Koľko ľudí žilo dosiaľ na Zemi?

Christoph Drösser

Je to pravda? Nie.

V 5. čísle ZH sa v článku R. Dawkinsa „Veda a city“ vyskytla veta, že počet dnes žijúcich ľudí je možno vyšší ako počet všetkých doteraz zomrelých. Nepozdávalo sa nám to a obrátili sme sa s dotazom na redakciu nemeckého týždenníka Die Zeit, ktorý v rubrike „Je to pravda?“ pravidelne odpovedá svojim čitateľom na všetečné otázky. Obratom sme dostali odpoveď:

„Túto otázku už položilo veľa čitateľov, lebo ako „skutočnosť“ ju zvyknú šíriť ľudia zhrození súčasnou explóziou počtu obyvateľov na Zemi a Christoph Drösser, vedúci spomenutej rubriky, im už pred časom pripomenul výsledky výpočtov etnológa Herwiga Birga z univerzity v Bielefelde, uverejnené r. 1990: Počet mŕtvych je ďaleko vyšší ako počet t. č. žijúcich, ale zas nie až tak veľmi, ako uvidíme:

Birg vzal za základ svojich kalkulácií čísla o vývoji populácií, ktoré sú vo vede bežné; roky vynásobil odhadmi pôrodnosti, ktorá bola podľa jeho názoru až do objavu antikoncepčných prostriedkov napodiv konštantná. Prišiel k záveru, že dosiaľ sa narodilo 81 miliárd ľudí. Keďže v súčasnosti žije asi 6 miliárd, 75 miliárd umrelo. Z toho pripadá na dve tisícročia nášho letopočtu 40 miliárd a na tie veľmi početné tisícročia predtým 35 miliárd; chybu svojich výpočtov odhaduje Birg na najviac ± 15 %. Pritom nezáleží vôbec na tom, aký dátum sa dá zrodeniu prvého Homo sapiens, lebo tých pár tisíc ľudí, ktorí žili v dobe kamennej, vôbec nepadá na váhu.“

Prameň: List od redakcie Die Zeit, november 1999. – R. Š.

3 Comments on "Koľko ľudí žilo dosiaľ na Zemi?"

  1. hzujkfdjluxjc | 26. januára 2012 at 14:34 |

    dajte tam pocet ludi na zemi

  2. Spresnite prosím otázku. Každý predsa vie, že nás je 7 miliárd. V článku sa hovorí o 6 miliardách, ale to bolo pred 13 rokmi.

  3. rastislav.. sa pozri z akého roku je to článok .. 1999 tak o akých 7 miliardách hovoríš?? siedmu miliardu zem dosiahla v roku 2011 🙂 nabudúce pozornejšie čítaj.. mne sa zdá to číslo vysoké.. ak sme prvú miliardu dosiahli ž v roku 1805… v staroveku bolo na svete asi 500 miliónov .. takže tých 85miliárd sa mi zdá celkom veľa

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Pozdrav bezdetným | Zošity humanistov

Leave a comment

Your email address will not be published.


*