Slováci bez náboženského vyznania – pokračovanie


Najnovšie / →11 / →10 →9 / →8 / →7 / →6 / →5 / →4 / →3 / →2 / →1 /


takacovaHumanistka Mgr. Judita Takáčova je verejne činná mladá dáma, ktorá sa zaslúžila o kvalitne vydávanie tlačeného časopisu Promethues pre ktorý pracovala ako šéfredaktorka. Rovnako dobre ako ovláda pero, ovláda nie len jeden, ale viacero jazykov a venuje sa prekladateľskej činnosti.

 

geistMgr. Radovan Geist, PhD. sa v rozhovore pre SME vyjadril: „Ak je Slovensko tradične konzervatívne a kresťanské, potom sa pýtam, čo som ja – nie som konzervatívec, nie som krstený, neverím v Boha, či som Slovák, je tiež diskutabilné, keďže polovica rodiny sú košickí Maďari s poľskou krvou.“ R. Geist je politológ, publicista, šéfredaktor portálu euractiv.sk.

zavackaHistorička JUDr. Katarína Zavacká, CSc. „Keď som ja chodila do školy, náboženstvo bolo pre mňa horor, nerozumela som tomu. V rodine ma k tomu neviedli a ja som mala strach. To strašenie peklom, ohňom a neviem čím všetkým, to bolo hrozné. „Kto nechodí do kostola, skončí v pekle“, toto nám vtĺkali do hlavy a ja som videla celú našu rodinu v pekle. Mamu, otca, strýka, tetu, všetkých.“

kusyFilozof, analytik a politológ Miroslav Kusý, na priamu otázku: Ste ateista? odpovedal: „Áno. Z cirkvi som vystúpil ešte v roku 1947. Bol som katolík a od viery ma odviedli jezuiti, ktorí nám robili také idiotiny, že nás strašili peklom, zakazovali mi čítať Victora Huga…“ M. Kusý bol rektorom UK v Bratislave, píše pre médiá, vyjadruje sa k rôznym spoločenským témam.

fabryQueer aktivistka a publicistka Hana Fábry – zakladateľka a hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion, bývalá redaktorka Changenetu sa k svojmu ateizmu verejne príznáva v reakcii na príspevok Oľgy Pietruchovej na jej blobu: „Oli, skvelé, díky … za artikulaciu toho, čo v sebe človek nie celkom vypovedane vie a nosí – a niekto veci pomenuje presne a akoby aj zaňho. ZA MNA URČITE. Výborny text a teším sa na ateistické pondelky. Hana Fabry, ateistka“.

matousIng. Vlastimil Matouš na otázku, čo o ňom uvedieme odpovedal: „Som českej národnosti a dlhodobo, od roku 1982, kedy som sa priženil do Prešova, bývam na Slovensku. Najskôr som bol v rodine vychovávaný ako ateista, ale až v Prešove som sa stal humanistom resp. tolerantným ateistom.“ Keď sme pýtali fotografiu povedal: „Na mňa nikto nie je zvedavý. Mám sivé vlasy, okuliare a 57 rokov.“ Rozhodli sme sa napriek tomu použiť fotografiu z archívu Spoločnosti Prometheus.


Najnovšie / →11 / →10 →9 / →8 / →7 / →6 / →5 / →4 / →3 / →2 / →1 /


Našim zámerom je túto stránku rozširovať. Pomôžte aj vy. Zašlite nám informácie o tých, ktorí niekde sami o sebe verejne vyjadrili, že nemajú náboženskú vieru, že sú bez náboženského vyznania. Okrem mena je nutné uviesť, poskytnúť presný zdroj kde sa takto vyjadrili, aby sa údaj dal overiť.