Mubarak Bala odsúdený na 24 rokov väzenia!

Mubarak Bala, aktivista za ľudské práva a prezident Humanistickej asociácie Niegérie bol, skoro po dvoch rokoch od zatknutia 28. apríla 2020 vo svojom dome v štáte Kaduna, odsúdený za zverejnenie svojich „bohorúhačských“ príspevkov na Facebooku na 24 rokov väzenia.

Bala pôvodne čelil len 10 bodom obžaloby za spôsobenie údajných verejných nepokojov podľa § 210 a 114 Trestného zákonníka štátu Kano. Deň před očakávaným začiatkom procesu generálny prokurátor štátu Kano k pôvodným 10 bodom obžaloby prekvapivo pridal 8 dodatočných obvinení. Žiaľ, Mubarak Bala, napriek radám svojho právneho tímu, prekvapujúco priznal 5. apríla 2022 vinu vo všetkých 18 bodoch obžaloby a bol odsúdený na 24 rokov väzenia. Je reálny predpoklad, že bol vo väzení vystavený zastrašovaniu. K vine sa zrejme zastrašený priznal len v klamlivom prísľube udelenia miernejšieho trestu. Objavili sa zatiaľ nepotvrdené správy o vyhrážkach voči členom jeho rodiny. Očakáva sa, že Balovi právnici sa proti verdiktu odvolajú.

Pomôžte Mubarakovi Balovi ešte dnes! – Podpíšte Otvorený list Medzinárodných humanistov guvernérovi štátu Kano.

Celý proces s Mubarakom Balom počas uplynulých dvoch rokov je charakteristický sériou procesných nezrovnalostí, ktoré zabránili jeho právu na spravodlivý proces. Išlo najmä o:

  • Viac ako 5 mesiacov, do októbra 2020, mu bol odmietaný prístup k jeho právnickému tímu;
  • 462 dní bol zadržiavaný vo väzení bez obvinenia;
  • 644 dní po zatknutí bol prvýkrát predvedený pred súd;
  • Bol mu odmietnutý prístup k lekárskej starostlivosti;
  • Policajný komisár štátu Kano opakovane odmietol splniť príkaz vydaný sudcom, ktorý požadoval, aby polícia umožnila Balovi prístup k jeho právnickému tímu;
  • Orgány štátu Kano nevyhoveli rozhodnutiu najvyššieho súdu v Abuji, ktorý rozhodol, že Bala by mal byť prepustený na kauciu;
  • Súdne pojednávania boli opakovane odročované.

Medzinárodní i slovenskí humanisti sa obávajú, že Mubarak Bala bol potrestaný a odsúdený na 24 rokov väzenia výlučne za to, že si uplatnil svoje právo na slobodu presvedčenia a slobodu prejavu, ktoré sú chránené nigérijskou ústavou a medzinárodnými zmluvami, ktorých signatárom je aj Nigéria. Žiadame zrušenie jeho odsúdenia a rozsudku, okamžité a bezpodmienečné prepustenie  Mubaraka Balu. Vyzývame nigérijské úrady, aby zabezpečili Balovu bezpečnosť po jeho prepustení. Súčasne Medzinárodní a slovenskí humanisti vyzývajú štátne a federálne orgány Nigérie, aby zrušili svoje zákony o rúhaní.

Andrew Copson, prezident Medzinárodných humanistov k tomu uviedol: „Humanistická komunita na celom svete pokračovala dva roky v kampani za prepustenie Mubaraku Balu. Napriek vyhlásenému rozsudku neprestaneme s našimi aktivitami, kým Mubarak nebude bezpečne prepustený a nebude opäť spolu so svojou rodinou. Úradom v Nigérii odkazujeme toto: „Aj v prípade Mubaraka Balu nakoniec zvíťazí spravodlivosť!“ Globálne humanistické hnutie bude neúnavne pracovať na tom, aby to dokázalo. Nikdy nezabudneme na Mubaraka, nikdy sa mu neotočíme chrbtom.”

Prispejte aj Vy právnickému tímu Medzinárodných humanistov  na obhajobu Mubaraka Balu.

Be the first to comment on "Mubarak Bala odsúdený na 24 rokov väzenia!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*