Mubarak Bala – dobré správy

Celá medzinárodná humanistická komunita, reprezentovaná Medzinárodnými humanistami (Humanists International), privítala s nádejou správu, že odvolací súd v Kano vyhovel odvolaniu nigerijského humanistu Mubaraka Balu a nariadil zníženie jeho trestu z dvadsaťštyri rokov väzenia na päť rokov.

Prezident Humanistickej asociácie Nigérie, Mubarak Bala, bol 28. apríla 2020 zatknutý zo svojho domu v štáte Kaduna v severnej Nigérii v súvislosti so sériou príspevkov na Facebooku, ktoré niektorí považovali za „rúhanie“ a obávali sa, že môžu spôsobiť verejné nepokoje. O dva roky neskôr, 5. apríla 2022, bol odsúdený v osemnástich bodoch na dvadsaťštyri rokov väzenia za „spôsobenie verejného nepokoja“ podľa paragrafov 210 a 114 Trestného zákona štátu Kano.

Predsedovia odvolacieho senátu vo svojom rozsudku údajne jednomyseľne súhlasili s tým, že rozsudok vynesený voči Balovi v apríli 2022 bol neprimeraný a v rozpore so zákonom. Súd Balovi znížil trest na päť rokov väzenia. Štát má právo proti rozsudku sa ešte odvolať.

Podľa tohto rozsudku zostáva Mubarakovi odpykať si do konca trestu ešte jeden rok. Medzinárodní humanisti a ich právny tím budú naďalej pozorne sledovať situáciu a budú podporovať Mubaraka až do jeho bezpečného prepustenia.

Celú históriu Mubarakovho prípadu si môžete pripomenúť kliknutím na tento odkaz.

Andrew Copson, prezident Medzinárodných humanistov, komentoval toto rozhodnutie súdu nasledovne: „Rozsudok odvolacieho súdu je vítanou správou, ktorá prišla štyri roky po tom, čo bol Mubarak svojvoľne zadržaný doma po nespravodlivých sťažnostiach. Sme presvedčení, že Mubarak nikdy nemal byť uväznený za to, že vyjadril svoje presvedčenie pokojným spôsobom, a že sa k týmto obvineniam priznal pod nátlakom.

Sloboda prejavu je základným právom slobodnej spoločnosti a Humanists International bude pokračovať vo svojom úsilí podporovať tých, ktorí sú neprávom uväznení za to, že pokojne vyjadrili svoje presvedčenie.

Medzinárodní humanisti (Humanists International) veria, že Mubarak Bala bol odsúdený pre pokojné uplatňovanie svojich práv na slobodu prejavu náboženstva alebo presvedčenia. Aj keď vítame zníženie Balovho trestu, opakujeme svoje presvedčenie, že Mubarak Bala nemal byť nikdy odsúdený na prvom stupni, a naďalej nalieha na Nigérijské štátne a federálne orgány, aby zrušili svoje zastarané zákony o rúhaní.“

Dnes prezentovaný výsledok viacročného úsilia pomoci Mubarakovi Balovi by nebol možný bez neuveriteľnej solidarity a štedrosti globálnej humanistickej komunity, ku ktorej sa pripojila aj Spoločnosť Prometheus konkrétnymi krokmi i finančnou pomocou. Vážime si všetkých našich členov a sympatizantov za konkrétnu podporu a pomoc. Naše spoločné úsilie malo zmysel, ďakujeme.

Be the first to comment on "Mubarak Bala – dobré správy"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*