Buďme humanistami, priatelia…

So začiatkom nového roka si prajeme pre seba, pre svojich blízkych alebo aj pre všetkých len to najkrajšie a najlepšie. Aj my, v redakcii nášho portálu Prometheus.sk, sme zvažovali, čo priať našim členom, sympatizantom, čitateľom, priateľom či len tím, ktorí sa zaujímajú o našu Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov, humanizmus vo svete i na Slovensku. Chceli by sme sa vyhnúť silným slovám a veľkým gestám. Chceli by sme to povedať tak jednoducho, prosto a múdro…

Tesne pred vianočnými sviatkami sme navštívili doma nositeľa čestného uznania Veľvyslanec humanizmu 2023, spisovateľa Petra Jaroša. Odovzdali sme mu cenu, ktorú si pre zlý zdravotný stav nemohol osobne prevziať v júni na Dňoch humanistov 2023 v Banskej Bystrici. Predvianočné stretnutie bolo milé a bezprostredné, s krásnou atmosférou, akú vedia vytvoriť Peter Jaroš a jeho vzácna manželka Zuzka.

Spisovateľ Peter Jaroš pri prevzatí ocenenia Veľvyslanec humanizmu 2023 s predsedom Spoločnosti Prometheus Romanom Hradeckým. Fotografia: Spoločnosť Prometheus, svetlá: Zuzana Jarošová.

V lete nám Peter Jaroš, veľvyslanec humanizmu 2023, napísal krátke poďakovanie, kde je vyjadrené krásne prianie, ktoré sme sa rozhodli v roku 2024 venovať nám všetkým:

Človek musí mať nebotyčnú trúfalosť, aby si  mohol namýšľať, že je humanista. Lebo byť humanistom, si vyžaduje absolútnu pokoru a sebazapretie… Byť humanistom znamená pochopiť všetkých a všetko, snažiť sa porozumieť ľuďom, vidieť v nich a najmä v sebe viac dobro ako zlo. Na humanizme musí človek pracovať celý život až do smrti… Je to jeho povinnosť.

Snažme sa byť všetci v novom roku 2024 čo najviac humanistami, priatelia…

 

Be the first to comment on "Buďme humanistami, priatelia…"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*