Pili víno? Pili. Fajčili bylinky? Fajčili.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že obvinenie z urážky náboženského cítenia a rúhania sa, speváčky Doroty (Dody) Rabczewskej, o ktorom rozhodli a následne viacnásobne potvrdili rôzne stupne súdov v Poľsku, porušilo jej ľudské práva. Poľský štát musí speváčke Dode zaplatiť náhradu nemajetkovej škody vo výške ňou požadovaných 10 000 Eur (48 690 Złotých). Obvinenie Dody za urážku náboženského cítenia uvádzal vo svojom príspevku aj Kamil Gawel na medzinárodnej konferencii Stredoeurópske humanistické fórum 2020 v Banskej Bystrici.

Dorota (Doda) Rabczewska je poľská speváčka, skladateľka a producentka. V priebehu rokov vystupovala so skupinou Virgin a ako sólová interpretka vydala od roku 2007 samostatne tri albumy. Za predaj svojich albumov a singlov získala jednu trojnásobnú platinovú platňu, štyri platinové a päť zlatých platní. V roku 2017 Rabczewska so skupinou Virgin vystúpili pred gdanským koncertom rockovej legendy Guns ‘n’ Roses. Na konte má aj filmové úlohy – vo filmoch Pitbull. The Last Dog a Dubai Girls, ktoré tiež koprodukovala.

Z čoho vzniklo rúhanie

Prípad speváčky Dody sa začal v auguste 2009. V rozhovore pre Dziennik Dorota Rabczewska povedala, že verila viac v dinosaurov ako v Bibliu“, pretože „je ťažké uveriť niečomu, čo napísali ľudia, ktorí vypili priveľa vína a fajčili nejakú trávu“. Keď sa novinár opýtal, o kom hovorí, odpovedala: „O všetkých tých chlapoch, ktorí napísali všetky tieto úžasné príbehy.“

Pre tento výrok podali na Dodu žalobu predseda Celopoľského výboru na obranu pred sektami Ryszard Nowak (ktorý však od žaloby neskôr odstúpil a pristúpil na dohodu so speváčkou) a bývalý senátor za stranu Právo a spravedlnost Stanislaw Kogut. V roku 2012 súd vo Varšave odsúdil Dorotu Rabczewsku k pokute vo výške 1.027 Eur (5.000 złotých, čo predstavolo 50-násobok minima). Súd skonštatoval, že speváčka sa previnila urážkou náboženského cítenia, pretože jej slová boli „objektívne urážlivé“ a konala s úmyslom „zosmiešniť a uraziť“. V tom istom roku okresný súd rozsudok potvrdil.

Na obálke týždenníka Wprost pózovala Dorota (Doda) Rabczewska provokatívne s krvavočervenými perami a akože tŕňovou korunou.

Prečo sa úrážajú?

V roku 2012 poskytla Doda rozhovor týždenníku Wprost, kde povedala: „Som si istá, že po tomto všetkom sa ukáže, že naše poľské súdnictvo je predsa len trochu zaostalé. Záležitosti súvisiace s náboženstvom by súd vôbec nemal riešiť. Pretože kto by mal byť sudcom v takýchto veciach? Ateista? Na môj prípad bol predsa vymenovaný literárny odborník. Aj keď mi nikto nevie povedať, čo som tými slovami myslela. Metafory sa používajú rôznymi spôsobmi.“

Zároveň dodala, že vo svojom vyjadrení nevidí nič kontroverzné. Každopádne, prečo sa urážajú? Pili víno? Pili. Bolo to bezpečnejšie ako voda, ktorá bola plná baktérií. Fajčili bylinky? Fajčili. A je to tak stále. Veď na všetko, na každý neduh sa používali rôzne bylinky. Ako mi niekto dokáže, že pri pití vína neboli opití a bylinky na nich nemali žiadny vplyv? …Svedkami v mojom prípade boli kňaz a katechéta. Mala som pocit, že sme boli v nejakom cirkevnom Betleheme (narážka na miesto narodenia Krista – poznámka prekladateľa).

