Prezentácia prvého svetského oratória na Slovensku

Koncom 18. storočia napísal rakúsky skladateľ Joseph Haydn jedno zo svojich majstrovských diel: oratórium – rozsiahle koncertné dielo pre orchester, zbor a sólových spevákov – s názvom Stvorenie (nemecky Schöpfung), ktorého libreto vychádza z biblického príbehu o stvorení sveta. Za viac ako 200 rokov sa však naše chápanie vzniku nášho sveta výrazne zmenilo. Jenny Gravesová, viac ako 80-ročná austrálska evolučná vedkyňa, sa rozhodla sama napísať nové oratórium, ktoré by rozprávalo na základe vedy o pôvode vesmíru, života, druhov a človeka.

Svetské oratórium

Profesorka a prorektorka univerzity La Trobe v Melbourne, celosvetovo rešpektovaná evolučná genetička Jenny Gravesová (narodená v roku 1941, autorka troch monografií a viac ako 400 vedeckých článkov, laureátka L´Oreal Unesco pre ženy vo vede 2006) ako dlhoročná, nadšená a oddaná členka malých i veľkých speváckych zborov nad projektom rozmýšľala už viac ako dvadsať rokov. Veľmi túžila vyjadriť krásu vedy v kráse hudby: „Mojím hlavným cieľom v celom diele je prezentovať vedu ako krásnu a úžasnú, sexi a dokonca zábavnú.“

Jenny Gravesová, profesorka a prorektorka na La Trobe University, je medzinárodne poprednou vedeckou osobnosťou v oblasti porovnávacej genomiky stavovcov. V roku 2023 získala prestížnu medailu Ruby Payne-Scottovej, ktorú udeľuje Austrálska akadémia vied za jej kariérne úspechy v biologických vedách, a v roku 2017 získala ako prvá žena samostatne v Austrálii Cenu premiéra za vedu (PM Prize in Science). Svoj dlhoročný sen si splnila ako 82-ročná Oratóriom Origins – Pôvod vesmíru, života, druhov a človeka. Zdroj: Supplied

Priamou inšpiráciou pre vznik tohto prvého svetského oratóriu ORIGINS – o pôvode vesmíru, života, druhov a človeka bolo oznámenie o uskutočnení medzinárodného genetického kongresu v júli 2023 v Melbourne s účasťou 4 000 delegátov z celého sveta. Pri príprave libreta sa Jenny Gravesová spojila so sopranistkou a poetkou Legh Hayovou. Hneď na začiatku sa celým projektom nadchol dirigent speváckeho zboru Heidelberg Peter Bandy. Dokázal získať pre projekt spevákov zboru i členov orchestra napriek tomu, že išlo o projekt, ktorý svojim rozsahom a náročnosťou ďaleko prekonával všetky doterajšie vystúpenia za viac ako sto rokov existencie speváckeho zboru. Na predstavení oratória vystúpili 4 sólisti, ktorých sprevádzal 60-členný orchester a 100-členný spevácky zbor.

Úchvatné libreto inšpirované kozmológiou, evolúciou, genetikou a antropológiou opisuje náš pôvod od Veľkého tresku až po vznik ľudstva. Tento fascinujúci príbeh zhudobnil renomovaný austrálsky skladateľ Nicholas Buca, pôsobiaci v Melbourne a v New Yorku. Pôvodne sa mu zdal tento nápad dosť divoký, ale nakoniec povedal: „Je snom skladateľa napísať takéto rozsiahle dielo, ale je aj nočnou morou, pretože priestor diela je taký obrovský.“

O rovnako dôležité vizuálne vyznenie celého diela sa postaral významný biomedicínsky animátor Drew Berry.

Unikátne dielo

Všetci autori i interpreti spoločne vytvorili unikátne hudobno-výtvarné dielo, kde dokázali  „fascinujúco spojiť vedu a umenie kreatívnym spôsobom“. Premiéra oratória Origins sa uskutočnila 18. júla 2023 v Melbourne Recital Centre. Toto unikátne hudobno-výtvarné dielo v dĺžke 90 minút prezentuje 21 viet (tém) v štyroch dejstvách. Ich popis nám dáva jednoznačnú odpoveď na jeho obsahovú štruktúru:

Dejstvo I.            Vznik vesmíru         1. Nič nie je ničota

              1. Skalnatý horor
              2. Bledomodrá bodka

Dejstvo II.          Vznik života            4. Malá teplá kaluž

              1. Dvojitá závitnica
              2. Nesmrteľná molekula
              3. Kód života a genetické náhody
              4. Strážcovia prvého života
              5. Prepletený breh

Dejstvo III.        Pôvod druhov        10. Boj o prežitie

              1. Jeden veľký zákon
              2. Rozmnožujme sa
              3. Bielo-čierny výber
              4. Tanec vtáka Lýrochvosta
              5. Mravčia kráľovná
              6. Zrodenie nových druhov
              7. Vyhynutie
              8. Najúžasnejšie nekonečné formy

Dejstvo IV.        Pôvod človeka        19. Tretí šimpanz

              1. Dominantný cicavec
              2. Človek je astronóm

Dvojitá závitnica DNA sa stala najznámejšoím ikonickým obrazom v biológii. V librete oratória Origins sa o nej píše: Stúpajte po schodoch DNA, // spoznajte klenot DNA. // DNA ako erb, emblém, smajlík, // DNA, symbol molekulárneho života. // Nesmrteľná molekula, dve vlákna v objatí // navzájom sa krútia a krútia. Zdroj: Augustín Rosa, Vydavateľstvo PRO, www.pro.sk.

Pozvánka

Vďaka iniciatíve Augustína Rosu a vydavateľstva PRO sa prezentácia videoprojekcie svetovej premiéry oratória Origins – o pôvode vesmíru, života, druhov a človeka, predstavenia z 18. júla 2023 v Melbourne Recital Centre stala súčasťou Medzinárodného festivalu vysokoškolských speváckych zborov Akademická Banská Bystrica 2025. Videoprojekcia oratória bude vo

štvrtok 15. mája 2025 o 10:00 h v kinosále Múzea SNP.

Videoprojekcia je doplnená o slovenské titulky. Vzhľadom na skutočnosť, že vstup na videoprojekciu je voľný a potrebu jej dobrej organizácie je potrebné vopred si rezervovať miesta na sedenie kliknutím na tento link.

Na záver tejto našej pozvánky si Vám dovoľujem uviesť malú ukážku z textu oratória. Na videoprojekcii bude k dispozícii bulletin k predstaveniu. Text k tejto publikácii preložil Augustín Rosa.

Tenor

Malí a slabí ľudia v obrovskom vesmíre

sa držia obzorov bledomodrej bodky.

Na okraji nekonečna, v jednom

okamihu večnosti, desivo

osamelí vo vesmíre bez citu.

Zbor

Ale človek je astronóm.

Vie zmerať náš úžas a úctu

k pochopeniu, že sme stvorení

z hviezdneho prachu.

Finále: Zbor a všetci sólisti

Pochopenie zázrakov nášho pôvodu

ich nerobí o nič menej zázračnými.

Človek je astronóm, genetik,

ekológ, filozof –

jedinečne chápe minulosť a budúcnosť,

život a smrť, evolúciu i zánik…

a naše miesto vo vesmíre,

naše miesto vo vesmíre.

Be the first to comment on "Prezentácia prvého svetského oratória na Slovensku"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*