Byť nábožný a zaujímať sa o populačný rast: Prerastáme svoju planétu?

Robert F. Murphy

Keď Boh v Genesis opakovane prikazuje „Buďte plodní a rozmnožujte sa“, týka sa to ľudí a iných živých bytostí. Biblia nám vraví, že Boh sa zaujíma o celú prírodu. Keď zachránil Noema a jeho živočíšny sprievod, postavil dúhu na nebo na znak Božej zmluvy so všetkým živým stvorenstvom.

Svet tu nie je na prospech jednej rasy, jedného národa, jedného rodu či dokonca jedného druhu.

Deň siedmich miliárd je dňom, keď je na mieste úvaha o veľkosti svetovej populácie. Adresátmi sú tí, čo majú na starosti sociálnu zodpovednosť. Náboženskí vodcovia sa už v minulosti zaoberali problémom plánovania rodiny a sexuálnej výchovy, manželstvom a adopciou, prevenciou tehotenstiev mladistvých a dlhým zoznamom príbuzných otázok. Hoci ide o relevantné problémy, dôležité a zasluhujúce okamžitú pozornosť, len zriedkakedy sa spomenie skutočnosť, že svetová populácia ustavične hrozivo rastie.

V roku 1930 bolo na svete okolo 2 miliárd ľudí. V roku 1974 to už boli 4 miliardy a teraz je to 7 miliárd. Hoci sa v posledných rokoch rast populácie spomalil, v roku 2050 to môže byť 10 miliárd.

Rýchly rast populácie a vysoká úroveň spotreby povedú svet do ekonomického krachu. V mnohých spoločnostiach rastie rozstup medzi bohatstvom a chudobou. Pri diskusii o populačnom raste treba brať do úvahy existujúce nerovnosti vo svete a uznať vplyv modernej technológie a konzumizmu na kvalitu životného prostredia. A potom treba v určitej chvíli položiť otázku: „Je na svete veľa ľudí?“

Hoci nevieme, či svet unesie ľudskú populáciu desiatich alebo pätnástich miliárd ľudí, isté je, že zásoby mnohých prírodných zdrojov sú obmedzené. Treba pochopiť koncepciu „udržateľnej kapacity či spotreby“.

Ak sa raz začne svetová produkcia ropy znižovať a populácia bude ďalej rásť a industrializácia rozvojových krajín pokračovať, budú dôsledky katastrofálne. Keď sa orná pôda a čerstvá voda stanú vzácne, začnú štáty o ne bojovať a miestami z toho môžu byť vojny.

Podľa Guttmacherovho ústavu je na svete 38 % tehotenstiev nechcených. Tieto nechcené tehotenstvá vedú k nechceným deťom; v chudobných štátoch svete sú deti často opúšťané, vykorisťované a zneužívané. Takýchto detí sú na svete desiatky miliónov. Bez adekvátnej ochrany a starostlivosti sa mnohé stanú zločincami, mnohé sú vykorisťované v manufaktúrach a na farmách, iné sa stanú detskými prostitútkami alebo detskými vojakmi. Budú náboženskí vodcovia raz diskutovať o plánovaní rodiny a sociálnych službách?

Rast svetovej populácie je v mnohých štátoch zapríčinený čiastočne predĺžením priemerného ľudského života. To vedie k otázkam o budúcnosti rodiny, ekonomiky a životného prostredia. Niektorí Američania prekračujú teraz vek 60 rokov a chystajú sa na dôchodok a život v dostatku. Iní opustia svet pracujúcich a čaká ich život v biede a zabudnutí. Pýtajte sa: „Čo, ak niečo, dlhuje naša spoločnosť svojim starším spoluobčanom?“ Pri diskusiách o populačnom raste položte túto otázku!

Veľké náboženstvá nám pripomínajú, že svet neexistuje len pre náš druh. Kormorány a korytnačky majú v komunite živých svoje miesto. A čím viac žiadajú pre seba ľudia, tým viac živočíšnych druhov je ohrozených. Položte nábožensky otázku „Akú morálnu zodpovednosť majú ľudské bytosti pri ochrane biodiverzity?“

Tu je čas, keď náboženskí vodcovia všetkých tradičných vier musia odložiť bokom svoje rozdielnosti a zamyslieť sa nad populačným rastom. Rýchle a jednoduché odpovede minulosti nie sú adekvátne. Potrebujeme niečo nové.

