Krátke správy v ZH 34

Nové odpustky

Pápež Ján Pavol II. vyhlásil novú možnosť získania odpustkov: Na druhú nedeľu po Veľkej noci môžu veriaci získať odpustenie hriechov aj prípadných trestov, ak sa vyspovedajú, pôjdu na prijímanie, budú sa modliť a urobia nejaký dobrý skutok. Sviatok dostáva trvalý názov „Nedeľa božieho zmilovania”. (Nechápem dobre, čo je na tom nové. Prekvapuje ma povinnosť spovede, ktorú som nedávno pre všeobecné prijímanie všetkých prítomných na nedeľnej omši považoval za dávno zrušenú.)

Ježíííš!

Nemecká liga zakázala hráčom mať pod klubovým tričkom tielko s náboženským nápisom. Najmä brazílski hráči ukazovali po gólovom úspechu nápisy typu „Ježiš ťa miluje!” alebo „Ježiš žije!”. Týždenník Focus nazval tento zákaz „Nariadenie proti Ježišovi” a uvádza, že liga chce takto zabrániť zneužívaniu športového oblečenia pre politické heslá.

Priehľadnosť

Katolícka cirkev v Anglicku a Wallesi plánuje nahradiť tradičné drevené spovednice sklenenými. Po početných prípadoch zneužitia detí a mladistvých sa takto má získať späť dôvera v spoveď, resp. spovedanie. V rokoch 1995-1999 bolo v Anglicku odsúdených za zneužitie detí 21 katolíckych kňazov. Do nových spovedníc má byť vidieť zo všetkých strán, takže bude možné pozorovať aj kňaza, aj spovedajúceho sa. Pokusy v niektorých farnostiach však skončili zväčša neúspechom a odmietnutím priehľadnosti. Páter Kit Cunningham z Londýna udáva, že mnohí ľudia nechcú byť pri spovedi videní – po ich dôvodoch nepátral.

Gardista z Indie

Ako prvý farebný člen švajčiarskej gardy vo Vatikáne stráži pápeža odnedávna 22-ročný rodený Ind – Dhani Bachmann, ktorého vo veku štyroch rokov adoptoval jeden švajčiarsky manželský pár. Nové zamestnanie sa mu veľmi páči. Vyrástol v obci Hildisrieden, kde sa tradícia švajčiarskych gardistov vysoko cení, čo ho priviedlo k tomu, že kráča v šľapajach svojich spoluobčanov.

*  *  *

Donald Rumsfeld,

americký minister národnej obrany, si v súvislosti s Irakom skepticky zafilozofoval:

„Nedostatok dôkazov nie je dôkaz nedostatku, t. j. že neexistujú zbrane hromadného ničenia.
Sú veci, o ktorých vieme, že ich vieme.
Sú veci, o ktorých vieme, že ich nevieme.
A sú veci, o ktorých nevieme, že ich nevieme.”

Prameň: Podľa Foreign Affairs, sept.-okt. 2002 v Le Monde diplomatique, október 2002.

*  *  *

Žiadajú zákaz poľovačky na čarodejnice.

Novozaložené Ústredie liečiteľov tradičnými metódami v Harare (Zimbabve) požiadalo vládu, aby uznala existenciu čarodejníc a kúzelníkov a aby revidovala “Zákon o potláčaní čarodejníctva”, podľa ktorého je trestné podozrievať niekoho z čarodejníctva.

“Bosorky existujú. Súdy by mali túto skutočnosť uznať a keď sa dokáže, že niekto je bosorák či bosorka, nemal by byť ten, čo toto podozrenie vzniesol, trestaný, lebo je nevinný,”

hlása Dr. Peter Sibanda, generálny sekretár Rady praktikov tradičnej medicíny. Rada si dala za cieľ podrobne sledovať ceremónie “vyháňania bosoriek” a odhaľovať falošných liečiteľov, ale súčasne chce všemožne chrániť pravých liečiteľov.

Poznámka prekladateľa: Kedy asi vyšle poverenec pre alternatívnu medicínu nášho Ministerstva zdravotníctva študijný tím do Zimbabwe?

Prameň: sm, “Zulassung von Hexenjagden gefordert”,  Skeptiker 15/2, s. 72, 2002; podľa The Herald, Harare, 3.2.2002.

Be the first to comment on "Krátke správy v ZH 34"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*