Vyvaruj sa strachu – pred atómovou energiou

David Ropeik

(Treba vypočuť aj druhú stranu – pozn. prekl.)

Hoci nás mrazí, keď sledujeme, čo sa deje v japonskej jadrovej elektrárni vo Fukušime, musí v nás vzbudiť nepokoj, ak sledujeme často nadnesený strach, šíriaci sa po celej zemeguli v dôsledku týchto udalostí.

Japonci čelia riziku roztavenia reaktora a uvoľneniu nebezpečných množstiev žiarenia do prostredia, no svet riskuje v týchto súvislostiach zlé hodnotenie jadrového nebezpečenstva pre verejnosť a zdravé prostredie. Svoj perspektívny strach musíme vedieť kontrolovať pri zvažovaní všetkých našich možností zaistenia energie vo svete, ktorý je konfrontovaný so svetovou klimatickou zmenou a miestnymi polúciami pri spaľovaní fosílnych palív.

Tí, čo prežili Hirošimu a Nagasaki (hibakuša) na konci 2. svetovej vojny, sa vykúpali v strašidelných dávkach žiarenia – ďaleko horších, ako čo môže vzísť z elektrárne v Daiiši (alebo čo spôsobil Černobyľ). Ionizujúce žiarenie jadrovej energie je karcinogénne, ale pomerne slabé. Predčasne umrelo na rakovinu, zapríčinenú vystavením ožiareniu, iba okolo 500 hibakušov. Tento druh rakoviny zabil asi pol percenta populácie, vystavenej žiareniu a deti rodičov, ožiarených pred tehotenstvom, boli normálne.

Pri černobyľskej katastrofe bolo vystavených ožiareniu asi 800 000 ľudí; Svetová zdravotníka organizácia odhaduje, že z nich umrie na rakovinu okolo 4 000 ľudí.

A hoci oblasť Černobyľa ostane neobývateľnou pre ľudí počas storočí, divým zvieratám sa tam neobyčajne darí.

Na druhej strane umrie ročne na kožnú rakovinu v dôsledku slnečného opaľovania 8 000 Američanov. A častice po fosílnych palivách v ovzduší zabíjajú ročne vo svetovom meradle stotisíce ľudí. Len v USA je to 20 000 až 250 000 mŕtvych.

Nadmerné zdôrazňovanie rizík jadrovej energie môže viesť k poškodeniu verejného záujmu tým spôsobom, že zo strachu pred atómovým nebezpečenstvom budeme favorizovať oveľa nebezpečnejšie energetické zdroje na podklade fosílnych palív.

Prameň: David Ropeik, Beware the fear of nuclear….FEAR! Scientific American, 12. marca 2011.

Preložil Rastislav Škoda.

1 Comment on "Vyvaruj sa strachu – pred atómovou energiou"

  1. Tie cisla o poctoch mrtvych kvoli rakovine sposobenej oziarenim sa mi zdaju kruto podhodnotene. Takisto cislo 800 000 oziarenych v dosledku cernobylskej katastrofy je evidentne prilis nizke, ked vezmeme do uvahy rozlohu zasiahnutej oblasti. Mozno som len nepochopil kontext … ? Co znamena pojem “oziareny”, aku davku oziarenia musel absorbovat clovek povazovany za oziareneho? Dalej je nezmysel, ze hibakusovia sa vykupali v horsich davkach ziarenia, nez obete cernobylu. Ak neratame oziarenie rychlymi neutronmi (> 1 MeV), ktore trva kratky zlomok sekundy v okamihu nuklearneho vybuchu (aj ked je z hladiska zdravotnych nasledkov suverenne najhorsie), tak zamorenie radioaktivnym spadom sposobene bombou ‘hirosimskeho’ typu je neporovnatelne nizsie – bomba uvolnila len niekolko stoviek gramov stiepnych produktov plus dalsich max. niekolko stoviek gramov radioizotopov (v cistom vyjadreni) vzniklo oziarenim roznych latok prostredia neutronmi. Z reaktora s tepelnym vykonom 3200MW ako bol cernobylsky RBMK, ktory obsahoval radovo stovky ton paliva, unikli desiatky az stovky kg aktivnych stiepnych produktov; presne cislo uz asi nikto nezisti. Dokazom je aj to, ze v Hirosime a Nagasaki uz par rokov po nuklearnom utoku zili ludia bez vaznejsich problemov, zatial co oblast okolo Pripjate bude este desatrocia nepouzitelna. A propos, to ze sa tam dari divym zvieratam, je fakt – az na to, ze nikto nezmonitoroval, kolko percent z nich ‘odislo’ na rozne komplikacie sposobene zvysenou radiaciou. A dari sa im tam najma preto, ze ich v tejto oblasti neohrozuju najhorsi predatori, teda ludia.

