Juraj Herz, režisér, scenárista a herec – Medzi rozprávkou a hororom

 

ČT24, relácia: Pred polnocou, 23.7.2010, Redaktorka: Pavla Pilařová, Prepis časti rozhovoru:

PP: Pán režisér, vy ste rodený žid, potom ste bol pokrstený, ale tvrdíte o sebe, že ste praktizujúci ateista, celkom otvorene tvrdíte, že biblia je absolútna nepravda, ale napriek tomu ju máte pri posteli a čítate ju. Prečo?

JH: Práve preto, lebo ostatní ju nečítajú. Keby ju čítali, tak by zistili, čo sú tam za hrozné veci. Horory, ktoré som robil, alebo ktoré som videl, sa nedajú porovnať napríklad so Starým zákonom, tam čo boh vyrába… Skúste si zobrať bibliu k posteli, keď si ju budete poriadne čítať, nebudete spať. Vy hovoríte, že som sa narodil ako žid. Nenarodil. Môj otec bol ateista a ja som tak vyrastal. Starí rodičia môjho otca boli ešte takí pravoverní židia, takže ja som to u nich zažil, u rodičov už nie. Otec už ma vychoval v podstate ako ateistu, on bol ale taký schovaný v sebe, on si to…

PP: Nevnucoval svoje názory druhým…

JH: Nie, ja ich vnucujem a hlavne vnucujem ich najmä kňazom a rabínom, s ktorými sa stretávam.

PP: Beriete to ako absolútnu pravdu, alebo ako svoj vlastný názor ?

JH: Je to môj vlastný názor, ktorý je absolútnou pravdou.

PP: Takže pripúšťate, že by ste sa v tomto mohli mýliť ?

JH: Nie nepripúšťam. Ja si myslím, že všetci ostatní, ktorí tomu veria sa mýlia. Lebo keby sa tomu venovali… Ja mám strašne veľkú knižnicu, lebo je to môj koníček, najväčší koníček, mám veľkú knižnicu, ktorá žiaľ vychádza v nemčine a nevychádza v češtine, z 90 % od teológov, katolíckych teológov, ktorí učili na teologických fakultách a vo svojich napríklad 60-tich rokoch zistili, že to čo učili je, absolútna hlúposť, blbosť a…

PP: A je to aj naopak, že niekto je celý život ateistom a na konci života práve uverí, dokážete pochopiť takýchto ľudí ?

JH: Áno. To je strach. A to je strach vlastne z cirkvi. Cirkev mu naočkuje strach, pretože sa bojí smrti. Ja som teraz nedávno niekde čítal, že jediní, kto sa nebojí smrti, sú ateisti. Ja sa smrti nebojím.

PP: Ste teda skeptik ?

JH: Som skeptik. A my máme dokonca skupinu, voláme sa skleptik, pretože sme v sklepe a sme skeptici.

PP: Ešte je tu jedna skupina Syzifos, tiež…

JH: Áno, ale oni nie sú tak tvrdo protináboženskí ako my. Oni tam majú medzi sebou dokonca aj veriacich. Myslím, že si nemôžeme úplne vo všetkom rozumieť.


Režisér , scenárista a herec Juraj Herz sa narodil 4. septembra 1934 v Kežmarku . Ku koncu vojny bol spolu s rodičmi deportovaný do koncentračného tábora . Po vojne študoval na bratislavskej Strednej umeleckopriemyselnej škole fotografiu a po nej na bábkarskej fakulte DAMU réžiu a herectvo . Potom spolupracoval ako režisér a herec s divadlom Semafor . Do menších úloh bol obsadzovaný aj vo filmoch a čoskoro začal pracovať na Barrandove aj ako asistent réžie a pomocný režisér, okrem iného na filme Obchod na korze režisérskej dvojice Ján Kadar – Elmar Klos .

Ako samostatný režisér debutoval roku 1965 stredometrážnou snímkou Zberné surovosti podľa poviedky Bohumila Hrabala. V nasledujúcich rokoch bolo zrejmé, že do našej kinematografie vstúpil talentovaný originálny tvorca, ktorý sa s rovnakou istotou a eleganciou pohybuje na poli psychologickej drámy (Znamenie Raka, Petrolejové lampy, Den pro mou lásku), komédie (Kulhavý diabol, Holky z porcelánu), tragickej grotesky (Spalovač mŕtvol), hororu (Upír z Feratu, T.M.A), štylizovaného romantického príbehu (Morgiana) a v neposlednom rade i pôsobivé rozprávky s tajomnou atmosférou (Panna a netvor, Deviatej srdce, Galoše šťastia) . Jeho filmy sa vedľa žánrovej rozmanitosti vždy vyznačovali zmyslom pre budovanie napätia, ale aj zmyslom pre humor (často čierny), mimoriadna pozornosť bola venovaná výtvarne štylizované stránke obrazu i premyslenému výberu a vedenia hercov.

Juraj Herz vo svojej znamenitej a úspešnej sérii filmov pokračoval aj po roku 1987, keď emigroval do NSR. Ďalej natáčal klasické aj moderné filmové rozprávky (Žabí princ , Hlúpa Augustína, Cisárove nové šaty), viac sa venoval tvorbe dokumentárnych TV filmov i seriálov pre rôzne televízne spoločnosti v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku i USA. Od začiatku deväťdesiatych rokov striedavo točí v Českej republike a v zahraničí filmy i dokumenty, inscenácie a seriály, pôsobí ako divadelný režisér v činohre aj v opere. Za vlastnú filmovú tvorbu získal viacero domácich i medzinárodných ocenení, vrátane veľkých cien na festivaloch v Karlových Varoch , v Monte Carle, v Chicagu a inde. Okrem toho bol vyznamenaný Veľkou cenou bavorskej televízie a Štátna cenou Bavorska. V Roku 2009 mu za celoživotné dielo udelili Českého leva. 10. júla 2010 prevzal z rúk prezidenta Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiřího Bartošku prestížne ocenenie – Krištáľový glóbus za celoživotné dielo.

Be the first to comment on "Juraj Herz, režisér, scenárista a herec – Medzi rozprávkou a hororom"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*