Historický príbeh poľského ateistu Kazimierza Lyszczyňskiego

Zástupcovia Spoločnosti Prometheus sa počas Dní ateistov v Poľskom hlavnom meste Varšave (viac čítajte na samostatnej stránke) 2. 10. 2021 zúčastnili na zaujímavej akcii, na Pochode ateistov a inscenácii popravy prvého poľského ateistu Kazimierza Lyszczyňskiego.

Pochod ateistov Varšavou sa začal popoludni o 15:00 hodine od pamätníka  Adama Mickievicza na Krakovskom predmestí Varšavy a skončil na historickom Staromestskom námesti, kde sa konala samotná inscenácia súdneho procesu a popravy ateistu Lyszcyňskieho. Táto akcia má už viacročnú tradíciu. Organizuje ju od roku 2013 Ateistická koalícia a v tomto roku sa konala po ôsmykrát.

Príbeh Kazimierza Lyszczyňskieho (1634 – 1689) je príbehom skutočnej historickej osobnosti a tragického osudu  šľachtica, ktorý napísal po latinsky traktát s názvom Boh neexistuje. Stal sa však obeťou intríg. Udal ho nevďačný dlžník, ktorý nemal záujem vrátiť požičané peniaze svojmu veriteľovi K. Lyszczyňskému. Následne sa uskutočnil súdny proces, v ktorom zohrala rozhodujúcu úlohu poľská katolícka cirkev a šľachtica odsúdili za hlásanie ateizmu na trest smrti upálením. Predstaviteľ svetskej moci, kráľ Ján III. Sobieski, spočiatku s popravou nesúhlasil, ale nakoniec rozsudok podpísal pod podmienkou, že trest smrti bude vykonaný sťatím, lebo Lyszczyňski bol vojakom, ktorý sa významne podieľal na obrane Poľska. Bezprostredne pred popravou mu však kat vytrhol z úst jazyk a demonštratívne spálil pravú ruku, ktorými sa odvážil verejne širiť slová o neexistnecii boha.

Poľský profesor Jan Hartman sa o Kazimierzovi Łyszczyńskom vyjadril: „… bol vynikajúci intelektuál, mučeník za slobodu svedomia a obeť katolíckej cirkvi. Jeho uctenie je čin, ktorý vychádza z rovnakej potreby ako všeobecne uznávané formy uctievania pamiatky ľudí, ktorí boli hrdinami nejakej veci. Prípad Łyszczyńského je otázkou slobody myslenia, práva na ateizmus, ale aj pamäti. Katolíci si vo svojej mase myslia, že zločiny spáchané cirkvou, masové vraždy ľudí, ktorí sa odvážili myslieť inak ako cirkevná hierarchia, boli niečo okrajové v porovnaní s veľkými zásluhami cirkvi. A to hovoríme o miliónoch obetí! (…) Cirkev by si ich mala pripomínať, kajať sa a pamätať na svoje chyby, ako si pripomína mučeníctvo svojich svätých. Je škoda, že sa to nedeje.“ O Lyszczyňskom je rozsiahly text aj na stránke oko.press.

Osobu prvého poľského ateistu Lyszczyňského počas tohtoročnej akcie symbolicky predstavoval Robert Biedroň poľský politik, bývalý úspešný primátor 80-tisícového mesta Słupsk, v súčasnosti poslanec Európskeho parlamentu. Je prvým poľským politikom, ktorý sa otvorene prezentuje na verejnosti ako gay a ateista. Jeho meno rezonovalo v Poľsku v roku 2019 krátko pred voľbami, keď zachránil z horiacého auta dvojročné dieťa a jeho otca. Článok o tom bol aj v slovenských novinách Nový Čas

Ateistická akcia v katolíckom Poľsku a v hlavnom meste osobitne vyvolala pozornosť ľudí, ktorí sa v danom priestore pohybovali. Bol to riadne ohlásený pochod, pri ktorom asistovala aj polícia. Neudialo sa však nič mimoriadne, okrem drobnej potýčky s jedným človekom, ktorý počas inscenácie procesu s ateistom Lyszczyňským začal vykrikovať: „Boh existuje, Boh existuje!” Na výzvu organizátorov ho polícia pokojne odviedla mimo priestoru kde sa  inscenácia odohrávala.

Poľskí ateisti sa dlhodobo snažia presadiť myšlienku aby bol Lyszczyňskému postavený vo Varšave pamätník, ale zatiaľ neúspešne. My, slovenskí humanisti, ich v tom podporujeme a budeme im držať palce, aby svoj zámer mohli zrealizovať čim skôr.

Be the first to comment on "Historický príbeh poľského ateistu Kazimierza Lyszczyňskiego"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*