hvr., Skeptiker
Britský následník sa na zasadaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ženeve vyslovil za zblíženie medzi „tradične alternatívnymi” liečebnými metódami a „školskou” medicínou. Je známy ako zakladateľ Nadácie pre integrované zdravie (FIH), ktorá má ako poslanie práve toto zblíženie.
Uznáva síce neobyčajné úspechy modernej medicíny v 20. storočí, ale súčasne volá po akomsi „celkovom” prístupe k pacientovi, t.j. zohľadneniu rovnováhy ducha, tela a prírody, nech si už pod tým predstaví, kto čo vie. Je známy aj ako zástanca pochybných a vedecky vyvrátených liečebných postupov, napríklad homeopatie.
V ten istý deň, ako mal princ Charles reč v Ženeve, uverejnili londýnske Times otvorený list Štátnej zdravotnej služby (NHS), združujúcej nemocnice, lekárov a poisťovne, v ktorom sa významní lekári a bádatelia vyslovili proti podpore, resp. preplácaniu terapií bez dôkazu účinnosti. Nik nepochybuje, že list je neoficiálnou odpoveďou na princovu reč.
Trinásť vedcov, medzi nimi dvaja nositelia Nobelovej ceny,
- 1. sa pohoršuje nad propagáciou homeopatie nadáciou FIH, hoci sa táto metóda v početných štúdiách ukázala neúčinnou.
- 2. Protestujú proti súčasnej kampani za „komplementárne” a „alternatívne” úkony v štátnom zdravotníctve, ak sa pri tom používajú preparáty, ktorým chýba dôkaz účinnosti, resp. sa vie o ich vedľajších účinkoch.
- 3. Žiadajú preplácanie len dokázateľne účinných liekov.
- 4. Dokazujú, že o duchovnú stránku pacienta sa starajú ponúkané služby štátneho zdravotníctva bez falošných tvrdení o pochybných preparátoch.
Prameň: hvr., Skeptiker , 19/2, s. 70, 2006.
Be the first to comment on "Princ Charles na scestí"