Krátke správy

Redakcia

Predstav si… Po 11. septembri menili mnohé americké rozhlasové stanice programy, aj hudobné; škrtali skladby považované za útočné, aj také, kde môže vzniknúť určité podozrenie. Jednou zo skladieb, ktorá sa vtedy na čas stratila z éteru, bola John Lennonova pieseň „Imagine” (Predstav si), a to pravdepodobne pre svoje ateistické posolstvo: „above us only sky” (a nad nami sú iba oblaky), resp. „and no religion too” (a ani náboženstva niet). Najnovšie ju už opäť hrajú – tí, čo ju hrajú; záleží na tom, komu patrí rozhlasová stanica.

V tejto súvislosti stojí za zmienku, že Liverpoolske letisko bolo premenované na Letisko Johna Lennona a jeho logom sa stal citát – domýšľate sa dobre! – „Iba nebo nad nami.” Ku zmene došlo už vlani v lete a viacerí komentátori v tom videli znak zdôrazňovania sekularizmu Európy proti náboženskej bigotnosti Ameriky Georgea Busha nielen vo vnútornej, ale aj v zahraničnej politike. A opäť stojí za zmienku, že v približne rovnakom čase Holandsko ponúklo v rámci pomoci rozvojovým krajinám náhradu výdavkov na plánovanie rodiny tým štátom, ktorým to Bushova administratíva najnovšie z náboženských dôvodov škrtla.

Ešte stále vie vracať rany. Ako mnohí iní, aj Mohamed Ali, svetový majster boxu v ťažkej váhe, navštívil ruiny Svetového obchodného centra v New Yorku. Keď sa ho prítomní reportéri pýtali, čo si teraz myslí o teroristoch, ktorí majú rovnakú vieru ako on, odsekol im: „A čo si vy myslíte o Hitlerovi, ktorý mal takú vieru ako vy?”

Mrzí nás, že nám ušlo pripomenúť 12. február 2002 ako DARWINOV DEŇ. Predpokladáme, že sa dá dodatočne sa zapojiť do doznievania výročia narodenia Darwina a pri tej príležitosti vzdať česť jeho buldogovi T.H. Huxleyovi a iným veľkým ženám a mužom, ktorí prispeli k nášmu chápaniu mystérií vesmíru. Navštívte www.darwinday.org alebo kontaktujte na a.human@mindspring.com Amandu Chesworthovú, ak chcete získať informácie o tom, čo sa ešte dá robiť: napr. stať sa členom spolku Darwin’s Bulldogs Membership Club.

Všetko sa dá kúpiť. Herec Klaus Löwitsch sa môže pochváliť osobitnou cťou pápežského vyznanmenania. K 36. výročiu svadby dostali Löwitsch a jeho žena Helga písomnú gratuláciu a požehnanie z Vatikánu; pápež praje jubilantom aj do budúcnosti zdravie, pokoj srdca a radosť z viery. Na prvý pohľad to svedčí o dobrých stykoch až k najvyšším úradom, no v skutočnosti to môže dostať každý: Oproti určitému poplatku sa to požehnanie dá vo Vatikáne objednať.

Ruka ruku maže. Hlava pravoslávnej cirkvi patriarch Alexej II. ďakuje v ruskej televízii firme Lukoil za finančnú podporu pre obnovu cirkevného života 80 miliónov veriacich.

Tu nepomôže zhovievavý úsmev ani britký výsmech, hrubo si zakliať či vrúcne sa modliť. Tá správa sedí: Dobrý pánbožko z Cirkvi vystúpil ! – z takejto Cirkvi ! – Erich Kästner.

Be the first to comment on "Krátke správy"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*