Zomrel významný fyzik a ateista

23. júla 2021 svet prišiel o významného fyzika, hviezdu vedeckej scény, laureáta Nobelovej ceny Stevena Weinberga, ktorý zohral významnú úlohu vo vývoji modernej fyziky a jej popularizácii. Úmrtie (v Austine, štát Texas) tohto 88 ročného významného vedca potvrdia jeho dcéra, doktorka Elizabeth Weinbergova.

Jeho objavy prehĺbili poznanie základných síl, ktoré zohrávajú významnú úlohu v fungovaní vesmíru. V roku 1979 získal Nobelovu cenu za fyziku (s kolegami Abdusom Salamom a Sheldonom Glashowom) za svoju prácu o zjednotení slabej a elektromagnetickej interakcie medzi elementárnymi časticami. Pomohol tým položiť základy vývoja štandardného modelu, teórie, ktorá klasifikuje všetky známe elementárne častice vo vesmíre, čo z neho robí jedného z najdôležitejších objaviteľov vo fyzike 20. storočia.

Steven Weinberg bol ateista a odporca náboženstva, pretože veril, že podkopáva úsilie o hľadanie a objavovanie pravdy. V knihe Prvé tri minúty napísal: “Všetko, čo my vedci môžeme urobiť pre oslabenie vplyvu náboženstva, by sme mali urobiť a nakoniec to môže byť náš najväčší prínos pre civilizáciu.” Známe je jeho vyjadrenie: „Z náboženstvom, či bez náboženstva, dobrí ľudia sa môžu správať dobre a zlí ľudia zle; ale ak dobrí ľudia páchajú zlo, je to často pod vplyvom náboženstva.“

V prednáške na konferencii o kozmickom dizajne v r. 1999 vo Washingtone sa vyjadril: „… existencia zla vo svete nedokazuje, že vesmír nebol navrhnutý, ale len že niet znakov dobroprajnosti, ktoré by poukazovali na ruku dizajnéra. Názor, že boh nemusí byť dobroprajný, je veľmi starý. Aischylove a Euripidove divadelné hry vyslovene konštatujú, že bohovia sú egoistickí a ukrutní, no vyžadujú lepšie správanie sa od ľudí. V Starom zákone nám boh prikazuje skrátiť o hlavu nevercov a byť hotový obetovať na jeho rozkaz aj životy vlastných detí; boh tradičného kresťanstva a islamu nás zatratí na večnosť, ak ho nebudeme správne uctievať. Je to spôsob, ako sa treba správať? Viem, viem, že nemáme posudzovať boha podľa ľudských štandardov, ale veď v tom je problém: ak ešte nie sme presvedčení o jeho existencii, ak hľadáme dôkazy o jeho dobroprajnosti, akéže iné štandardy môžeme použiť?“ Celý text prednášky si môžete prečítať na Zošitoch humanistov.

Steven Weinberg bol plodný autor. Napísal množstvo kníh, nie len vedeckých, ale písal i popularizačnú literatúru. Spomeňme napríklad aj dve vydané u nás, do češtiny preloženú knihu První tři minuty a v slovenčine Ako vysvetliť svet, objav modernej vedy. Písal však i knihy pre deti. Pozrite si rozsiahly zoznam jeho diel ktoré sú dostupné na Amazone.

Fratnišek Jedinák

Be the first to comment on "Zomrel významný fyzik a ateista"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*