Cez Ústavný súd do Štrasburgu

Dorota Rabczewska neskôr podala sťažnosť na poľský Ústavný súd s tým, že jej obvinenie z článku 196 poľského Trestného zákona, týkajúceho sa urážky náboženského cítenia neprimeraným spôsobom obmedzuje jej právo na slobodu prejavu. V roku 2015 Ústavný súd rozhodol, že trest za urážku náboženského cítenia je v súlade s ústavou.

Napriek tomu sa necíti byť mučedníčkou. „Som síce prvou obeťou honu na čarodejnice náboženských hlupákov, ktorí iba čuchajú a hľadajú niekoho, kto uráža ich náboženské cítenie… Ja som obeťou poľského zaostalého súdnictva. Je to príliš horlivý súd, príliš horlivý sudca sa napriek dohode (s Nowakom – poznámka autora) rozhodol prípad dotiahnuť a doviesť k právoplatnosti rozsudku.“

V roku 2017 sa so svojim prípadom obrátila do Štrasburgu na Európsky súd pre ľudské práva.

Prelomové rozhodutie

Prvý senát súdu v sedem členom zložení pracoval pod vedením svojho predsedu Pétera Paczolaya z Maďarska. Súčasťou senátu boli aj poľský sudca Krzysztof Wojtyczek (Poľsko) a slovenská sudkyňa Alena Poláčková. Súd vo svojom rozsudku rozhodol, že hoci výroky Doroty Rabczewskej mohli šokovať nebolo preukázané, že by podnecovali k násiliu alebo nenávisti. Súd zistil, že vnútroštátne súdy svojimi rozhodnutiami nedokázali dostatočne zdôvodniť odsúdenie sťažovateľky a zasahovali do jej slobody prejavu.

Súčasne rozhodnutie súdu je novým dôležitým precedensom v chápaní tzv. rúhania, resp. urážania náboženského cítenia. Napriek širokému rozsahu voľnej úvahy národných súdov v tejto otázke prípad Rabczewskej dáva jasné rozhodnutie, že jednotlivci môžu slobodne vyjadrovať svoje názory na záležitosti náboženstva alebo viery. Jedinými legitímnymi limitmi tohto práva je predchádzanie úmyselnému podnecovaniu nenávisti alebo násilia. V rozsudku zdôrazňujú, že preskúmanie všetkých obmedzení slobody prejavu podľa článku 10 súvisiacich s rúhaním by malo byť výlučne z hľadiska legitímneho cieľa ochrany verejného poriadku. „Vnútroštátne právo by malo trestať iba prejavy týkajúce sa náboženských záležitostí, ktoré úmyselne a vážne narúšajú verejný poriadok a vyzývajú k verejnému násiliu.“ (pozri bod 29. rozsudku).

Tradičné mlčanie

O víťazstve Doroty (Dody) Rabczewskej už informovali nielen francúzska tlačová agentúra AFP, stránka BBC, poľské či české médiá, ale dokonca aj český web Krestandnes.cz. A samozrejme aj web Britských humanistov.  Samotná umelkyňa zatiaľ rozhodnutie súdu nekomentuje. Hodinu po tom, čo táto správa obletela médiá, Rabczewska rozsudok zdieľala na Instagrame. Neskôr zverejnila aj fotografie niekoľkých tlačových článkov. K jednému z nich pridala podpis „víťaz“.

Slovenské médiá o tom rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva cudne mlčia. Nielen kresťanské. Preto hovorme o ňom aspoň my.

 

Titulná fotografia zdroj: Archív PAP, Strefa Gwiazd, Marcin Kmiecinski

Be the first to comment on "Pili víno? Pili. Fajčili bylinky? Fajčili."

Leave a comment

Your email address will not be published.


*