Úplne zbytočné!

Urs Zanoni

Už dávnejšie požiadal švajčiarsky týždenník Die Weltwoche spolok „Fórum spotrebiteliek”, aby zostavili zoznam desať zbytočných produktov. Za zbytočné považoval tím odborníčok produkty, ktoré neúmerne zaťažujú životné prostredie, ktoré potláčajú staré osvedčené domáce prostriedky, alebo ktoré uspokojujú potreby, vyvolané len reklamou.

 Stalo sa a pretože pomery u nás nie sú najnovšie natoľko odlišné od pomerov vo Švajčiarsku (iba ak by sme zohľadnili cenu a zväčša aj pôvod týchto produktov, čo by však mohlo byť ďalším dôvodom pre ich zbytočnosť), uverejňujeme tento zoznam.

Zbytočné sú podľa toho:

Zmäkčovače vody, lebo chemicky zaťažujú vodu a prírodné vlákna po nich strácajú schopnosť nasiaknuť tekutinou. Je pravda, že nezmäkčenou vodou prepláchnuté prádlo sa cíti „škrabľavo” – ale tým nahradzuje masážovú kefku, teda prináša zmysluplný dodatočný úžitok.

Filtre, ktoré vraj čistia vodovodné kohútiky alebo obohacujú vodovodnú vodu potrebnými mineráliami. Spýtajte sa odborníkov, nedajte si hocičo nahovoriť predavačmi.

Mimosezónna zelenina, šaláty a ovocie, pretože ich produkcia a transport vyžadujú nadmerne veľa energie. Jahody z Izraela na Vianoce sú rovnako zbytočný produkt ako čerstvý cesnak z Turecka a jablká z južnej Afriky po celú zimu, prípadne aj exotické plody ako novozélandské kiwi.

Multivitamínové preparáty, pretože ľudia, ktorí jedia vyrovnanú stravu, majú celý rok dosť vitamínov – len farmaceutický priemysel to nechce uznať.

Batériami poháňané detské hračky, pretože batérie sú problematický odpad a hračky, ktoré všetko robia samy, ochudobňujú možnosti detí hrať sa aktívne.

Terénne autá na rovine a v meste, pretože ich spotreba benzínu je neúmerne vysoká. Čudné je už to, že na reklamách ich nevidíme v horách, ale pred vilou na predmestí alebo pred tenisovým kurtom, čo potvrdzuje podozrenie, že ich používanie v teréne je len ich druhoradý účel.

Sprejové dózy, aj keď obsahujú miesto zakázaného škodlivého plynu propan alebo butan – aj vtedy zbytočne zaťažujú životné prostredie. Okrem toho je alumínium, z ktorého sa dózy vyrábajú, pomerne veľmi drahé a preto sú takéto balenia v pomere k svojmu obsahu nepomerne drahé.

Jednorazové fotografické aparáty, pretože produkty na odhadzovanie vzhľadom na stále rastúce hromady odpadu sú nezodpovedné a svedčia o zaostalosti spotrebiteľa.

Voňavé bločky pre WC (na zavesenie do splachovacej misy alebo vodovodnej nádrže), pretože ani nečistia, ani nedezinfikujú, a látky, ktoré obsahujú (tenzidy a parfumy), zbytočne zaťažujú vodu. Možné alternatívy sú vonné esencie, byliny alebo zápalky.

Čističe záchodovej misy typu kačica. Reklama hovorí, že po ich použití je všetko v poriadku a vyhneme sa všetkým nepríjemnostiam: hosťom nezavanie do nosa pach ; zažltnuté fľaky vápnika im neskazia apetít; iné zbytky čohosi nevzbudia podozrenie, že hostiteľka si veľmi nepotrpí na čistenie; skrátka, záchodová kačička zabezpečí intímnemu miestečku bytu povestnú slovenskú čistotnosť! Môžbyť. Lenže to sa dá ľahko dosiahnuť obyčajným starodávnym tekutým mazľavým mydlom, resp. octom na čistenie, ktoré sú okrem toho lacnejšie a väčšmi šetria životné prostredie.

Prameň: Urs Zanoni, Weltwoche  (Presný prameň sa hľadá – písal som do redakcie a čakám na odpoveď.)

Preložil a upravil Rastislav Škoda

Be the first to comment on "Úplne zbytočné!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*