Objav „božej častice“ rozpaľuje diskusiu o vede a náboženstve

Chris Lisee

Higgsov bozón je asi známejší pod svojou vzrušujúcou prezývkou „božská častica“, ale mnohým vedcom, vrátane toho, podľa ktorého je pomenovaný, sa to nepáči.

V roku 1993, keď americký fyzik Leon Lederman písal knihu o Higgsovom bozóne, nazval ho „zatratenou časticou“. Vydavateľ navrhol namiesto toho výraz „božská častica“.

Jedna vec je jasná: Objav zo 4. júla nielenže otvára novú kapitolu vedeckého poznania, on rozpaľuje nanovo diskusiu o začiatku vesmíru – a o platnosti náboženskej viery v čase, keď sa množia vedecké poznatky.

Higgsov bozón vysvetľuje, prečo majú častice hmotu – na tom základe aj ako to, že existujeme. Bez bozónu by vesmír nemal fyzikálnu hmotu, ale len energiu.

Horúca diskusia o kozmologických dôsledkoch nadobúda na obrátkach. Má Boh miesto vo vedeckom príbehu stvorenia?

Pre Lawrenca M. Kraussa, teoretického fyzika z Arizonskej štátnej univerzity, nemá. V týždenníku Newsweek Krauss zastáva názor, že objav Higgsovho bozónu „píše nový príbeh o našom vzniku“, nezávislý od náboženskej viery.

Napísal: „Svojimi pozoruhodnými nástrojmi a pozoruhodnými mozgami urobili ľudia obrovský skok smerom k náhrade metafyzických špekulácii empiricky overiteľným poznaním.“

A povedal: „Fyzici budú môcť urobiť pojem Boha zastaraným, ak získajú dostatok údajov. Keď spoznáme prírodné zákony platné od začiatku časov bez nadprirodzených vylomenín, stane sa jasným, že nepotrebujeme Boha.“

Religiózni ľudia vidia veci inakšie.

Vatikánsky astronóm Guy Consolmagno napísal do Washington Post, že vedecky podložené univerzálne zákony predstavili „osobnosť“ Boha. „Modernou vedou odhalené mystériá sú trvalou pripomienkou, že skutočnosť je viac ako náš každodenný život.“

Guru alternatívnej medicíny Deepak Chopra hlása na video YouTube, že bozón je prejavom božej prepojenosti všetkých vecí.

„Podčiarkuje to názor, že vesmír vznikol z ničoho, ktoré je všetkým.“

(Viete si pod tým niečo predstaviť? Pozn. prekl.)

Jedno je pravda: Higgsov bozón – preháňajúci sa vesmírom – pomáha nám pochopiť, ako sa stáva z ničoho niečo.

Úžas, ktorý sa pri tejto opojnej téme zmocní aj nereligióznych ľudí, dáva im do úst náboženské výrazy, povedal Philip Clayton, dekan Claremontskej teologickej školy a vedec v oblasti vedy a náboženstva.

„Ľudí fascinuje, čo vedecky vieme, ale aj to, čo leží hneď za hranicou toho, čo môžeme pochopiť.“

Podľa neho je Einsteinov vtip, že „Boh nehádže kocky so svetom“, metafora, majúca nám pomôcť vysvetliť si poriadok vo svete, ktorý sa zdá byť chaotický.

Takáto metaforická reč nám pomáha vysvetliť svet a úrovni častíc, kde fyzikálne zákony ako gravitácia zlyhávajú a fyzici sa pri opise správania sa častíc spoliehajú na abstrakcie.

Clayton je toho názoru, že diskusia o tom, či nový objav vyvracia náboženstvo, alebo podporuje príbeh o stvorení, nie je na mieste.

„Fanúšikovia aj nepriatelia náboženstva preháňajú. Hľadanie či objav Higgsovho bozónu ani nedokazuje, ani nevyvracia existenciu Boha,“ napísal pre Huffington Post.

