Zvoní umieračik republikánskej strane?

Patrick J. Buchanan

Medzi najspornejšie kapitoly mojej vlaňajšej knihy Suicide of a Superpower (Samovražda jednej veľmoci) patrila kapitola „Koniec bielej Ameriky“.

Hovorila o demografickom úpadku bielej väčšiny a čo to znamená pre školstvo, ekonomiku, politiku a národnú jednotu.

Kniha a kapitola boli asi príčinou môjho odchodu od MSNBC (MicroSoft National Broadcasting Company), ktorej riaditeľ vyhlásil, že takéto témy nie sú vhodné pre „celonárodný dialóg“.

Masmédiá prehodnocujú dnes jeho slová.

Zriedkavo jednohlasne titulkujú The New York Times: Menej ako polovica novorodeniat v USA je bielych. The Washington Post: Bábätká menšiny sú väčšinou. USA Today. Menšinám patrí väčšina pôrodov.

A posledný pokračuje: Rozrastajúca sa rozličnosť má obrovský vplyv na výchovu, ekonomiku a politiku.

Veru obrovský.

Bielych ubúda nielen ako podielu na populácii, ale aj v reálnych číslach: Medzi rokmi 2010 a 2011 klesol počet pôrodov bielych matiek o 10 percent. Stredný vek bielych Američaniek je 43 rokov a stúpa, čo značí, že polovica amerických bielych žien je už vo veku, keď je nepravdepodobné, že ešte budú mať deti.

Biela Amerika je vymierajúci kmeň.

Čo znamenajú tieto štatistiky politicky? Temer iste koniec Republikánskej strany ako národnej vládnucej strany.

V prezidentských voľbách závisia republikáni na 90 % od tejto bielej miznúcej väčšiny, kým demokrati majú svojich 60-70 % ázijských a hispánskych a 90-95 čiernych voličov.

Volebná základňa demokratov nezadržateľne rastie, kým republikánska sa scvrkáva.

Kalifornia, Illinois a New York sú už dávnejšie stratené. V posledných piatich prezidentských voľbách nezískali republikáni ani jeden z týchto troch štátov. Ak odpadne Texas – bieli sú tu už menšinou a ich podiel sústavne upadá – kde sa naberie republikánska väčšina?

Západné štáty ako Colorado, Nevada, New Mexico a Arizona boli za čias republikánov Nixona a Reagana temer zakaždým isté, no stávajú sa pre stranu problematické.

Preto si Grand Old Party (Veľká Stará Parta) nôti: Musíme sa väčšmi snažiť a tvrdšie pracovať na získaní Hispáncov.

To je síce svätá pravda, ale ako ich môžu osloviť práve republikáni?

53 % hispánskych detí sa rodí mimo manželstva, ostáva bez otca, ktorý by bol doma a mnohé mamičky ešte nedokončili školu. Väčšina hispánskych detí začína školu oneskorene.

V testoch pre štvrtý, ôsmy a dvanásty ročník sú ich známky bližšie afroamerickým žiakom ako bielym alebo Ázijcom. Ich neúspechy sú také veľké ako u čiernych detí.

Nie je to vzorec pre sociálny mier.

Prichádza odpoveď: Musíme vydať viac na zatvorenie rasových nožníc vo výsledkoch testov. Ale podľa washingtonského skúšobného komisára sú rasové nožnice práve v jeho okrese, kde sa vydalo na školstvo na hlavu najviac, ďaleko najviac roztvorené v celom štáte.

Po štyroch desaťročiach miliardových investícií do verejného školstva nevieme, ako zavrieť nožnice a štát je na konci svojich možností. Už štvrtý rok zaznamenávame miliardový deficit štátneho rozpočtu a náš najväčší a najbohatší štát Kalifornia zaznamenal explóziu svojho deficitu na 16 miliárd USD.

Prečo by mali Hispánci voliť republikánov?

Väčšina z nich spadá do tej polovice národa, ktorá neplatí daň z príjmu. Prečo by mali voliť stranu, ktorej hlavným heslom je zníženie dane z príjmu?

Hispánci ťažili dosiaľ z vládnych programov neúmerne veľa.

Vláda organizuje pre ich deti predškolské programy Head Start, dáva im štipendiá a po základnej škole študentské pôžičky. Od materskej školy až po 12. ročník vychováva ich deti zadarmo. Prostredníctvom Medicaidu a kliník im zabezpečuje bezplatnú alebo subvencovanú zdravotnú starostlivosť. Ich rodinám obstaráva sociálne byty a prispieva im na nájomné. Dáva im potravinové lístky, ktoré živia celú rodinu.

Vláda im dáva toto všetko a čo idú urobiť republikáni? Sľubujú, že oslabia vládu.

Takže ešte raz: prečo by mali Hispánci voliť republikánov?

Mienkotvorní republikáni vravia, že strana by mala podporovať plán amnestie pre ilegálnych cudzincov. To by však znamenalo ďalšie milióny príjemcov vládnej podpory od štátu, ktorý sa topí v dlžobách; milióny ďalších Hispáncov, ktorí by mali hlas pri voľbách a milióny ďalších, ktorí by prišli do Ameriky spoliehajúc sa na ďalšiu amnestiu.

Ako by to mohlo pomôcť Veľkej Starej Strane?

Tým, že do nekonečna rozpínala programy Veľkej spoločnosti a na zoznamoch daňovníkov škrtala platičov, že trpela otvorenie hraníc a nekonečný prúd prišelcov z Tretieho sveta, z čírej ušľachtilosti charakteru si Republikánska strana pravdepodobne zaistila nadchádzajúci odchod zo scény dejín.

*

Prameň: Patrick J. Buchanan, Has the Bell Begun To Toll for the GOP? Lewrockwell.com, 18. mája 2012.

*

(Autor vynecháva v tomto článku hlavnú príčinu odchodu republikánskej strany zo scény dejín: jej ideológiu free-trade-über-alles [nadovšetko voľný trh] – pozn. prekl.)

Be the first to comment on "Zvoní umieračik republikánskej strane?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*