Desatoro moderného Američana

Robert Higgs

Film Mela Gibsona Umučenie Krista vyvolal nezvyčajné množstvo oneskorených náboženských diskusií a odhalil priepastné neznalosti vieroučných článkov u širokých vrstiev obyvateľstva. Pre nápravu tohto zarážajúceho nedostatku bude najlepšie začať s najzákladnejšími náboženskými pravidlami.

Samozrejme, nepristalo by nám opierať sa o starobylé texty  antikvárnych kníh; v záujme praktickosti príručky pre duchovný a morálny rozvoj moderného človeka navrhujem preto týchto

Desatoro božích prikázaní

(aktualizované a s poznámkami pre sociálny štát v čase vedenia vojny)

1.  Ja som tvoj Pán, boh, a nebudeš mať iných bohov predo mnou okrem prípadov, keď ti to nariadi federálna vláda. Ak dôjde k rozporu medzi tým, čo ti radí robiť tvoje bohom dané svedomie a čo ti radí banda politikov z Washingtonu, vždy daj bez rozmýšľania prednosť tomu druhému.

2. Nesmieš brať meno svojho Pána, boha, nadarmo a bez povolenia FCC (Federálna komisia pre komunikácie). Prípady seriózneho porušenia sa dajú odčiniť len správne odhadnutým a umiestneným príspevkom na nejakú volebnú kampaň.

3.  Sväť deň sobotňajší, a to osobitne, ak žiješ v Louisiane a futbalisti klubu Novoorleánski Svätci hrajú semifinále vonku. Ešte zasvätenejší ako sobota je Deň Martina Luthera Kinga, Prezidentov deň, Deň pamiatky padlých, Sviatok práce, Deň veteránov, Medzinárodný deň žien a Sobota superbowlu (amerického futbalu). Aj tie dni všetky sväť. ( Bije do očí, že tu niet cirkevného sviatku. Vysvetlenie je jednoduché: také niečo v USA neexistuje, je nepredstaviteľné. A nepovedzte, že tam niekto považuje Vianoce za cirkevný sviatok!)

4.  Cti svojho otca aj svoju matku, ak máš šťastie nájsť ich pod jednou strechou (čo je málo pravdepodobné, ak si sa narodil po začiatku Vojny proti chudobe).

5.  Nezabiješ – ak ťa prezident nepošle do označeného miesta nepokojov, do nejakého Zapadákova, obývaného kávovými a nevďačnými domorodcami, kde smieš spôsobiť aj materiálne škody aj smrtné prípady, kým sa ich stáda vrátia do dediny.

6.  Nedopustíš sa cudzoložstva, ale ak, musíš sa vážne dívať do kamery, nahnevane hroziť zdvihnutým prstom a presvedčivo opakovať zapieranie:

„Nie, nie, nie, nemám sex s touto ženou (mužom, kokeršpanielom), slečnou (paňou, mužovým najlepším priateľom), Lewinskou, Levickou …”

7.  Nepokradneš, s výnimkou, že sa to bude diať prostredníctvom vlády; v tom prípade je to sociálna spravodlivosť.

8.  Neprehovoríš krivé svedectvo, s výnimkou, že sa uchádzaš o štátny úrad alebo o miesto pomocníka vlády pre „špinavé záležitosti”.

9.  Nezatúžiš po žene svojho suseda, ak nejde o vašu rolu v obľúbenom televíznom seriáli, ak nežiješ na predmestí, alebo ťa tvoja terajšia žena nudí.

10.  Nezatúžiš po majetkoch svojho suseda, ale budeš voliť politikov, ktorí sľubujú priviesť na mizinu tvojho suseda a korisť odovzdajú tebe.

Po tom všetkom môžeš byť hrdý, že si podporoval mierumilovné a láskavé spolužitie občanov; že si dodržiaval všetky príkazy, ako to od teba vyžadovali minister vnútra, platné zákony a prikázania.

Prameň: Robert Higgs, “Moral Precepts for Modern Americans”; LewRockwell.com; www.lewrockwell.com/higgs/higgs22.html.

Be the first to comment on "Desatoro moderného Američana"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*