Modlime sa, aby sme sa rozhodli správne.

*

Rev. Murphy je duchovný univerzalistickej unitárskej cirkvi vo Falmouthe v Massachusetts. Od organizácie Sierra Club dostal za vedenie svojej farnosti medailu Special Service Award. Vlani reprezentoval Sierra Club v Etiópii pri štúdiu plánovania rodiny a spravodlivej udržateľnosti prostredia.

Prameň: World Overpopulation Awareness, Being Religious and Concerned About Population: Are We Outgrowing Our Planet?, 29. októbra 2011

6 Comments on "Byť nábožný a zaujímať sa o populačný rast: Prerastáme svoju planétu?"

  1. Július Krajčí | 5. januára 2012 at 16:27 |

    Zodpovednosť cirkví. Nedá sa nič robiť, na svete sú nábožní ľudia v obrovskej väčšine a každý je príslušníkom nejakej cirkvi. Ateistov, agnostikov (neveriacich) je nepatrná menšina. Preto je prirodzené pripomínať zodpovednosť cirkví aj alebo najmä za to, ako sa bude ďalej uberať vývoj ľudstva. Ak by to s ľudstvom (nedajboh) nedopadlo chvályhodne či v bližšej alebo vzdialenejšej budúcnosti,vinu (alebo zásluhu na tom) z cirkví nik nesníme.Majú väčšinu.

  2. Už dnes majú cirkvi vinu za nárast populácie v dôsledku neplánovania rodičovstva (nechcené deti v tom zmysle, že sa s ich splodením nepočítalo; tých 38 % tehotenstiev), nedostatku antikoncepčných prostriedkov atď. Jediná rímskokatolíckou cirkvou dovolená antikoncepcia, prerušovaná súlož, vyžaduje nácvik a disciplínu a aj tak často zlyháva; má nízku spoľahlivosť. Vydávať ju za účinnú antikoncepciu pri globálnom riešení preľudnenia sveta je mylná a klamná ilúzia.

  3. Július, nepatrná menšina? Wikipedia, ktorú mimochodom nepokladám za extra dôveryhodnú, uvádza údaj už niekoľko rokov starý, že : “Približne 1.1 miliárd ľudí na svete sa hlási k ateizmu”.
    Podľa mňa je to číslo oveľa väčšie. Každopádne, minimálne každý siedmy človek je neveriaci, to nie je “nepatrná menšina”.

  4. Somuzraztaky | 27. januára 2012 at 2:12 |

    Rastislav, mylné informácie! Preušovaná súlož vonkoncom nie je “Jediná rímskokatolíckou cirkvou dovolená antikoncepcia”!! Skôr naopak, cirkev je proti nej. Odporúčam najskôr prečítať si hocijakú podrobnejšiu knihu na tému kresťanskej sexuality, ktorých je dnes k dispozícii habadej. A mimochodom, pokiaľ viem, nevyzývajú na bezhlavé, nezodpovedné rodičovstvo v záujme kvantity populácie.
    2) Jeden zo siedmich možno nie je “nepatrná” menšina, ale na slovíčkárení tu asi nezáleží – je to tak či tak menšina. (“výrazná” či “nepomerná” vyhovuje lepšie?). Čo asi na to vravia všetci tí ateistickí vizionári, ktorí už na začiatku 20. storočia s neotrasiteľnou istotou predpovedali postupný a rýchly zánik náboženstva?

  5. Máte pravdu, katolícka cirkev nepripúšťa ani prerušovanú súlož. Tým horšie. Nevyzýva na bezhlavé nezodpovedné rodičovstvo, ale k nemu prakticky vedie. Nezúčastní sa nevyhnutného boja proti preľudneniu Zeme. Prispieva k tabuizácii tohto akútneho problému.

  6. Somuzraztaky | 29. januára 2012 at 1:21 |

    Opakujem, cirkev nabada k zodpovednemu rodicovstvu. Akurat namiesto mechanickych a chemickych prostriedkov schvaluje inu formu (Bilingsovu metodu) antikoncepcie – co Vam uplne staci k zaveru, ze “prispieva k tabuizacii tohto akutneho problemu” 🙂 A ked krestania uverejnuju varovne statistiky o masivnom populacnom raste moslimov v Europe, mozete ich naopak obvinit zo xenofobie 🙂 Nejaka palica sa vzdy najde.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*