V našich životoch, viac ako inokedy, potrebujeme humanizmus

Napriek úspešnému zvládaniu pandemie koronavírusu Covid-19 na Slovensku, svet je predsa len ešte stále v zajatí tejto globálnej epidémie. Jedinou zmenou je, že epicentrum pandémie sa presunulo z Ázie (Číny) cez Európu do Ameriky. Učíme sa zvládať situáciu, ktorú sme už stáročia nezažili a ktorá je pre nás v mnohom nová a neznáma. Ako úspešné riešenie sa ukázala politika striktnej izolácie, zdržiavania sa hromadných kontaktov. V tejto situácii je však veľmi dôležité nezmeniť izoláciu na samotu. Naopak, musíme využiť túto situáciu na posilnenie vzájomných vzťahov, ľudskej solidarity, vzájomné spoznávanie a zblíženie sa.

Pandémia Covidu-19 má na svedomí už státisíce životov, priamo vplýva i na pokles ekonomiky a rast životných nákladov. Prekonanie tejto celosvetovej krízy si bude vyžadovať výraznú empatiu pre potreby všetkých, najmä tých najslabších. Viac ako inokedy potrebuje humanizmus a práve humanizmus musí byť srdcom našej odpovede na riešenie súčasnej zložitej situácie.

Vzhľadom na situáciu vo svete  neprekvapuje, že Medzinárodní humanisti (Humanists international) pred niekoľkými dňami zrušili konanie Svetového humanistického kongresu 2020, ktorý sa mal konať 6. až 8. augusta v Miami (USA). Celosvetové zhromaždenie humanistov by za existujúcej situácie nebolo možné bez ohrozenia zdravia a životov. Súčasťou kongresu malo byť aj Valné zhromaždenie celosvetovej strešnej humanistickej organizácie Humanists international, ktoré (ak to umožní situácia) plánujú zorganizovať v októbri tohto roka.

Na sobotu 8. augusta 2020 Americká humanistická asociácia pripravuje celodennú virtuálnu konferenciu pod názvom: VZDIALENÍ, ALE SPOLU: Virtuálna oslava humanizmu. Okrem odovzdania výročných humamistických cien, je toto stretnutie príležitosťou pre vynikajúcich humanistických rečníkov, ktorí predstavia základné princípy tvoriace naše hodnoty. Zaregistrovať sa a tým získať aj viac informácií o konferencii je možné na odkaze americanhumanist.org/conference. Po zaregistrovaní sa môžete z pohodlia domova, okrem iných tém, získať odpovede na otázky:

 Aktuálny stav odluky cirkvi od štátu,
 Rasová a ekonomická spravodlivosť v čase Covidu-19,
 Je ateizmus stále politicky tabu?
 Rast humanistických spoločenstiev.

 

Konanie Valného zhromaždenia zrušila aj Európska humanistická federácia. Pôvodne sa malo konať 22. a 23. mája v Ríme. Hostiteľom podujatia bola talianska Únia ateistov, agnostikov a racionalistov (UAAR). Naši talianski priatelia sa rozhodli zorganizovať Valné zhromaždenie v náhradnom termíne koncom tohto roka. 

V dôsledku globálnej epidémie rastie potreba hľadanie odpovedí na otázky súčasnosti. A humanizmus je dobrou odpoveďou: na problémy 21. storočia i na riešenie následkov súčasnej koronakrízy.

Be the first to comment on "V našich životoch, viac ako inokedy, potrebujeme humanizmus"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*