Dajte vedieť priateľom i svetu, prečo ste humanista!

Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov si už štrnásť rokov pripomína Svetový deň humanistov (21. Júna – deň letného slnovratu) organizovaním svojich Cien (Dní) humanistov. Organizujeme ich vždy v najbližšom termíne k tomuto dátumu, podobne, ako sme to urobili aj tento rok uplynulý piatok (18.6.2021) a sobotu (19.6.2021), keď sa uskutočnili Dni humanistov 2021 v Banskej Bystrici. Okrem peknej účasti našich členov a sympatizantov sa ich zúčastnili naši hostia, prezident Európskej humanistickej federácie Michael Bauer a predstavitelia poľských racionalistov Kamil Gawel a Jacek Tabisz, slovenskí vedci a pedagógovia Ľuboš Blaha, Branislav Fábry, Eduard Chmelár, Juraj Majo, Erich Mistrík, Miroslav Tížik.

Spoločná fotografia účastníkov Cien humanistov 2021 – 19. 6. 2021. Na fotografii chýba jej autor František Jedinák.

Myšlienka založiť novú tradíciu pripomínania si Svetového dňa humanistov vznikla v 80-tych rokoch minulého storočia. Deň humanistov začalo sláviť hneď niekoľko klubov Americkej asociácie humanistov (AHA). Samozrejme, hneď zo začiatku boli aj rôzne predstavy a dôvody k rozhodnutiu o tom, aký by to mal byť dátum.

Niektorí uprednostňovali napríklad dátum založenia Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (dnes Humanists International). Iní zas navrhovali oslavovať Svetový deň humanistov na iné dátumy či výročia, často spojené s dátumom narodenia konkrétnej významnej osobnosti. Diskusie okolo tohto zámeru na prelome 80-tych a 90 tych rokov však napokon viedli k tomu, že najprv Americká humanistická asociácia a následne aj Medzinárodní humanisti (Humanists International) prijali rezolúcie, v ktorých sa za Svetový deň humanistov vyhlásil  21. jún. V obidvoch prípadoch boli prijaté dve uznesenia: Prvé rozhodlo o tom, že by sa mal oslavovať Svetový deň humanistov, druhé rozhodlo o tom, kedy sa to má konať.

Odvtedy sa každoročne po celom svete humanisti oslavujú Svetový deň humanistov 21. júna. Demokratickému procesu tvorby a realizácie osláv Svetového dňa humanistov zodpovedá aj zvolený dátum. 21. jún je deň, ktorým sa na celom svete zvyčajne označuje za dátum slnovratu (letný slnovrat na severnej pologuli a zimný slnovrat na južnej). Oslava slnovratu je ozvenou dávnych zvykov a slávností v skoro všetkých kultúrach sveta (u nás. napr. Jánskych ohňov), ale odráža aj prehlbujúce sa vedecké chápanie nášho sveta celým ľudstvom. Svetový deň humanistov je udalosťou, ktorá svojou povahou je globálne zdieľaná v rovnakom čase na celom svete.

Svetový deň humanistov je krásnou príležitosťou na propagáciu humanizmu, jeho zásad i hodnôt. Aj preto Spoločnosť Prometheus už štrnásť rokov pri príležitosti tohto humanistického sviatku udeľuje na Slovensku Ceny humanistov, čestné tituly Veľvyslanec humanizmu a Humanista roka. Informáciu a fotografie z tohoročných Dní humanistov 2021 a nových nositeľoch čestných titulov zverejníme na našom webe v krátkom čase.

Jednoduchým, ale zmysluplným spôsobom, ako každý z nás môže osláviť Svetový deň humanistov je podeliť sa o dôvod, prečo ste humanistom na Facebooku, pomocou nášho nového rámčeka pre vašu profilovú fotku. Pre inšpiráciu Vám ponúkame ukážku štyroch profilov našich priateľov:

Pripojte sa k humanistom celého sveta, obohaťte zdôvodnenie humanizmu, (re)prezentujte slovenských humanistov a dajte verejne vedieť, prečo ste humanistom   –  vyskúšajte teraz!

Podrobnejšie informácie o Svetovom dni humanistov získate na webe Medzinárodných humanistov.

Be the first to comment on "Dajte vedieť priateľom i svetu, prečo ste humanista!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*