Slováci bez náboženského vyznania – pokračovanie


Najnovšie / →11 / →10 →9 / →8 / →7 / →6 / →5 / →4 / →3 / →2 / →1 /


kralovicovaZnáma slovenská herečka Mária Kráľovičová v rozhovore pre časopis Prometheus 1/2008 na otázku o svojom svetonázore odpovedala: „…vychovávali nás podľa desatoro prikázaní. Snažím sa ich plniť celý život. Hoci už dávno sa nemodlím, mám svoju vieru. Najmä vieru v ľudí a v dobro. Aj keď ho na svete neraz chýba, aj keď je život stále rýchlejší, čoraz viac priestoru dostáva mamona.“


satkoPavol Satko
, „človek z antikvariátu“, na svojom blogu o sebe uvádza: dotváram svet a gramatiku. V príspevku s názvom Ako som sa stal ateistom pravdivo ironizuje že: …už od utlej mladosti, to je od svojich 6 rokov dostaval ateistickú výchovu. Nie v škole alebo v rodine, ale v kostole. Bol som miništrant. V závere upresňuje: Vševediaci sa počas rokov štúdia rozplynul vo fyzike, matematike, v histórii, evolúcii a paleontológii a Všemohúci sa rozpustil v kofole a v čapovanom plzenskom pri „filozofických“ debatách o živote. Naučil som sa žít so svojimi veriacimi a naučil som ich žít so mnou. Na moje veky vekov.

okaliovaMladá slovenská gymnastka Natália Okáliová, ktorá sa nedávno stala novou majsterkou SR vo viacboji má dostatok sebavedomia a sebadôvery, boha nepotrebuje: To, že som ateistka neznamená, že nemám vec alebo bytosť v ktorú verím. Verím sebe. Verím v svoje schopnosti, ktoré ma prezentujú. Nemôžem veriť v Boha keď mám súťaž, lebo on nemá moje schopnosti to zacvičiť. Mám ich ja a v tú chvíľu som tam sama za seba a so svojimi schopnosťami.

haluskaFotograf Radovan Haluška sa zamýšľa nad smrťou človeka: Pre mňa, ako ateistu sa naskytá zaujímavá otázka, čo sa stáva s vedomím, mysľou a dušou človeka?? . . . áno, áno, viem že jednoducho zomrieme, a koniec, tma, fajka zhasla. Prestaneme vnímať, cítiť. A to je na tom to zaujímavé, pretože konkrétne ja keď sa pokúsim nad tým zamyslieť, tak si to akosi dobre neviem predstaviť, pretože keď spím, väčšinou aspoň snívam, ale keď zomriem?? Proste tma a koniec?

zarembovaBlogerka Zuzana Zarembová na seba veľa neprezrádza, tvrdí, že chce písať o všetkom, čo má zmysel a v troch textoch sa venuje náboženským témam. K článku Turínske plátno dostala pomerne veľa reakcií a a v reakcii na „Prospektora“, ktorý jej napísal : Ja osobne nie som veriaci a je mi jedno čomu kresťania veria. Keď uctievajú Turínske plátno je to ich vec, sa Zarembová priznáva k svojmu svetonázoru bez náboženstva: „ja som tiež neveriaca, ale snažila som sa byť v článku objektívna. Úplne súhlasím s tvojim názorom a stotožňujem sa s ním.“

ondriasRNDr. Karol Ondriaš, DrSc., vedúci Laboratória vnútrobunkových iónových kanálov Ústavu experimentálnej farmakológie SAV, bývalý poslanec NR SR za KSS, sa o svojich názoroch na náboženstvo a vieru v boha obšírnejšie vyjadruje v knihe Človek alias programovaný biologický stroj a jeho lásky. V úvode kapitoly Ilúzia Boha uvádza: …musím povedať, že si rovnako vážim ľudí „veriacich“ i „neveriacich“… K mocným tohto sveta v tej istej kapitole dodáva: Považujem za nešťastie, keď ľudia majúci moc veria v súčasnosti v nadprirodzené sily.


Najnovšie / →11 / →10 →9 / →8 / →7 / →6 / →5 / →4 / →3 / →2 / →1 /


Našim zámerom je túto stránku rozširovať. Pomôžte aj vy. Zašlite nám informácie o tých, ktorí niekde sami o sebe verejne vyjadrili, že nemajú náboženskú vieru, že sú bez náboženského vyznania. Okrem mena je nutné uviesť, poskytnúť presný zdroj kde sa takto vyjadrili, aby sa údaj dal overiť.