Brendan O’Neill
Opačný pohľad na „údajný“ problém preľudnenia
Britská Kráľovská spoločnosť už rozhodla, že na zemi JE „príliš veľa ľudí“.
Existujú však kruhy, ktoré tvrdia: Preľudnenie NIE JE príčinou sociálnych a ekonomických problémov.
Ich reprezentant Brendan O’Neill, vydavateľ e-zinu www.spiked (asi napichnutý), veľmi rýchlo zareagoval a obratom dokazuje, že neomaltuziáni (volá ich mizerablisti) nemajú pravdu, ako ju nemal ani panikár Malthus. Pozrime sa, ako argumentuje:
Hoci svetové populácie rástli exponenciálne, život ľudí sa rapídne zlepšoval. Malthus predpovedal hladomory, epidémie a hromadné umieranie – miesto toho je nás dnes sedemkrát toľko ako za jeho čias a priemerný človek sa má nepomerne lepšie. Veľmi pôsobivé sú čísla o Číne – ako rástol ich počet a blahobyt, že ich očakávaná dĺžka života sa zvýšila z 36,5 roka v roku 1949 na 73,4 roka dnes (2010). Ani slova o hladomoroch – nech mali akékoľvek príčiny, boli.
Zdá sa pravdivé, že práve na najhustejšie preľudnených miestach zeme majú ľudia najlepší život. Treba sa pozrieť na Manhattan v New Yorku: na tom malom poloostrove žije 1,7 milióna obyvateľov a závidia im stámilióny ľudí na celom svete. Koľkí z nás by dodali: „Aj ja!“ No v Afrike, ktorá má veľa veľmi riedko osídlených oblastí (11 z 20 štátov s najnižšou hustotou obyvateľstva), pretrvávajú najväčšie problémy s chudobou a hladom, takže Trust optimálnej populácie neváhal vyhlásiť: „Aby sa planéta vyhla osudu Rwandy, je nevyhnutná rehabilitácia maltuziánskeho uvažovania“.
V roku 1790 predpovedal Malthus, že ak sa ľudia neprestanú množiť, dôjde „k predčasnému umieraniu ľudí“, dostaví sa „nedostatok potravy, mor a iné epidémie“, ktoré skosia „desaťtisíce ľudí“. Vtedy bolo na svete 980 miliónov ľudí, dnes je nás sedemkrát toľko – 6,8 miliardy.
Brendan O’Neill má námietky proti personálnemu obsadeniu študijnej skupiny. Porritovi vytýka, že už dávno spieva chválospevy na čínsku politiku jedného dieťaťa, bez ktorej by sme vraj dnes mali o 400 miliónov Číňanov viac. Attenborough vraj vyhlásil, že „nikdy nevidel problém, ktorý by sa nedal lepšie vyriešiť pri menšom počte ľudí“ – a čo stavba priehrady či revolúcia?
Opakovane vyčíta maltuziánom, že neberú do úvahy fakt, že ľudstvo urobilo za posledných 200 rokov väčší pokrok, ako za posledných 20 000 rokov, t. j. práve v čase, keď sa udiala explózia počtu ľudí. Pokrok umožnil a umožní uživiť väčší počet ľudí.
Som laik,ale prehľad zato mám ,je to tak sme preľudnená planéta Zem,tak čo už..Ludstvo nepotrebuje žiadne dalšie reklamy a davové psychozy ! ľudstvo celosvetovo potrebuje zabrániť daľšiemu pestovaniu egoizmu na vlastné ciele (osobné)! Je to jednoduché povedať ,alebo napísať,zamyslieť sa nad tým je už ťažšie..Ale určite to stojí za uváženie.