Daily Mail Reporter
Šéf jednej britskej firmy, 60-ročný Karl Winn z Tauntonu v Sussexe sa vyslovil, že radšej zamestná bývalých obchodníkov s drogami alebo pedofilov, ako bývalých vojakov a vojačky z Afganistanu alebo Iraku. Urobil to v písomnej odpovedi jednej náborovej kancelárii, ktorá hľadala miesta pre tých, čo sa vracajú z vojnového nasadenia.
Jeho firma so softvérmi pre počítače zamestnáva 16 ľudí. Odpísal:
„Osobne by som radšej zamestnal bývalého obchodníka s drogami, väzňa alebo dokonca pedofila, ako takého, čo bol na výplatnej listine Britskej vlády.
Každý, ktorého platila vojenská správa, svojím mlčaním a spoluprácou schvaľoval ilegálne a nemorálne akcie, za čo ešte prijímal každý mesiac skrvavenú výplatnú obálku – taký u nás ako budúci zamestnanec neprichádza do úvahy.
Pre rodiny ich obetí platí skutočnosť, že sa nikdy nedovolajú spravodlivosti a strata syna, manžela, dieťaťa alebo iného príbuzného, sa nikdy neuzavrie. Padli ako obete britského vojenského personálu, pre ktorý platí, že ‚robí svoju prácu‘. Prosím škrtnite ma vo svojom adresári. S pozdravom Karl.“
Hoci spočiatku autorstvo listu zvaľoval na rozhnevaného bývalého zamestnanca, že sa mu vlámal do jeho mailov, neskoršie p. Winn priznal novinám The Sun, že on to písal – a stojí si za tým. Priznal, že „trochu prehnal“, ale dodal: „Vôbec neľutujem, že som to povedal. Aj keď ma to stojí peniaze,“ vyznal sa, „poviem, čo si myslím.“
„Ak máte do činenia s pedofilom, dostane sa tento pred súd a za to, čo urobil, bude súdený. Preto som volil tento prípad.“
Komentár manažéra náborovej kancelárie Grahama Browna znel, že ho postoj p. Winna omráčil a nevie ho pochopiť. Mailoval mu: „Pochybujem, že Základňa kráľovského loďstva v Tauntone bude súhlasiť s Vaším názorom.“
Sam McEwan, zamestnanec náborovej kancelárie pre vyslúžilcov, zhrnul názory viacerých kolegov. „Tento mail veľmi rozhneval mnohých čitateľov. Naši vojaci a vojačky naďalej prichádzajú o životy, aby sme my mohli voľne prejavovať svoje názory.“
Winn neskôr vydal vyhlásenie, kde sa pokúsil vysvetliť svoj názor:
„Bývalí pedofili a drogovo závislí, ktorí boli obžalovaní, súdení a zaplatili za svoje zlé činy, si zaslúžia šancu pokračovať v normálnom živote. Podľa môjho názoru sa však vojaci, o ktorých je reč, dopustili vrážd a prešlo im to; šancu si nezaslúžia.
Od severného Írska po Afganistan a Irak je skutočnosť taká, že tí, čo sa dopustili hrozných vecí, si žijú v pokoji ďalej, bezpeční vo vedomí, že politika britskej vlády ich vždy bude chrániť pred trestným pokračovaním.
Preto budem ďalej odmietať zamestnať bývalých vojakov. Viem, že to postihne nevinných aj vinných.“
Prameň: Daily Mail reporter, ‚I’d rather employ a paedophile than a hero‘: Company boss compares British troops to child molesters in rant at job agency, Mail on line, 16. marca 2010.
Preložil Rastislav Škoda
Kolki vojaci sa naozaj dopustili vojnovych zlocinov ? Alebo sa tu uplatnuje kolektivna vina ?
Tu sa na opačnej strane vynára otázka koľko ich obetí bolo naozaj teroristov či inak nebezpečných, a koľko bolo len nevinnou obeťou?