V očiach verejnosti je Matka Tereza považovaná za stelesnenie dobra. Skutočnosti, ktoré tejto aure ostro protirečia, sa pritom vynárajú od začiatku 90. rokov. Akoby absurdnosť jej vykonštruovaného imidžu nestačila, Vatikán ohlásil, že ju 4. 9. 2016 za údajné zázraky vyhlási za svätú.
„Všetko, čo si každý myslí, že o nej vie, je mylné. Nie väčšina vecí. Všetky,” priamo a neľútostne konštatuje britsko-americký novinár Christopher Hitchens. „Bola skorumpovaná, protivná, cynická a krutá.”
Lekár a rodák z Kalkaty Aroup Chatterjee s Hitchensom súhlasí a pripomína, že zdrojom mýtu o „dobrotivej Matke Tereze” sú do veľkej miery nepravdivé tvrdenia mníšky samotnej. „Opakovane svetu tvrdila, že celé dni brala bedákov zo špinavých chudobných štvrtí (čo nie je pravda), že kŕmila až 9 000 ľudí v jej poľných kuchyniach (čo nerobila) a že nikdy neodmietla bezmocné dieťa (čo robila pravidelne), a že umierajúci v jej takzvanom Domove umierajúcich Nirmal Hriday zomreli ‚nádhernou smrťou’ (zaobchádzalo sa s nimi hrubo a často umierali hroznou, bolestivou smrťou).”
„Nemala žiaden výraznejší dopad na chudobných v tomto meste,” hovorí bývalý primátor Kalkaty Bikash Ranjan Bhattacharya. „Akúkoľvek dobrú prácu vykonala, vykonala ju aj ktorákoľvek iná dobročinná organizácia. Nevidím na tom nič mimoriadne.”
Čítať celý článok: Dušan Valent / In Vivo magazín