Štít „otvorenej“ mysle

Garrett G. Fagan

Existuje klasická výpoveď:

„Vy máte vaše presvedčenie, ja mám moje.“

(Dúfam, že tu je prehrešenie proti Pravidlám dovolené). Každý z nás sa rozhoduje na základe svojich dôvodov. Štít „otvorenej“ mysle (hlavy) pôsobí takto: dôvody sú vec názoru každého jednotlivca a myseľ (hlavu) si treba držať otvorenú pre všetky možné druhy uvažovania.

Štít otvorenej mysle má dôležitú sociologickú funkciu. Pomáha združovať a držať pokope komunitu ľudí s tzv. otvorenou mysľou. Môžu si do nekonečna blahopriať k svojej otvorenosti mysle a zatvárať vozovú hradbu pri prvom náznaku nejakého skeptického útoku. Na tejto úrovni je štít otvorenej mysle lepidlom pseudovedeckej komunity. Je analógiou výzvy zachovať čistú vieru v náboženské doktríny; taká viera dobre izoluje tieto doktríny pred logickou previerkou. Pseudovedecká výzva „zachovať si otvorenú myseľ“ sa v skutočnosti rovná zrieknutiu sa vlastných kritických schopností. Potom sa všetky možnosti považujú za rovnako platné a ponechá sa „otvoreným“ aj to, kde by sa dali uviesť evidentné dôkazy pre určitú pravdu. Tak sa dá najvýraznejšie zdôrazniť príslušnosť do komunity osvietených bojovníkov proti „úzkoprsým“ a „úzkomyselným“ akademikom a vedcom.

V tomto ohľade je štít otvorenej mysle zhubná doktrína. Varuje pred ňou oddávna aj ľudová múdrosť:

„Maj stále otvorenú hlavu, ale nie natoľko, aby ti z nej vypadol mozog!“

Prameň: G. G. Fagan, The Shield of the Open Mind, Skeptical Inquirer, 25/6, s. 66, 2001.

2 Comments on "Štít „otvorenej“ mysle"

  1. Takze som spravne.pochopil ze je dobre ak mam otvorenu.mysel???

  2. Vraví sa: Dôveruj, ale preveruj! Bertrand Russell napísal:

    Domnievam sa, že by sme mali vždy brať do úvahy svoje názory s istou mierou pochybnosti. Neželal by som si, aby ľudia dogmaticky verili akejkoľvek filozofii, dokonca ani mojej. Nech sa to už týka čohokoľvek, vždy je zdravé z času na čas napísať otáznik k tvrdeniam, ktoré sme už dlho považovali za samozrejmé.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*