Odovzdávanie výročných Cien humanistov 2024

Tohtoročné Dni humanistov sa konali 20. júna 2024. Účastníci slávnostnej akcie sa začali schádzať v budove Robotníckeho domu v Banskej Bystrici po deviatej hodine a krátko po desiatej ju otvoril predseda Spoločnosti Prometheus PhDr. Roman Hradecký.

V úvode privítal účastníkov ktorí prišli na slávnostné odovzdávanie ocenení Humanista roka a Veľvyslanec humanizmu. Pripomenul zameranie činnosti Spoločnosti Prometheus i históriu odovzdávania ocenení, ktoré sa tohto roku uskutočnilo už po sedemnásty krát.

Udeľovanie výročných cien humanistov sú každoročne súčasťou Dní humanistov, ktoré Spoločnosť Prometheus pravidelne organizuje, pôvodne v Bratislave a od roku 2018 v Banskej Bystrici. Aj tento rok prevzal záštitu nad nimi primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. Od druhého ročníka laureáti cien dostávajú slávnostné plakety, ktorých autorom je Erik Šille, výrazná maliarska osobnosť strednej generácie na Slovensku.

Nositelia všetkých sedemnástich ročníkov Cien humanistov sú uvedení na internetovej stránke Spoločnosti Prometheus v sekcii Dvorana slovenského humanizmu.

Po otvorení sa už funkcie moderátora ujal rozhlasový redaktor a moderátor, scenárista, publicista a spisovateľ Fedor Mikovič, ktorý postupne uvádzal kultúrny program i laudatia ocenených humanistov.

Ocenenie Humanista roka si prevzal Prof. PhDr. Jozef Lysý, CSc. (na ľavom obrázku s mikrofónom v ruke). Veľvyslancom humanizmu sa stal MUDr. Peter Lengyel, PhD. (na pravom obrázku tiež s mikrofónom v ruke). Celé laudatia ocenených nájdete kliknutím na link ktorým je meno každého oceneného.

V kultúrnom programe účinkovalo Duo Slavonic – huslista MgA. Andrej Baran, artD. a gitarista Mgr. art. Jozef Vohár, ArtD, ktorí odohrali celkom štyri skladby, prvú pri otvorení a ďalšie striedavo pri udeľovaní jednotlivých ocenení. Krátkym rozhovorom ich predstavil moderátor Fedor Mikovič. Obaja hrali na udeľovaní ocenení už aj v roku 2012 v Bratislave.

Vľavo na obrázku je plaketa s diplomom v drevenej kazete pre ocenených, s čiapkou Prometheus a darčekovým balením, exkluzívnym mixom piva od nášho viacročného sponzora, ktorým je Banskobystrický Pivovar Urpiner. Vpravo naše milé hostesky, pri ktorých si účastníci mohli vybrať z niekoľkých titulov humanistickej a ateistickej literatúry.

Po skončení slávnostného programu boli všetci účastníci pozvaní na malé občerstvenie s prípitkom, aby sa porozprávali a posilnili pred návratom domov.

Hostia zotrvali v priateľských rozhovoroch a začali sa rozchádzať krátko po trinástej hodine popoludní. Na záver už neostáva nič iné ako im poďakovať za účasť a zapriať si navzájom dovidenia na budúcoročnom sviatku humanistov – Dňoch humanistov 2025.

3 Comments on "Odovzdávanie výročných Cien humanistov 2024"

  1. Spravodajstvo je kvalitné Ďakujeme

  2. Miloslavius | 13. júla 2024 at 12:50 |

    Doporučujem pána docenta E. Chmelára posúdiť ako kandidátana cenu Veľvyslanec humanizmzmu.

  3. Miloslavius | 13. júla 2024 at 13:00 |

    Doplnenie: …hoci pán docent už jednu cenu získal.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*