Vedel a teda kryl!

Poliaci už viac ako týždeň riešia kauzu, ktorá ich stavia na barikády. Investigatívny novinár Martin Gutowski vo svojej reportáži na súkromnej poľskej televízii TVN24 predložil dôkazy o tom, že zosnulý poľský pápež Ján Pavol II. ešte ako kardinál Karol Wojtyła pôsobiaci v tom čase ako arcibiskup v Krakove vedel o sexuálnom zneužívaní detí poľskými katolíckymi kňazmi, ale neurobil proti nim primerané kroky. Naopak, pomáhal tieto prípady zakrývať. Odvysielanie tejto reportáže v tradične katolíckom Poľsku prišlo krátko po tom, čo podobné obvinenia priniesol v Poľsku pôsobiaci holandský novinár Ekke Overbeek (autor v Poľsku slávnej knihy: Bojte sa. Obete pedofílie v poľskej cirkvi hovoria). Jeho nová kniha: Maxima culpa – Ján Pavol II. vedel, ako informovala agentúra AFP, má ísť v Poľsku do predaja tento týždeň.

Obálka knihy Ekke Overbeeka Maxima culpa – Ján Pavol II. vedel. Kniha je už dostupná v poľskom origináli aj na českom trhu.

Miesto obetí chránil inštitúciu

V utorok (7. marca 2023) o tom informovala tlačová agentúra PAP, ktorá sa odvolala na nedeľnú reportáž v televízii TVN24. V spomínanej reportáži televízia predložila dôkazy, že kardinál Wojtyła „namiesto obetí chránil predovšetkým inštitúciu (Katolícku cirkev)“. Zaznelo v nej aj to, že Wojtyła reagoval v súlade s vtedajšími postupmi Katolíckej cirkvi. Aj keď kňazi, mnohonásobný násilník Józef Loranc, viacnásobný recidivista Eugeniusz Surgent a Bolesław Saduś boli usvedčení z pedofílie, ani jeden z nich nebol v dôsledku svojho konania zbavený kňazstva. A to napriek tomu, že prví dvaja si pre zneužívanie detí odsedeli krátky trest. Eugeniusz Surgent si dokonca ponechal právo vyučovať náboženstvo.

Bolesławovi Saduśovi pomohol Karol Wojtyła vyhnúť sa zodpovednosti jeho premiestnením do Rakúska. Podľa reportáže napísal v jeho prospech odporúčajúcí list viedenskému arcibiskupovi kardinálovi Franzovi Königovi, ale o obvineniach z pedofílie sa v ňom nezmienil. Podľa vyjadrenia jedného z rakúskych farníkov, ktorý bol zároveň Saduśovým šoférom, prišiel k nim „z dôvodu nedostatku kňazov … a on vedel nemecky.“ Po svojom premiestnení kňaz Bolesław Saduś z Rakúska udržiaval kontakt nielen s kardinálom Wojtyłom, ale neskôr aj s pápežom Jánom Pavlom II.

Pri príprave reportáže sa Martin Gutowski rozprával s obeťami pedofilných kňazov, ich rodinami a bývalými zamestnancami arcidiecézy. V reportáži sa odvoláva na dokumenty bývalej tajnej polície (SB), ale aj na cirkevné dokumenty, ku ktorým sa mu podarilo dostať. Upozorňuje však súčasne, že Krakovská arcidiecéza mu odmietla sprístupniť svoj vlastný archív. Poľská cirkev už v minulosti odmietla poskytnúť dokumenty justícii či verejnej komisii vyšetrujúcej prípady zneužívania detí kňazmi.

Historik cirkvi – kňaz Tadeus Isakowicz-Zaleski, prezident nadácie brata Alberta – v diskusii k reportáži v televízii TVN24 uviedol, že kúria Krakovského biskupstva o týchto spisoch vedela, ale nedala vedieť, že existujú, ani pri procese vyhlásenia Jána Pavla II. za blahoslaveného či svätého. Je zarážajúce, že za 17 rokov predstavitelia cirkvi neurobili nič, aby tieto fakty vyjasnili, vysvetlili.

Snímka obrazovky z vysielania TVN24, z následnej besedy, kde autor reportáže vysvetľoval súvislosti jej vzniku a postoj cirkvi k nej.

Aj podľa cirkevného analytika Imricha Gazdu tento prípad nie je úplne nový. Novým je fakt, že dostal BODKU v podobe verdiktu: Ján Pavol II. VEDEL a teda KRYL! Vo svojom hodnotení pokračuje slovami viacerých cirkevných predstaviteľov: „Problém je v tom, že situácia spred pol storočia sa „meria“ dnešnými kritériami.“ Zdôrazňuje, že „bol to práve Ján Pavol II., ktorý začal prijímať prvé pravidlá na boj proti sexuálnemu zneužívaniu. Jeho kroky mohli byť samozrejme rýchlejšie, adekvátnejšie a ráznejšie.“

Prípad amerického kardinála McCarricka

To potvrdzuje aj v prípad amerického kardinála Theodora McCarricka. V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že bol to práve Karol Wojtyła už ako pápež Ján Pavol II. kto potvrdil nomináciu amerického kňaza Theodora McCarricka v roku 1981 za biskupa a o päť rokov neskôr i arcibiskupa. Posudky na amerického kandidáta boli vynikajúce: úžasný pastier duší, inteligentný a horlivý kňaz. Až neskôr vysvitlo, že už v 70-tych rokoch sa dopúšťal sexuálneho zneužívania chlapcov. Prvá správa o tom sa do Vatikánu dostala vraj až v roku 1999. V tomto období mal byť arcibiskup McCarrick povýšený už na kardinála. Najskôr Ján Pavol II., aj keď obvineniam neveril, toto povýšenie neschválil. Podľa správy z vnútrocirkevného šetrenia (nariadeného pápežom Františkom) preto, lebo „by sa mohli objaviť ďalšie nepodložené obvinenia a to by menu cirkvi zbytočne škodilo.“

