Frontálny útok na práva žien, ktorý spustili (na Slovensku zatiaľ neúspešne) konzervatívne katolícke kruhy v Poľsku dosiahol ďalšiu métu. Desaťtisíce ľudí sa zapojili na mnohých miestach Poľska do protestov v rámci stávky žien. Tie protestujú proti rozhodnutiu Ústavného súdu Poľska, ktorý výrazne obmedzil možnosť poľských žien podstúpiť interrupciu. Napriek tomu, že už doteraz patrila potratová politika v Poľsku medzi najprísnejšie v Európe.
Ústavný súd, zložený väčšinou zo sudcov nominovaných vládnucou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), dospel vo svojom rozhodnutí k záveru, že prerušenie tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu odporuje ústave. Na tieto prípady, podľa štatistík, pripadalo v Poľsku 98 percent legálnych potratov v minulých rokoch. Povolené zostávajú len interrupcie v prípade ohrozenia života zdravia matky, alebo pokiaľ je tehotenstvo dôsledkom znásilnenia či incestu.
Poľský prezident Andrzej Duda, který je v izolácii pre nákazu Covidom-19, naznačil možnú úpravu zákona. V rozhovore pre súkromnú televíziu Polsat News povedal, že potrat by mal byť povolený v prípade, že by hrozila smrť plodu pri fyzickej námahe, alebo po nej. Dcéra poľského prezidenta Kinga už na svojom účte na sociálnej sieti Twitter napísala, že sa nemôže zmieriť s následkami, ktoré prináša rozhodnutie ústavného súdu. Vyslovila sa pre to, aby v situácii, keď žene hrozí, že porodí dieťa, ktoré môže zomrieť niekoľko minút či hodín po pôrode, sa mohla ona sama rozhodnúť či bude pokračovať v tehotenstve alebo ho preruší. Kinga Dudová pôsobí ako poradkyňa svojho otca pre sociálne otázky, pričom túto prácu vykonáva bez nároku na plat.
Podľa prieskumov verejnej mienky (zdroj portál Wyborcza.pl) je proti nálezu ústavného súdu až 73 percent ľudí, 13 percent s ním súhlasí a 17 percent na tento problém nemá vyhranený názor.
Medzinárodní humanisti (Hi) a Európska humanistická federácia (EHF) považujú takéto potláčanie práv žien za absolútne neprijateľné. Je potrebné dúfať, že tento rozsudok neobstojí pred európskymi súdmi. Nie je to však len právny problém, je to tiež a predovšetkým politický problém.Ide o očividné porušovanie európskych hodnôt. Viceprezidentka EHF a predsedníčka Poľskej racionalistickej asociácie Kaja Bryx vyzýva: „Ako Poľka som rozhorčená rozhodnutím Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva, ktoré spôsobí utrpenie mnohým poľským ženám a mužom. Žiadame humanistov z celého sveta, aby podporili našu vec, zatiaľ čo tisíce Poliakov, ktorí sa zhromažďujú k protestom vo všetkých veľkých mestách.“
Vyzývame Vás, členovia a sympatizanti Spoločnosti Promethues, prejavte aj Vy solidaritu s poľskými ženami, použite hashtag #WeStandWithPolishWomen na sociálnych sieťach, alebo zdieľajte náš článok a obrázok dole, prípadne si ho stiahnite pre svoju potrebu na tomto odkaze.
Be the first to comment on "S obmedzením práv žien v Poľsku nesúhlasí viac ako 70 % jeho obyvateľov"