Sedemsto rokov slobody myslenia, túžby po poznaní a nádeje

Vydavateľstvo HOST Brno vydalo koncom minulého roka ako svoju 2360 publikáciu knihu Sarah Bakewellovej Humanizmus. Ide o nateraz poslednú knihu (2023) britskej autorky, ktorá získala celosvetovú popularitu svojou knihou V existencialistickej kaviarni (2016, česky 2019). Toto vydanie knihy Humanizmus (Humanly Possible 2023) je zaujímavé aj tým, že vydanie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Českej republiky. Raritné je i tým, že jeho súčasťou je prvé české knižné publikovanie Deklarácie moderného materializmu, ktorá bola prijatá na Valnom zhromaždení Medzinárodných humanistov v Glasgowe v roku 2022. Do procesu jej tvorby i prijímania bola zapojená aj naša humanistická organizácia Spoločnosť Prometheus, o čom sme informovali v tomto článku.

Humanizmus je?

Keď sa povie humanizmus, každý si predstaví niečo či niekoho iného. Sarah Bakewellová nám vo svojej knihe nedáva jednoznačnú akademickú definíciu či hotovú odpoveď na položenú otázku, ale v zmysle podtitulu knihy Sedemsto rokov slobody myslenia, túžby po poznaní a nádeji nás sprevádza svižným rozprávaním, ktoré zostáva dostatočne konkrétnym a pritom sa vyhýba zjednodušeniu… skvele prepája filozofické uvažovanie so živými historkami. Vyžíva sa v paradoxoch a detailoch a pripomína nám, že človek nie je jednorozmerná bytosť (recenzia The New York Times).

Pre vysvetlenie podstaty i obsahu pojmu humanizmus začína Bakewellová príbehom novej generácie talianskych spisovateľov 14. storočia. Títo noví spisovatelia sa vzhliadli v antických vzoroch dobrého života založeného na priateľstve, múdrosti cnostiach a rozvíjaní krás a pôsobivosti jazyka. Ich zbraňou sa stali studia humanitatis: Veda o človeku.

Príbehom dvoch talianskych humanistov, spisovateľov Giovanniho Boccaccia (vľavo) a Francesca Petrarcu (vpravo) začala Sarah Bakewellová svoj sedemstoročný Príbeh humanizmu. Zdroj: Andrea del Castagno – Francesco Petrarca a Giovanni Boccaccio, z cyklu Slávni ľudia, vytvorené okolo roku 1450, Galléria Uffizi.

Farbisto to dokazuje životný príbeh toskánskych rodákov Francesca Petrarku a Giovanniho Boccaccia, ktorý autorka opisuje v prvej kapitole. Ani jeden z nich termín humanizmus priamo nepoužíval, obaja svojim životným dielom určili cestu, ktorou sa humanizmus dve nasledujúce storočia uberal. Aj keď označenie umanisti vzniklo neskôr, právom patrí aj im.

Humanizmus stále inšpiruje

Prezentácia životných osudov a postojov humanistov v knihe Sarah Bakewellovej pokračuje hľadaním zvyškov antickej múdrosti a dokonalosti, ich štúdiom a aplikáciou v nasledujúcich dvoch storočí pokračuje príbehmi nových generácií talianskych, nemeckých či holandských humanistov. Nasledujú francúzski, britskí a americkí osvietenci. Ich životné osudy boli veľmi zložité a viac krát až doslova tragické. Napriek všetkému pre nich platí hodnotenie, ktoré zaznelo pri pohrebe Davida Huma: „Bol to ateista! Nech je to ako chce, bol to čestný muž.“

Príbeh humanizmu pokračuje osudmi osobností, ktoré formovali štyri idey humanizmu: všeobecnosť, rozmanitosť, kritické myslenie a morálne spájanie. Tu už ide o príbehy osobností 19. storočia. Tie nie sú možné bez obratu humanizmu k prírodným vedám a príbehu Charlesa Darwina. Samozrejme autorka sa nemohla vyhnúť ani zložitému príbehu 20. storočia, ktorý pretavila do viacerých jedinečných a inšpiratívnych príbehov humanistov.

Fotografia bratov Mannovcov z roku 1928. Humanisti bratia Heinrich a Thomas Mannovci museli pre ostrú a verejnú kritiku fašizmu po nástupe Hitlera k moci v roku 1933 emigrovať. Vďaka ústretovosti prezidenta Eduarda Beneša získali domovské právo na Českomoravskej vrchovine v mestečku Proseč, kde si boli osobne aj prevziať príslušné doklady. Tento ústretový krok si bratia Manovci veľmi vážili a s československými pasmi žili aj počas emigrácie v USA. Časť rodiny Mannovcov dokonca žila v Československu až do 21. augusta 1968, keď emigrovala do Nemecka., Zdroj: Sueddeutsche Zeitung Photo/SZ Photo.

V našom článku sme vedome nechceli menovite spomínať mená všetkých humanistov, ktorých životný príbeh autorka so vzácnym zmyslom pre detail vykresľuje. Sú ich desiatky. Sú originálne a prekvapujúce. Ich príbehy autorka dokladá bohatým poznámkovým aparátom, precíznym zoznamom ilustrácií, menným a vecným registrom. Kniha je písaná spôsobom, ktorý vás nenúti čítať knihu „otrocky“ kapitolu za kapitolou, ale môžete čítať jednotlivé kapitoly aj podľa vášho záujmu o konkrétne osobnosti. O mnohých humanistoch i o samotnom humanizme sa vďaka dôslednosti a poznaniu autorky dozviete skutočnosti a fakty, ktoré ste doteraz nevedeli.

Sedemstoročný príbeh humanizmus Sarah Bakewellová ponecháva otvorený. Ak je niečo pre humanizmus charakteristické, je to hľadanie toho, ako slobodne konať, ako vlastne byť človekom. Inšpirovať by sme sa mohli napríklad krédom šťastia amerického advokáta, prezývaného Veľký agnostik, Roberta G. Ingersolla:

Šťastie je jediným dobrom.
Čas na šťastie je teraz.
Miesto pre šťastie je tu.
Cesta ku šťastiu spočíva v pomoci ostatným byť šťastnými.

Kniha Humanizmus rozpráva úžasný, jedinečný a inšpiratívny príbeh, ktorý plynie storočiami, naprieč kontinentmi i spoločnosťami a približuje výzvy humanistickému mysleniu v súčasnosti.

Čítajte, rozmýšľajte, inšpirujte sa, priatelia.

 

Titulná snímka: Portrét Sarah Bakewellovej, zdroj: www.booksuniverseeverything.com, snímka titulky knihy, zdroj: Spoločnosť Prometheus.

Be the first to comment on "Sedemsto rokov slobody myslenia, túžby po poznaní a nádeje"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*