Haiti a Kuba

Jaroslav Kojzar

Keď som počul prvé spravodajstvo z desivého zemetrasenia z Haiti, nemohol som sa nespýtať: A čo Kuba? Tá je predsa najbližšie a najľahšie sa dostane do Port-au-Prince. Medzi Dominikánskou republikou a Haiti sú vysoké hory a lesy a zrejme aj nie veľmi schodné komunikácie, ale medzi Kubou a Haiti je len málo široký prieliv Windward. Čo teda robili Kubánci? Prečo tam neboli prví?

Česká televízia a s ňou väčšina pravicových médií má v tom len utvrdzovali, keď za prvú misiu označili Lekárov bez hraníc, a potom už prichádzali správy o americkej pomoci, Francúzoch, Talianoch, Izraelcoch, o spoločnosti Človek bez hraníc a ďalších, iba o Kubáncoch ani slovo. Napokon prišli vo vysokom počte vojaci s bielou hviezdou na prilbách, ide predsa o zabezpečenie pokoja a poriadku medzi postihnutými, prišla ministerka zahraničia USA Hillary Clintonová, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a zvláštny vyslanec tejto organizácie, bývalý americký prezident Clinton. A napriek tomu, že všade sú už americkí vojaci, na Haiti nevládne pokoj, tlupy rabujúcich s mačetami sužujú mesto.
     Očití svedkovia sa zmieňujú, dokonca na televíznej obrazovke, o pokoji a trpezlivosti Haiťanov. A nemocnice? Lekári? Sú tu z mnohých krajín sveta. Iba o tých kubánskych sa zrejme nesmie hovoriť.
     Lenže všetko je inak:
     Kubánska pomoc Haiti trvá už dvadsať rokov.
     Už po prvých otrasoch sa štyri stovky kubánskych lekárov a zdravotníkov pôsobiacich na Haiti okamžite zapojili do záchranných prác.

Kubánci boli medzi prvými
     Počas prvých sedemdesiatich dvoch hodín po zničujúcom zemetrasení Kubánci boli medzi prvými poskytujúcimi lekársku pomoc a až po nich prišli tímy Lekárov bez hraníc a v nasledujúcich dňoch ďalší.
     Už 13. januára sa k tým zdravotníkom, ktorí v čase zemetrasenia boli na Kube, pripojilo ďalších šesťdesiat kubánskych zdravotníkov z tímu Henryho Reeva, ktorý má skúsenosti s podobnými tragédiami. So sebou priviezli hneď aj lieky, vybavenie, potraviny, séra a krvnú plazmu.
     Do 20 hodín 14. januára poskytol kubánsky personál na piatich základniach lekárskej pomoci ošetrenie 1987 pacientom a uskutočnil 111 chirurgických zákrokov.
     Do nemocnice Delmas stiahli ďalších kubánskych zdravotníkov, ktorí pracovali v nemocniciach mimo mesta Port-au-Prince.
     Kuba okamžite dala súhlas k preletom nad svojím územím pre všetky americké lietadlá vezúce pomoc.

Komplexný program starostlivosti o zdravie
     Televízne stanice ani komentátori nehovorili o tom, že od decembra 1998 Huba s Haiti spolupracuje na Komplexnom programe starostlivosti o zdravie, v rámci ktorého sa už vystriedalo na Haiti 6094 kubánskych lekárov a zdravotníkov, ktorí vykonali 14 miliónov ošetrení, vyše 225 tisíc chirurgických zákrokov a asi 100 tisíc pôrodov. V spolupráci s Venezuelou vybudovala Kuba na Haiti päť diagnostických centier. Od roku 2004 sa v krajine realizuje Operácia Milagro (Zázrak), v rámci ktorej do 31. decembra 2009 operovali 47 273 zrakovo postihnutých Haiťanov. V súčasnosti na Kube študuje medicínu 541 Haiťanov. Dodnes absolvovalo toto štúdium 570 haitských lekárov, spomedzi ktorých štyristo pôsobí priamo v centre pomoci.
     Čo dodať? Len to, že uvedené údaje si bez nebezpečenstva žaloby môže prevziať napríklad aj Česká televízia. Chápem však, že pre ňu je zaujímavejší počet amerických vojakov, ktorí sem prišli v takom vysokom počte nielen preto, aby pomáhali a zabránili násiliu, ale predovšetkým s cieľom obmedziť vplyv Kuby na Haiti, pretože Haiťania, na rozdiel od nás, o dlhodobej pomoci Kuby svojej krajine vedia.

Prameň: Literárny dvojtýždenník 23, č. 3/4, s. 1, 2010.

Be the first to comment on "Haiti a Kuba"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*