No Krauss vraví, že veda sa nepokúša vyvrátiť existenciu Boha. Jej údaje majú podať také vysvetlenie vzniku sveta, ktoré urobí božského stvoriteľa zbytočným. Keď anglický fyzik Peter Higgs v roku 1964 navrhol existenciu Higgsovho bozónu, pomohlo to kodifikovať a považovať za platný neúplný model vesmíru. Experimenty, ktoré korunovali objav 4. júla, dokázali správnosť tohto modelu.

Krauss verí, že ďalšie pokusy povedú k formulovaniu „jednotnej teórie“ vesmíru, ktorá sa bude týkať všetkého od kvarkov po galaxie.

„Rozdiel medzi vedou a náboženstvom je ten, že my nežiadame, aby vesmír bol taký, aký si ho prajeme mať – svoju vieru nútime prispôsobiť sa dôkazom skutočnosti.“

Prameň: Chris Lisee, “God particle” discovery ignites debate over science and religion, The Washington Post, 13. 7. 2012.

17 Comments on "Objav „božej častice“ rozpaľuje diskusiu o vede a náboženstve"

 1. Cibrinka | 27. júla 2012 at 9:20 |

  Pán Škoda! Bozóny sa nepehánajú vesmírom. Kde ste na taký blud prišli? Bozón sa nepodarilo dokázať na základe jeho hmatateľnej existencie, ale na základe následkov a predpokladov. Podobne, ako pri výbuchu každého logicky uvažujúceho človeka, a to dokonca aj drvivej väčšine sekulárnych humanistov váľajúcich si svoje šunky za štedré dotácie na kongresoch sek.humanistov kade-tade po svete, napadne, že výbuch mal svoju príčinu.
  Prehliadate, pán Škoda, ako obyčajne a so zlomyseľným úmyslom, ako je Vaším zvykom, či presnejšie zlozvykom, že kresťanstvo stojí na pilieroch, medzi ktorými je aj príkaz “Neoklameš!”.
  Veda je nástroj spoznávania. Ak kresťanstvo stojí na omyle, priľnutie k pravde bude samodeštruktívne. Takú veľkorysosť a otvorenosť si však Vaša stránka bez dôkazu odmietajúca všetko náboženské, nemôže dovoliť. Lebo sekulárny humanizmus je totalitná ideológia či hnutie, nazvyte si to ako chcete. Kresťanstvo stojí na strane pravdy.
  Lebo “Neoklameš!”
  A na čom stojí ateizmus v jeho rôznych ideológiách? Ten Váš sekulárny humanizmus stojí na dogme (teda nedokázanom tvrdení), že náboženstvá sú klamstvo a blud.
  Kresťania nevedú boj s vedou.
  Vy vediete boj s kresťanmi a tlačíte ich do pozície bojovníkov proti vede.
  Vy stojíte na strane klamstva a na svoje špinavé útoky zneužívate voči kresťanom aj vedu. Hanebné.
  Sekulárni humanisti nie sú jediní v dejinách, kto zneužil vedu voči zdravému rozumu. Robili to komunisti aj nacisti – príslušníci najzločinnejších ateistických, či ako Vy tvrdíte, humanistických ideológií.

 2. František | 27. júla 2012 at 22:13 |

  Vážený pán Cicinka či Cibrinka,

  ozaj nemalo byť správne cicinka?

  Vy ste pekný cicinbrus, Vám už len nohy prilepiť na kostolné dlaždice, aby ste tam s tou svojou kresťanskou do neba volajúcou “múdrosťou” ostali až do súdneho dňa, ako príklad “sviežosti” mozgu pre podobných cicinbrusov ako ste Vy.

  Veď Vy ani nie ste schopný pri čítaní pochopiť čo napísal Škoda a čo autor článku vo WP. Máte tam aj zdroj aby ste si to overili, ale keď už máte problémy so slovenčinou a myslením, tak čo už s angličtiou 🙁

  Nuž tak Vám pánboh pomáhaj. Pozdravujem Vás s aktuálnym heslom pre vaše cicinbrusovské typy:

  Cicinbrusovia celého Slovenska spojte sa!

