Sčítanie obyvateľov 2021 a privilégia cirkví

Priatelia humanisti, milí návštevníci našej stránky,
uverejňujeme štvrté a zároveň posledné zo série videí, ktoré sme pripravili v rámci aktivít k sčítaniu v roku 2021 so zameraním na otázku o náboženskom vyznaní. Video je o privilégiách cirkví.

Cirkvi sú štedro financované štátom. To však nie je všetko. Neplatia dane z nehnuteľností, zbierok a darov, ani z poplatkov za krsty, sobáše a pohreby. Občan platí množstvo rôznych daní a nemá možnosť takých privilégií a výhod.

Mnohým sa nepáčia obchody cirkví so štátom a vylobované daňové úľavy. Riešením je dôsledná odluka cirkví od štátu a štátu od cirkví. K tomu môže výrazným spôsobom prispieť i tohtoročné sčítanie, ktoré pre cirkví funguje ako zber dát o počte veriacich, ak sa veriaci nebudú hlásiť ku žiadnej konkrétnej cirkvi.

Čo má urobiť občan, ak sa nechce prihlásiť ku žiadnej konkrétnej cirkvi? Taká možnosť existuje. Môže na to pri otázke o náboženskom vyznaní využiť kolónku INÉ a do formulára uviesť výraz, ktorý neidentifikuje žiadnu konkrétnu cirkev. Uvedie napríklad: katolík, evanjelik, kresťan, alebo hoc aj verím v Ježiša.

Občan bez náboženského vyznania to má tiež jednoduché. Stačí slobodne kliknúť na položku „bez náboženského vyznania“.

Videa k tejto kampani: 
1. časť2. časť, 3. časť

Autori videa:
Spoločnosť Prometheus 2021
Animácia: https://vimeo.com/vedro 
Hudba: Raptor Koch

Be the first to comment on "Sčítanie obyvateľov 2021 a privilégia cirkví"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*