    Napriek vyssie uvedenemu nie som ziaden zeleny fanatik – ale budme ferovi a pouzivajme realne argumenty, bez snahy o zlahcovanie veci. Fakty aj tak svedcia proti zelenym ‘doomsayerom’. Vlna protijadrovej ideologie siriaca sa Europou po udalostiach vo Fukusime je iracionalna a porovnatelna s nabozenskym fanatizmom, nesie viacere jeho typicke znaky (neznalost problematiky, hlasanie apokalypsy, doraz na emocionalitu, sirenie strachu, poziadavka ‘pokania’ – t.j. odstavenia reaktorov a pod.). Zavaznost jadrovej udalosti v tamojsej elektrarni podla skaly INES dosiahla stupen 5, co je priblizne na urovni nehody v Three Mile sland v Pennsylvanii v 70. rokoch; s Cernobylom (INES 7) sa to neda porovnavat ani urovnou zamorenia, ani poctom zasiahnutych. Tato nehoda navyse bola sposobena extremnymi a kombinovanymi prirodnymi silami (zemetrasenie + tsunami), pravdepodobnost vyskytu ktorych je miziva. Rozumnou reakciou by bolo preverenie bezpecnosti vsetkych reaktorov, pripadne zvysenie poziadaviek na ich odolnost v pripade nepredvidanych udalosti (nie len zivelnych). Program definitivneho utlmu jadrovej energetiky vyhlaseny nemeckou kancelarkou Merkelovou (jadrova fyzicka!) je vsak z kategorie populistickych a nepremyslenych krokov a bude znamenat problemy so zasobovanim el. energiou aj u nas. Bude isto velmi smutno-komicke sledovat frflanie dnesnych protijadrovych aktivistov proti prudkemu zdrazovaniu elektriny a sekundarne aj tovarov a sluzieb, ktore su na nej zavisle – jedna vec je bojovat proti niecomu, comu ani nerozumiem, a celkom ina vec je znasat diskomfort, ktory z tychto poziadaviek priamo vyplyva. A tiez bude dost zaujimave sledovat blackouty sposobene nestabilitou alternativnych zdrojov energie, ktorymi chce Nemecko suplovat kapacity vyradenych jadrovych blokov (staci si spomenut na rok 2008). A komicke uz dnes su protesty ci aspon tiche vyhrady ‘zelenych’ a dalsieho obyvatelstva proti veternym elektrarnam (hlucne, spatia krajinu), fotovoltaike (zabera podu, spati, vysoka cena energie), vodnym elektrarnam (zaplavene uzemie – spomente si na cirkus okolo Gabcikova), tepelnym elektrarnam (emisie CO2, SO2, popolceka, tazkych kovov z uhlia). Podme vyradit vsetky elektrarne, ved sa dokazeme uskromnit a “ten televizor si pozrieme aj pri svieckach” (L. Trubiniova, Greenpeace). Ozaj – ked to tak rychlo z hlavy spocitam, od roku 1956 (prva jadrova elektraren, 5MW, AV ZSSR), muselo na nasledky dopravnych nehod automobilov zahynut daleko viac ludi, nez na nasledky vsetkych nehod jadrovych reaktorov na svete. Preco sakra ten grinpiss nebroji za zrusenie cestnej dopravy? Ved sa dokazeme uskromnit …

Leave a comment

Your email address will not be published.


*