 3. Prekladom a zverejnením toho článku sa s jeho obsahom autor stotožnil. Nikde som nenašiel jeho výhrady.
  Na to ostatné, ak dovolíte, nebudem reagovať. Zošity humanistov totiž sú známe kultivovanými príspevkami z oboch strán. Nekazte tu vzduch, pán František.

 4. “A na čom stojí ateizmus v jeho rôznych ideológiách? Ten Váš sekulárny humanizmus stojí na dogme (teda nedokázanom tvrdení), že náboženstvá sú klamstvo a blud.”

  Nedá mi nereagovať. To tvrdenie že napríklad kresťanstvo je bludom je ľahko dokázateľné už len keď si súdny človek prečíta Slovo Božie a neprijíma tie slabé odvary ktorými ho kŕmia v kostoloch. Keď si prečítate čo sa podľa Ježiša malo stať už za jeho života a nestalo sa, a najmä akú moc mali mať kresťania po jeho vzkriesení (mali robiť ešte väčšie zázraky ako on), je evidentné, že to tak nie je ani nebolo. Vari Ježiš Boh klamal?
  Kresťanstvo je bludom aj z iných príčin: stojí na Biblii, ktorá je nepresná v histórii, vo väčšine prípadov si protirečí (taký Matúš nevedel ani riadne odpísať proroctvá zo Starého zákona, jedno si vymyslel, to tam ani nenájdete, ani rodokmeň nevedel riadne odpisovať (porovnajte so SZ), no hrôza a tomuto človeku mám veriť, ani za celý svet, až po mozgovej porážke až ju prežijem a potom konvertujem), choroby sú spôsobené démonmi, tieto bytosti prechádzajú do svíň, apoštoli sa rozdvoja a súčasne sú aj nie sú pod krížom, v jednom evanjeliu Ježiš tají svoje poslanie kým v druhom o ničom inom nehovorí (v tom istom čase podotýkam), nehovoriac už o jeho Otcovi ktorý kázal mrzačiť zvieratá, malé deti a podobne. A tento Mega Vrah je Láska.
  Tvrdenie že kresťanstvo je blud je oprávnené. Mne sa čítaním Biblie a dlhými diskusiami s kňazom tohto bludu podarilo zbaviť.

  A myslím, že autorom článku nie je pán Škoda, ale ho zrejme len preložil. Autorom je Chris Lisee, nie?

  Pokojne spávajte, veriaci neplatia kongresy sekulárnych humanistov, to neveriaci financujú cirkev, ktorá má dosť a chce mať ešte viac. Až tam sa šunky vyvaľujú.

 5. Kresťanstvo stojí na strane pravdy.
  Lebo “Neoklameš!”

  Aj toto kresťania ukradli Židom. “Nepokradneš!”

  Pán Cibrinka, aj váš Ježiš klamal až sa tak práši, prečo dakomu Vy vyčítate klamstvo? Je to absurdné.

 6. Kresťania ukradli židom?? Viete o tom že židovia sú zakladatelia kresťanstva. Nemám nič proti ateistom al ečím viac čítam tieto komentáre tým viac som presvedčená že o náboženstve nemáte ani šainu. Tak ako môžete (niektorý) súdiť niečo, čo ani nepoznáte??

 7. Milá Emelka, veru ukradli. To dal na hore Sinaj Jahve len a len Židom. Opäť stačí otvoriť Bibliu a neveriť odvarom v kostoloch. Ja som roky rokúce chodila do kostola a čoraz viac mi bolo na vracanie z toho, čo sa tam káže. Chodím tam sem tam doteraz. Boh im nedal len Desatoro ako si Vy mylne myslíte, dal im celú tóru, to je pár stoviek príkazov a zákazov, milá Emelka. To ste Vy tá osoba, ktorá o histórii svojho náboženstva nemá ani šainu. Tak nepíšte takéto sprostosti. Židia nie sú zakladatelia kresťanstva, určite nie vášho ortodoxného s Trojicou na čele. Jeruzalemská cirkev skoro zanikla a tak mal Pavol voľné pole. Poznám to veľmi dobre, venujem sa tomu roky rokúce a Bibliu poznám od A do Z. Vy zrejme nie.

