Viera vo vedu

R. Škoda

Ako neveriaci v nadprirodzeno samozrejme verím vo vedu a tu mi prichádza veľmi vhod záver štúdie výskumného tímu oxfordského psychológa Miguela Fariasa, že viera vo vedu pomáha takým, ako som ja, vyrovnať sa so stresom a existenčnou úzkosťou.

„Napriek rozličným metódam ponúkajú aj veda aj náboženstvo mocné vysvetlenia sveta“, píšu v Journal of Experimental Social Psychology, „čo v stresových situáciách pôsobí na intuitívnej úrovni a poskytuje útechu a dáva istotu.“ Pri argumente útechy teda nepôsobí faktor (hocakého) náboženstva, ako sa často hlása a uznáva, ale faktor viery – jedno, či v nadprirodzené či svetské veci.

Science and Religion Today

12 Comments on "Viera vo vedu"

 1. Cibrinka | 11. júna 2013 at 9:31 |

  Prišlo na slová Cibrinku.
  Veru, bez viery ani veda nemôže existovať, a už vonkoncom nie ateista.
  Aj ateista verí. A nielen v stavoch úzkosti. Aj viera v neexistenciu boha je len vierou.
  Ateisti vlastne ani neexistujú,lebo tiež sú veriaci. A nielen to. Aj ateista sa môže vyznať zo svojej viery: napríklad sa vyznať k nacistickej viere, k viere komunistickej, či aj k tej dnešnej, sekulárno-humanistickej.

 2. C:

  „Ateisti vlastne ani neexistujú,lebo tiež sú veriaci.“

  Tá veta je nepravdivá. Ateisti existujú. Len 223 999 sa ich prihlásilo pri sčítaní Atheist Census, ktorý organizuje Atheist Alliance International (medzinárodné združenie ateistov).

 3. Keď sa ma spytovali, či som ateista, považoval som za zábavnú stratégiu upozorniť ich, že pýtajúci sa je tiež ateista – v ohľade Dia, Apola, Amona-Rea, Mitru, Baala, Thora, Votana, Zlatého teľaťa a Lietajúceho špagetového monštra. Lenže ja idem o jedného boha ďalej. (Dawkins)

  Tvrdím, že obidvaja sme ateisti. Ibaže ja verím na o jedného boha menej ako vy. Ak viete, prečo ste vy zavrhli všetkých ostatných možných bohov, ľahko pochopíte, prečo som ja zavrhol vášho ostávajúceho boha. (Roberts)

 4. Ateisti? 0,02 promile populácie. No ale vás je 😀

  A čo sa týka toho bludu, tak tu máte odpoveď: https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kategoria-ateizmu/ateizmus—obranne-reakcie/ad-verim-o-jedneho-boha-menej-ako-ty

 5. Nepodceňoval by som konkrétne čísla. Kým kresťanov je 33 percent, moslimov 21, budhistov len 5 percent, tak nenáboženských (non-religious) je 14 percent. Tých 14 je skoro polovica voči kresťanom. Takže tak! Uviedol som pôvodne číslo, ktoré vyjadruje, koľko ľudí je ochotných sa zapojiť do sčítania. To neznamená, že všetci sa zapojili. A z tých 33,32 % kresťanov je koľko katolíkov? Aby sa to neblížilo k počtu porovnateľnému s „Non-religious“ (14.09 %).

  Major religious groups

 6. Napríklad ateistov je vo svete podstatne, ale podstatne viac ako pravoverných katolíkov. Aspoň tak sa označili členovia občianskeho združenia Spoločenstvo svätého Jozefa.

  „Jediný slovenský pravoverný biskup Matej vyhlásil rok 2013 za rok pokánia. Udialo sa tak pastierskym listom zo dňa… Biskup Matej (Róbert Jarabica) je zatiaľ jediný pravoverný katolícky biskup, ktorý sa verejne oddelil od heretického učenia založeného na stretnutí v Assisi vedeného Jánom Pavlom 2. prvý krát v roku 1986.“

 7. Rastislav | 12. júna 2013 at 22:46 |

  Pán Cibrinka, Vaše dovolávanie sa autorít vetami typu „ … takže teista v žiadnom prípade nie je ateistom“ (napísal na udanej site TvojOponent) presiahlo mieru únosnosti. Vaše budúce príspevky budú hodnotené ako spam.

 8. Pani Cibrinka,
  jediný efektívny spôsob zistenia počtu veriacich v spoločnosti je cirkevná daň. Hin se hukáže.

 9. Počas vlády SMER-u neprichádza do úvahy zavedenie cirkevnej dane. Prakticky by musela nastať nejaká zmena myslenia u voličov, aby odluka bola uskutočniteľná.

 10. Nuž ak niekto neverí v existenciu bubákov či iných rozprávkových bytostí tak v nich vlastne verí 😀 Nuž v cirkev veriť treba ! Čirkev tu naozaj bola !!! I je http://www.eiaktivity.sk/2013/cirkevne-bohatstvo-su-krvave-peniaze

 11. Ferdo Mravec | 10. júla 2013 at 8:22 |

  clovek…este iluminati tu chybali…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*