievaju, ze je spravodlive, aby mali rovnake vyhody ako osoby zijuce v manzelstve (co je samo sebe tiez problematicka tema, ale povedzme, ze to uzname ako potrebu), tak by mali svoje zvazky pomenovat inac – napriklad nimi samymi kedysi pouzivanym nazvom registrovane partnerstvo. A taketo zvazky by mali byt umoznene aj heterosexualnym osobam. Ale pomenovavat zvazky homosexualnych osob ako manzelstvo pokladam za neprijatelne.

    Rozdiel v pomenovani nie je nespravodlivost a diskriminacia ako sa expresivne vyjadril Solmonese. Rozdiel v pomenovani je proste vecny – nemozno nazyvat rovnakym menom tak rozdielne zvazky ako je manzelstvo muza a zeny na jednej strane a vztah dvoch muzov alebo zien na druhej strane. Jazyk je vzacny a ochranu si zasluhujuci kulturny produkt a nemal by podliehat ideologickym tlakom nech prichadzaju od kohokolvek, ci od katolickej cirkvi (narazam na nedavnu debatu o tom, ci treba slovo cirkev pisat s velkym pociatocnym pismenom) alebo od homosexualov ako je to v tomto pripade.

  2. Tiež si myslím že manželstvo je absolútne nevhodné slovo a že registrované partnerstvo je úplne postačujúci výraz. Ak sa dvaja muži “vezmú” a dakto toto nazve manželstvom, tak je to nielen smiešne, ale priam hlúpe. Na druhej strane ak sa majú radi a chcú spolu žiť pod zákonom, treba na tento zväzok špeciálne pomenovanie. Absolútny súhlas pán Eduard.

  3. rastislav | 23. mája 2012 at 10:35 |

    Eduard a Karla, váš rad námietok proti len názvu vzťahu rovnopohlavných dvojíc manželstvom počúvame od mnohých konzervatívcov aj proti samotnému vzťahu. Povedzte mi úprimne, či tam ani pre vás neplatí, že tento vzťah nie je „vžitý, prirodzený, tak vás to učili doma, v škole … nie je to v súlade s vašou praxou, logikou a citmi, atď.“ Ak to tam neplatí, prečo by to malo platiť pri názve? Aká posvätnosť jazyka?
    Chcete, aby sa homosexuáli riadili podľa Vášho priania pri pomenovaní svojho vzťahu inakšie ako manželstvom. Ak im názov manželstvo pripúšťajú sudcovia a zákonodarcovia – zatiaľ nie všade, ale postupne – nech platí Obamom pripomenuté Zlaté pravidlo: Rob druhým to, čo chceš, aby druhí robili tebe.

  4. Pán Rastislav,
    hej, moja námietka sa týka LEN pomenovania a je to môj osobný názor. Ak tento názov pripúšťajú sudcovia a zákonodarcovia, ja s tým nič nespravím a ani nemôžem spraviť. Ani nechcem aby sa riadili homosexuáli podľa môjho priania.
    Neviem čo viacej k tomu napísať, lebo osobne nepoznám človeka vo svojom okolí ktorý by si homosexuálov toľkokrát zastal ako ja. A že počúvam hrozné veci na ich adresu.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*