Bohapustá lož

O. M. Elric

„Americký mýtus” chce nahovoriť Američanom a celému svetu, že Američania sú schopní všade na svete vytvoriť Ameriku a stačia im na to hotdogy, gril a športové správy v rozhlase. Všetky výstrelky a ukrutnosti „vojny proti teroru” vrátane invázie a okupácie Iraku, tajných žalárov a mučenia pochádzajú z tejto monomanickej tendencie vidieť svet cez americké okuliare.

Prezident a jeho poradcovia nemajú záujem o iné kultúry. Ich snaha zvýšiť bezpečnosť vedie však k opaku. Treba síce uznať, že prvá a najdôležitejšia úloha v boji proti terorizmu je izolovať aktívne skupiny od podpory sympatizantmi, ale zatiaľ pozorovať opačný trend a teroristických útokov pribúda.

Prezident Bush sľuboval Iraku Coca-Colu a rovné dane, aj demokraciu. OSN chcel premeniť na agentúru lacných simultánnych prekladov na šírenie amerických direktív po celom svete. Zdalo sa, že uvažoval aj o tom, či by nebolo lepšie celkom zrušiť OSN. Načo je niekto, kto nevie po anglicky? Protiiracká „stará Európa” zvädla a nahradila ju vojnychtivá proamerická „nová Európa” z bývalých sovietskych satelitov.

Reagan sníval o Amerike dokonalých trávnikov, bielych okeníc a pehavých mládencov, Bushov ideál sú šíravy a húštiny jeho crawfordského ranča. Ich spoločnou víziou je Amerika ako temer dokonalá spoločnosť, ktorú všetci rozumní ľudia a všetky rozumné štáty musia obdivovať a nasledovať. Kto mal iný názor, ten za Reaganovej éry „sympatizoval s komunizmom” a dnes je podľa Busha „terorista”.

Amerika nemôže robiť zle. Ak niekoho mláti, to je k nemu len „tvrdá”. Ak podrobuje zatknutého mrazivým teplotám a nedá mu spať ani jesť, to ho nemučí, len ho povzbudzuje na spoluprácu. Amerika je prvá! je stanovisko všetkých členov Bushovej administratívy a jeho skalných prívržencov, takzvaných „30 percent”. Len títo veria jeho zapieraniu „My nemučíme” bez toho, že by žiadali definíciu, čo sa tým myslí. Nemrzí ich, že ostatný svet považuje toto tvrdenie za pokrytectvo – alebo za bohapustú lož.

Preložil Rastislav Škoda

Be the first to comment on "Bohapustá lož"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*