USA tajne podporujú opozíciu proti Chávezovi

Andrew Buncombe

Washington posiela tajne stotisíce dolárov na financovanie opozície proti venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi – tej opozície, ktorá pred dvomi rokmi už raz dočasne násilne zvrhla demokraticky zvoleného prezidenta.

Na základe zákona o slobode informácií sa podarilo získať dôkazy, že v roku 2002 vyplatili USA viac ako milión USD politickým skupinám, ktoré o sebe tvrdia, že sa snažia o „demokratické posilnenie politických strán”. Keď sa to dozvedel prezident Chávez, vyzval Washington, aby „dal ruky preč od Venezuely”.

Odhalenia americkej podpory pre Chávezových odporcov prichádzajú v čase, keď venezuelský prezident čelí možnému referendu o svojom odvolaní a došlo k sérii ostrých pouličných šarvátok, pri ktorých zahynulo aspoň osem ľudí. Oponujú mu politici, niektorí odborári, novinári a bývalí manažéri štátnej naftovej spoločnosti, snažiac sa získať dostatok podpisov na vynútenie referenda. Odtajené dokumenty svedčia, že jedna zo skupín, organizujúcich zber podpisov, Sumate, dostala od USA v minulom septembri 53 400 USD.

Usvedčujúce doklady predložil britským novinám Independent nezávislý washingtonský novinár Jeremy Bigwood s komentárom:

„Opakuje sa prípad pri voľbe sandinistického prezidenta Daniela Ortegu v Nikarague v roku 1990, keď USA platili 20 USD za každý hlas proti nemu. Hovorí sa, že je to v mene demokracie, ale je to pokrytectvo. Venezuela má demokraticky zvoleného prezidenta, čo sa nedá povedať o americkom.”

Podporu udelila Národná nadácia pre rozvoj demokracie (NED), nezisková organizácia plne financovaná Kongresom. Ročne rozdeľuje 40 miliónov USD rozličným zahraničným skupinám, o ktorých tvrdí, že posilňujú demokraciu, hoci opak je pravda.

Kritici tvrdia, že NED sa rutinne  mieša do vnútorných záležitostí mnohých štátov a podporuje skupiny, ktoré propagujú slobodné podnikanie, minimálne intervencie štátu do ekonomiky a opozíciu proti akejkoľvek socialistickej myšlienke. V posledných rokoch podporovala protivníkov nedávno zvrhnutého haitského prezidenta Aristida (a vláda USA blokovala pôžičky jeho vláde).

„Tak to zvykne robiť CIA,” hovorí Bigwood, „ale mňa nezaujíma Chávez, mňa zaujíma, len to, čo robí Washington.” Vo Venezuele prideľovala NED peniaze svojim štyrom hlavným „vetvám”, ktorých proamerickú činnosť dobre pozná: medzinárodným odnožiam Republikánskej a Demokratickej strany, Medzinárodnému republikánskemu inštitútu a Demokratickému inštitútu pre medzinárodné záležitosti, ako aj zahraničnej filiálke AFL-CIO (odborárske záležitosti) a Americkému centru medzinárodnej solidarity práce.

Tieto organizácie usporadúvajú pracovné konferencie, tréningové pobyty a poskytujú poradenstvo trom dôležitým politickým ustanovizniam vo Venezuele: Demokratickej akcii, Copei a hnutiu Najprv spravodlivosť; ich vedenia stoja v čele snáh zvrhnúť úradujúceho prezidenta Cháveza.

Chris Sabatini, riaditeľ NED pre Latinskú Ameriku, hlása, že cieľom jeho organizácie je podporovať demokraciu a vytvárať „politický priestor”. Redaktorovi New York Times tvrdil, že spolupracuje len s občianskymi združeniami za ľudské práva, ktoré nemajú nijaké politické ciele.

Vzťahy medzi USA a Venezuelou neboli (v marci 2004) také napäté od roku 2002, keď opozícia za pomoci USA na pár dní zvrhla Cháveza a potom sa mu smiala, že si sám zavinil svoj pád.

Washingtonskú antipatiu voči Chávezovi dráždi jeho priateľstvo s Fidelom Castrom a jeho otvorená kritika Washingtonom propagovaného voľného trhu. Venezuela je však štvrtým dodávateľom nafty pre USA – to dáva Chávezovi určitý stupeň nezávislosti, ale súčasne z neho robí terč a korisť pre tých, čo by v Caracase radi videli proamerickejšieho lídra.

V týchto dňoch sa Caracas a iné mestá otriasajú demonštráciami v prospech referenda za odvolanie Cháveza. Demonštrácie zosilneli, keď pravdepodobne nezávislá volebná rada vydala vyhlásenie, že protivníci vlády nenazbierali dosť hlasov na vynútenie referenda. Konajú sa však aj veľké a hlasité pochody tisícok prívržencov demokraticky zvoleného ľavičiarskeho prezidenta, ktorí referendum odmietajú.

Prameň: Andrew Buncombe, Independent Digital (UK) Ltd., 13.marca 2004.

Be the first to comment on "USA tajne podporujú opozíciu proti Chávezovi"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*