Nakoniec bol washingtonský metropolita Theodor McCarrick do funkcie kardinála predsa len pápežom Jánom Pavlom II. v roku 2001 potvrdený. Zo spomínanej správy vyplýva, že významnú úlohu pri zmene názoru pápeža zohral jeho tajomník, dnes kardinál, Stanislaw Diwisz. Úlohu však zohral aj výsledok vyšetrovania amerických biskupov, ktorí napriek tomu, že dobre poznali svojho kolegu, nepotvrdili pravdivosť jeho obvinení z pedofilie.

Až po dlhých päťdesiatych rokoch, v roku 2018 na základe objavenia sa jednoznačných dôkazov o vine kardinála McCarricka pozbavil pápež František amerického hierarchu ako prvého kardinála v dejinách všetkých funkcií a v roku 2019 i kňazstva. Na základe širokého dvojročného vnútrocirkevného vyšetrovania, pri ktorom bolo vypočutých viac ako 90 svedkov, bola vypracovaná 466-stranová verejne dostupná správa, ktorá jednoznačne potvrdila, že Vatikán mal už dlho informácie, nielen signály, o nebezpečnosti tohto sexuálneho predátora.

O sexuálnych predátorských aktivitách kardinála McCarrika sa vedelo už dlhšie. Aj preto bol na rezignáciu vyzvaný až trikrát pápežom Benediktom XVI. v rokoch 2005, 2006 i 2008. Kardinál to vždy odmietol. Kardinál McCarrick a jeho údajná obeť na fotografii zo 70. rokov. Zdroj: www.lucipost.com

Čo nasledovníci?

Ján Pavol II. nie je jediným pápežom, ktorý je pod drobnohľadom v súvislosti s riešením problému sexuálne „predátorských“ kňazov.

Jeho nástupca BENEDIKT XVI. v konzervatívnom náhľade na cirkevné učenie v podstate nasledoval svojho predchodcu. Zásadný tieň na jeho pontifikát vrhá obrovský počet prípadov zneužívania, ktoré sa začali objavovať už za Jána Pavla II. Problematika sexuálneho zneužívania detí bola jedným z najdôležitejších tém, ktoré musela riešiť cirkev počas jeho pôsobenia.

Téma zasiahla nakoniec i samotného Benedikta XVI. V správe ktorú pre mníchovsko-freisinskú arcidiecézu vypracovala advokátska kancelária Westpfahl Spilker Wastl (WSW) a ktorú zverejnili v roku 2021, obvinili 94-ročného bývalého pápeža zo zlyhania, keď nepodnikol nič voči štvorici duchovných, z ktorých dvaja preukázateľne spáchali viacero skutkov zneužívania. Ich prípady riešil odkladaním a presúvaním kňazov na iné miesta.

Je však skutočnosťou, že to bol prvý pápež, ktorý pod ťarchou množstva zdokladovaných prípadov sa k problému pedofílie v cirkvi postavil čelom a začal o tom rozprávať. Tiež sa začal schádzať s obeťami zneužívania a súčasne cirkevne potrestal viacerých kňazov za tieto činy.

Téme krytia pedofílie kňazov sa nevyhol ani súčasný pápež FRANTIŠEK. Aj on čelí obvineniam, že ako arcibiskup v Buenos Aires kryl viacerých kňazov pred postihom za pedofíliu. Doteraz sa odmieta k tomu vyjadriť. Na druhej strane ako pápež nastavil systém v katolíckej cirkvi nulovej tolerancie voči týmto zločinom. Bol to práve on, kto odvolal kardinála McCarricka z funkcie a laicizoval ho (pozbavil ho kňazstva).

Špecifické Slovensko

Počas návštevy Slovenska sa pápež František stretol so štyrmi obeťami sexuálneho zneužívania zo strany kňazov. Stalo sa tak v predposledný deň apoštolskej cesty (14. septembra 2022) v priestoroch apoštolskej nunciatúry v Bratislave po návrate z Prešova a Košíc.

Napriek zvyku informovať o takýchto stretnutiach ani Tlačové stredisko Svätej stolice (Vatikánu), ani Tlačová konferencia biskupov Slovenska vtedy a ani neskôr o tejto udalosti oficiálne neinformovali. Prvé strohé informácie o stretnutí prenikli na verejnosť až po viac ako desiatich týždňoch v novembri 2022.

Komunikačný prístup katolíckej cirkvi hodnotí odborníčka na problematiku sexuálneho zneužívania Slávka Karkošková možno ako dobre mienený, ale nedomyslený. „Pápež František v nadväznosti na svojich predchodcov hovorí, že so zlom a traumou sexuálneho zneužívania sa možno vyrovnať, len ak budeme o tom otvorene komunikovať. Ak v miestnej cirkvi volíme iný prístup, naznačujeme tým, aj bez toho, aby sme si to plne uvedomovali, že na otvorenú komunikáciu ešte nie sme pripravení … Argument, že zvoleným postupom sme chceli chrániť obete, môže byť lákavým sebaklamom. Možno sme omnoho viac chceli chrániť seba. Možno máme z témy sexuálneho zneužívania detí stále strach. Na poctivú sebareflexiu totiž treba veľa odvahy.“

Titulka – Fotografia zdroj:  Jan Skarzyński

Be the first to comment on "Vedel a teda kryl!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*