 8. A ešte Vám špeciálne, nie som ateista, ale agnostik a ak tam dakde Boh je, srdečne ho/ju pozdravujem.

 9. Lemmy, pán Škoda, už mi konečne vynadajte do bláznov že tu len strácam čas!!!

 10. Nemám dôvod vynadať. Keby sa mi chcelo niekoho haniť, tak asi najskôr Cibrinku za jeho prvý príspevok pod týmto článkom. Ako narába so slovom „neoklameš“, tak som si spomenul na účinkujúceho v programe Extrémne rodiny v televízii JOJ. Účinkujúci zasa narábal so slovom „nezosmiešniš“ (detaily sú v odkaze pod mojím menom).

 11. Hej Lemmy, ja som to myslela ironicky a skôr tak, že už by ma mohlo trknúť po tak dlhom čase, že to nikde nevedie. Ale je dobré vedieť, že veriaci vie lepšie ako Boh sám čo je jeho Slovo a čo nie. Pekný deň.

 12. Môžete mi vážení zástupcovia zástupcov zastúpeného zdravého rozumu dať link na fotografiu ateistickej častice? 🙂

 13. Na neseriózne položenú otázku nemôžete čakať nijakú odpoveď. Kde ste nabrali výraz „ateistická častica“? Ja proti názvu „božia častica“ pri popularizácii vedy nič nenamietam.
  Žiadate nemožnosť. Uvedomte si, že protón xenónu váži 1,7 yoktogramu – to je 10 na mínus 24 gramu. Za takých okolností sa pracuje s iným ako zrakovým vnímaním.

 14. Pani Karla, je zrejmé že ste ma nepochopila. Mám len šestnásť je jasné, že nepoznám bibliu od A po Z. Ale ja som to myslela tak, že prvý ľudia ktorý sa hlásali verejne ku kresťanstvu boli žiadia. Ak ste znova nepochopili čo píšem. Nevadí mi to a niekto ako vy, (kto sa sem chodí lenmudrovať) ma naozaj nevyvedie z miery. Veď ktovie ras zomňa možno bude ateista, alebo agnostik, no dnes som proste človek čo verí, že ho niekto stvoril a dal mu život, niekto kto si nemyslí, že tak dokolý svet ako je ten náš vznikol len tak.
  viem že to podla nikoho znie hlúpo, ale ja predsa nikoho do kresťanstva nenútim, ale vadí mi ak niekto núti mňa, aby som ním nebola. (Karla, poslednou vetou nemyslím vás, to len aby ste to náhodou nepochopili na ďalšiu zámienku na online-útok)

 15. Ďakujem, Rastislav. Keby ste boli kapor a blížili by sa Vianoce, išli by ste na pekáč.
  Takže bozón nevidieť. Ale VERÍTE, že existuje, že? Na základe následkov. Ja tiež verím, že ten bozón je.
  Viera v Boha je rovnako racionálna. Boha nevidíme, lebo ho nemožno vnímať pomocou zrakových vnemov. Rovnako ako tú časticu. Boha nedokážeme ani zvážiť, čo Vy doma na svojej decimálke zjavne s bozónom predviesť viete. Nie, neviete. Veríte. Vychádzate z racionálnych predpokladov. Rovnako, ako ja racionálne predpokladám existenciu Boha na základe sveta okolo nás. Jeho diela. Lenže na rozdiel od Vás nemám potrebu ľudí s iným presvedčením prenasledovať. A to je ten rozdiel.

 16. Tomáš Prokopčák:

  Zatiaľ tak môžeme povedať, že Higgsov bozón je vo výbornej zhode so starou fyzikou, a preto úplne nudný. A v konečnom dôsledku – „nesprávny“.

 17. Peter Higgs v článku I wouldn’t be productive enough for today’s academic system povedal:

  „If they believe that story about creation in seven days, are they being intelligent?“

  Ak veria v príbeh o stvorení sveta za sedem dní, sú inteligentní?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*