Redakcia
Situácia bola taká, že z 597 katolíckych nemocníc v USA len 5 % poskytovalo na požiadanie naliehavú antikoncepciu; 25 % ju poskytovalo len znásilneným ženám a 55 % ju odmietalo za každých okolností. Newyorský senát teraz schválil návrh zákona s názvom „Naliehavá antikoncepcia na záchrannej stanici”, ktorý potrebuje už len podpis guvernéra Patakiho, aby vstúpil do platnosti.
Potom budú musieť poskytnúť všetky newyorské nemocnice bez ohľadu na svoje náboženské priradenie zákrok naliehavej antikoncepcie a informáciu o nej všetkým obetiam znásilnenia.
V podstate ide o podanie špeciálnej antikoncepčnej “pilulky po”, ktorá zabráni otehotneniu, ak sa zoberie do 72 hodín po sexuálnom akte, a to znemožnením nidácie (oplodneného) vajíčka. Neskoršie podanie je bez účinku na ďalší priebeh tehotenstva. Naliehavá či núdzová antikoncepčná pilulka (nazývaná aj „pilulka na ráno po akte” či „pilulka na pondelok”) je prostriedok na zábranu tehotenstva – na rozdiel od pilulky RU-486, ktorá je v stave vyvolať prerušenie tehotenstva.
Podľa údajov NYSCASA (Newyorská koalícia proti sexuálnemu zneužívaniu) sa takto dá zabrániť v celoštátnom meradle 22 000 z 25 000 neželaných tehotenstiev ročne. Návrh zákona podporoval m.i. aj IHS (Inštitút pre humanistické štúdie) a NYSFPA (Newyorskí zástancovia plánovania rodiny). Proti nemu bola NYSCC (Newyorská katolícka konferencia), ktorá nakoniec súhlasila po pridaní (v podstate zbytočného) dodatku, že nemocnice nebudú povinné poskytnúť antikoncepciu žene, ktorej vyšetrenie ukáže, že je tehotná.
Dosiaľ majú podobné zákony len štáty Kalifornia, Washington a Nové Mexiko, hoci návrhy sa prerokúvajú v desiatke iných štátov. Podľa newyorského návrhu zákona dostane znásilnená žena pilulku priamo v nemocnici, takže nebude strácať čas vyhľadávaním lekára a lekárne, čo urýchli a uľahčí zotavenie sa z obáv neželeného tehotenstva.
Prameň: Redakcia, Free Inquiry, niekde v ročníku 2003.
Be the first to comment on "Naliehavá antikoncepcia v nemocniciach v New Yorku"