Mubarak Bala musí byť okamžite prepustený!

Snaha Medzinárodných humanistov, právneho tímu a stoviek dobrovoľných aktivistov a darcov oslobodiť prezidenta Nigérijského humanistického združenia Mubaraka Balu z väzania by mala konečne vyústiť do úspešnému koncu. Sudca Najvyššieho súdu v nigérijskej Abuji 21. decembra 2020 rozhodol, že Mubarak Bala by mal byť okamžite prepustený z väzby v štáte Kano, kde je väznený bez formálneho obvinenia od apríla 2020.

V našom predchádzajúcom článku Nigérijský humanista Mubarak Bala je už 169 dní vo väzbe, sme vás informovali o aktivite Spoločnosti Prometheus, ktorá sa obrátila už druhým listom na Ministra zahraničných vecí a Európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) pána Ivana Korčoka so žiadosťou o naliehavú diplomatickú intervenciu v prípade nigérijského humanistu. V mene pána ministra nám odpovedal pán JUDr. Tomáš Felix, ktorého list podpísal JUDr. Pavol Ivan riaditeľ odboru. Vo svojom liste nám odpovedal, že prípadu Mubaraka Balu venuje pozornosť Delegácia Európskej únie v Abuji, ktorá je jediným zdrojom informácií o vývoji situácie a je v spojení s jeho právnikom. Súčasne nás však upozornili, že Slovenská republika (resp. MZVEZ SR) a ani žiaden ďalší členský štát Európskej únie nezasahuje a ani nemôže zasahovať do vnútroštátnych záležitostí Nigérijskej federatívnej republiky vrátane súdnictva. To si veľmi dobre si uvedomujeme aj my. Sme však presvedčení, že by naša Slovenská republika a jej predstavitelia mali rovnako aktívne pristupovať k podpore a ochrane ľudských práv na celom svete, najmä v prípadoch slobody prejavu a vyjadrovania i podpory obetí prenasledovania z dôvodu viery či osobného presvedčenia. Tak v Bielorusku, ako v Nigérii…

Prezidenta humanistickej asociácie Nigérie Mubaraka Balu zatkli 28. apríla 2020 v súvislosti s jeho príspevkom na Facebooku. Následne bol zadržiavaný bez obvinenia viac ako sedem mesiacov. Právni zástupcovia Mubaraku Balu (podporovaní diplomaticky, organizačne i finančne Medzinárodnými humanistami) sa s ním dokázali spojiť až po viac ako piatich mesiacoch, v mesiaci október. Okamžite podali na Najvyšší nigérijský súd v Abuji sťažnosť na porušovanie jeho základných ľudských práv. Vo svojej sťažnosti spochybnili zákonnosť prebiehajúceho zadržiavania a väzby Mubaraka Balu. Právny tím nigérijského humanistu, rovnako ako Medzinárodní humanisti (Humanists International) sú presvedčení, že Mubarak Bala bol a je prenasledovaný i zadržiavaný vo väzení pre uplatňovanie svojich práv na slobodu prejavu a náboženského vyznania alebo presvedčenia.

Rozsudok sudcu najvyššieho nigérijského súdu v Abuji vyhlásil pokračovanie zadržiavania – väznenia Mubaraku Balu za nezákonné a nariadil jeho okamžité prepustenie. Medzinárodní humanisti zostávajú v kontakte s jeho právnym tímom a očakávajú aký bude dopad tohto rozhodnutia v praxi.

Andrew Copson, prezident Medzinárodných humanistov (Humanists International), komentoval rozhodnutie súdu slovami: „Dnešné rozhodnutie Najvyššieho súdu v Abuji je víťazstvom v oblasti ľudských práv všetkých občanov Nigérie. Je čas, aby bol náš kolega Mubarak Bala okamžite a bezpodmienečne prepustený na slobodu. Vyzývame vodcov v Nigérii, aby rešpektovali riadny proces a vládu zákona. “

Be the first to comment on "Mubarak Bala musí byť okamžite prepustený!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*