Sčítanie obyvateľov má v dejinách sveta dlhú históriu. Aj v biblii sa spomína v súvislosti s narodením Ježiša Krista. Na území Slovenska sa prvé čiastočné sčítanie obyvateľov uskutočnilo v roku 1715. Prvé sčítanie všetkých obyvateľov sa udialo v rokoch 1778-1785, pričom moderné sčítania sa začali až v druhej polovici 19. storočia od roku 1869. Tento rok sa od 15. februára do 31. marca 2021 uskutoční tretie Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (ďalej len sčítanie) v ére samostatnej slovenskej štátnosti. Týmto článkom začíname osobitnú sériu príspevkov venovaných tejto téme a súvislostiam i okolnostiam s ňou spojených.
Téma náboženského vyznania sa v 20. storočí pri sčítaní zisťovala ako otázka o náboženskom vyznaní v rokoch 1921 a 1940. V rokoch 1930 a 1950 sa zisťovala však zisťovala ako svetonázorová pozícia náboženského vyznania a pozícia bez náboženského vyznania. Je zaujímavé, že v rokoch 1961, 1970 a 1980 sa téma náboženského vyznania nezisťovala vôbec. Prečo sme v rokoch 1991, 2001 a 2011 vrátili k zisťovaniu tejto témy v podobe otázky len o náboženskom vyznaní je nevysvetlené. Mimochodom ani Európska únia, ktorá koordinuje spolu s Organizáciou spojených národov sčítanie ako celosvetový projekt sčítania (cenzus) nenariaďujú túto otázku ako povinnú a odpoveď na ňu ako povinnú, je len na danej krajine či ju zaradí do sčítania alebo nie.
Na rozdiel od iných krajín Európy sa na Slovensku o možnosti za(vy)radenia tejto otázky do (zo) sčítania či aspoň o dobrovoľnosti odpovede na túto otázku s verejnosťou vôbec nediskutovalo. Rozhodnutím Štatistického úradu a jeho schválením slovenským parlamentom je otázka Náboženského vyznania opätovne zaradená do sčítania 2021 a opätovne je zaradená ako povinná. Na našu otázku o dôvodoch zaradenia tejto otázky do podoby povinného zisťovania a k čomu majú výsledky sčítania slúžiť nám generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie štatistického úradu Slovenskej republiky pani PhDr. Ľudmila Ivančíková, PhD., v zásade neodpovedala. Argumentovala len potrebou porovnateľnosti získaných údajov z predchádzajúcich sčítaní z rokov 1991, 2001 a 2011.
Parameter povinnosti odpovede na túto otázku pani generálna riaditeľka zdôvodnila metodikou sčítania, ktorá vo forme povinnej odpovede, podľa jej názoru, vedie k získaniu relevantných odpovedí. Pri nepovinnom parametre odpovede na otázku, tieto nemajú dostatočnú výpovednú hodnotu a vedú v konečnom dôsledku k následnému vyradeniu otázky zo sčítania. Ako príklad uviedla Česko, kde odpoveď na túto otázku v roku 2011 bola dobrovoľná. Výsledky sčítania priniesli značný počet recesistických odpovedí (respondenti sa vo veľkom počte prihlasovali ku viere rytierov Jedi z filmovej ságy Hviezdne vojny) čo viedlo k čiastočnému znehodnoteniu získaných údajov. Podľa vyjadrenia pani Dr. Ivančíkovej (v januári 2019) by táto otázka pri sčítaní 2021 v Česku nemala byť zaradená vôbec a u nás bude zaradená pravdepodobne posledný krát. Napokon sa však táto otázka v Českej republike pri sčítaní 2021 predsa len objavuje, ale na rozdiel od Slovenska stále ako nepovinná.
Prečo teda vlastne povinne zisťujeme pri sčítaní náboženské vyznanie obyvateľov Slovenska? Odpoveď na to nenájdeme ani na oficiálnej stránke www.scítanie.sk v časti Prínos sčítania. Odpoveď je pritom veľmi jednoduchá. Je daná odpoveďou na otázku Cui bono? – V čí prospech, komu to prospeje? Počty veriacich sú kľúčom k príspevku a určenie jeho výšky pre každú cirkev od Ministerstva kultúry. Stanovuje to zákon o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností, ktorý pripravili niektoré cirkvi (a preto je výhodný je len pre niektoré cirkvi) potichu v zákulisí, kabinetne, bez diskusie s verejnosťou a v protiklade s jej väčšinovým názorom. Zákon prijala Národná rada Slovenskej republiky v novembri 2019 a v priebehu niekoľko dní nasledovalo ako poďakovanie prijatie slovenského premiéra Petra Pellegríniho u pápeža Františka vo Vatikáne. A pán premiér, hneď po návrate z Vatikánu vyhlásil, že otázka odluky cirkvi od štátu už nie je témou.
Význam všetkých „tančekov“ okolo zaradenia povinnej otázky o náboženskom vyznaní do sčítania úplne otvorene demaskovala vo svojom statuse na Facebooku známa bojovníčka za privilégiá katolíckej cirkvi, predsedníčka Kresťanskej únie a poslankyňa za OĽANO v Národnej rade Slovenskej republiky Anna Záborská: „Financovanie cirkví a náboženských obcí je naviazané na výsledky čítania. Ak zo sčítania dostane štát skreslené a neúplné údaje, financovanie nielen cirkví… bude nespravodlivé a neefektívne.“
Reagovala tak na situáciu v spoločnosti spôsobenú Codidom-19. Žiadala o presunutie sčítania až na september a október tohto roka, čomu však štatistický úrad nevyhovel. Sčítanie sa uskutoční v pôvodnom termíne, len možnosť asistovaného dosčítania je posunutá až do konca októbra. Je to spôsob, aby si cirkvi mohli dosčítať potrebné percentá ? Urobte si sami záver, či vyhovel alebo nevyhovel štatistický úrad požiadavke cirkví, ktorú prezentovala pani Záborská.
Pretože práve cirkvi urobili zo sčítania súboj o peniaze.
Občania bez vyznania na Slovensku existujú len raz za 10 rokov
Aká je hodnovernosť získaných údajov pri sčítaní obyvateľov?
Prihlásme sa v sčítaní k svojmu nenáboženskému vyznaniu
Aká je hodnovernosť získaných údajov pri sčítaní obyvateľov?
Aká je hodnovernosť získaných údajov pri sčítaní obyvateľov?
Aká je hodnovernosť získaných údajov pri sčítaní obyvateľov?
Záborská je jasná, ako aj mnohí zatajeno – otvorení KDH-ci, ktori sa prešmykli do parlamentu cez OĽaNO 🙁